Michał Dworczyk, szef KPRM

i

Autor: KPRM

"STANDARDOWA PROCEDURA"

Rządowa agencja wysyła jodek potasu do wszystkich województw. Dworczyk komentuje poziom zagrożenia

2022-09-21 8:14

- Informacje, które się pojawiają o jakimś zasadniczym wzroście zagrożenia skażeniem radioaktywnym, są fake newsami - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do dystrybucji w Polsce jodku potasu. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wysłała tę substancję do wszystkich województw.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało w poniedziałek komunikat na temat dystrybucji jodku potasu. 

"W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu" - czytamy w informacji resortu.

ZOBACZ TAKŻE: Nawet mała wojna nuklearna zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu. Fakty bez emocji

M. DWORCZYK: WSZYSCY ODCZYUJEMY KONSEKWENCJE TEGO KRYZYSU

Dworczyk: informacje o zasadniczym wzroście zagrożenia skażeniem to fake newsy 

O jodek potasu był pytany we wtorek, 20 września, w Polsat News szef KPRM. - Mamy do czynienia ze standardową procedurą rozmieszczenia jodku potasu, czyli substancji, którą podaje się w razie skażenia radioaktywnego - powiedział Dworczyk

- Na terenie całego kraju ta substancja została wysłana przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych do wszystkich województw - dodał i przekazał, że w razie potrzeby będzie ona dystrybuowana przez PSP.

Dopytywany, czy jesteśmy o krok przed katastrofą nuklearną, Dworczyk odpowiedział stanowczo: "Absolutnie nie". - Tego rodzaju informacje, które się pojawiają o jakimś zasadniczym wzroście zagrożenia skażeniem, są fake newsami - podkreślił.

- Mamy do czynienia z wojną na Ukrainie. Tuż za naszą wschodnią granicą mamy elektrownie atomowe. Część z tych elektrowni była ostrzeliwana przez wojska Federacji Rosyjskiej, w związku z tym my musimy być przygotowani na każdą ewentualność - mówił szef KPRM.

Wojna w Ukrainie. "Na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi"

Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformował w poniedziałek, że wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Wcześniej strona ukraińska oskarżała wojska rosyjskie o ostrzeliwanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej siłowni atomowej na Ukrainie. W ostatnich dniach personel tej okupowanej przez Rosjan elektrowni wyłączył ostatni działający tam reaktor w ramach środków bezpieczeństwa.

Państwowa Agencja Atomistyki podała w poniedziałek, że ostrzał Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej nie zniszczył systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. “W wyniku ostrzału nastąpiła krótkotrwała przerwa w dostawie prądu, uszkodzone zostały szyby w oknach budynków elektrowni. Wszystkie trzy bloki siłowni pracują normalnie” - wyjaśniła PAA.

Agencja na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. “PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska” - podkreśliła w poniedziałek.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej niedawno rezolucji wezwała Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie".

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińska armia zaczyna odbijać Donbas! "Pierwsze wioski wyzwolone"

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?

Ukraina naprawdę może WYGRAĆ tę wojnę?

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "ZWYCIĘSTWO Ukrainy jest BLISKIE? - Komandor M. Dura [RAPORT ZŁOTOROWICZA]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany