Haubice KRAB

i

Autor: Huta Stalowa Wola

WIDEO

Rosjanom udało się trafić polskiego Kraba. Wykorzystali najnowocześniejszego drona

2022-11-10 9:41

Rosjanom udało się trafić w wykorzystywanego przez ukraińską armię polskiego Kraba. Wszystko wskazuje na to, że jest to pierwszy taki przypadek od maja, kiedy sprzęt trafił na Ukrainę. Moment ataku został uwieczniony na krótkim nagraniu.

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać, jak ukrywający się między drzewami AHS Krab zostaje trafiony przez rosyjski dron. Agresor wykorzystał do ataku swój najnowocześniejszy sprzęt - dron ZALA Lancet 3, który może osiągnąć prędkość nawet 300 km/h. Moment uderzenia został zarejestrowany przez drugiego drona. Nie wiadomo, w jakim regionie doszło do ataku. Nie jest również pewne, w jakim stanie jest teraz polska armatohaubica. 

Według Jarosława Wolskiego, eksperta specjalizującego się broni pancernej i przeciwpancernej, pojazd został prawdopodobnie trafiony w trakcie uzupełniania amunicji. “To, co widać to pierwszy potwierdzony trafiony AHS Krab. Ale nie zniszczony” - napisał Wolski na Twitterze. 

W lipcu pojawiła się informacja o zniszczeniu polskiego Kraba, jednak sprzęt nie został wówczas trafiony przez Rosjan podczas ostrzału, a po prostu wyjechał na minę. Według ukraińskich źródeł załodze nic się nie stało, jednak podczas wycofywania się żołnierze wysadzili pojazd, aby nie dostał się w ręce wroga. 

Ukraińcy chwalą sobie polski sprzęt. “Czy wiesz, że polskie Kraby to najszybsze stworzenia?”

Polska armatohaubica jest często chwalona przez ukraińskie wojsko. We wrześniu Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało w mediach społecznościowych krótkie nagranie z przejazdu polskiego sprzętu, a do filmiku został dołączony żartobliwy opis: “Czy wiesz, że polskie Kraby to najszybsze stworzenia? Wystarczy spojrzeć, jak szybko poruszają się po wyzwolonej części obwodu charkowskiego. Mają też wysoką szybkostrzelność”. 

Sprzęt zachwalał również ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz. - Dzięki polskim "Krabom" i "Piorunom" przekształcamy rosyjski sprzęt wojskowy w eksponaty muzealne - powiedział we wrześniu na wystawie sprzętu rosyjskiego zniszczonego w Ukrainie.

Pod koniec maja do Ukrainy trafiło 18 sztuk polskiego Kraba. Następnie na początku czerwca został podpisany kontrakt na kolejne około 60 jednostek. 

Sonda
Czy widziałeś kiedyś na żywo ćwiczenia wojskowe?
[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Zima pokona Rosjan?! Płk Piotr Lewandowski: "Po prostu zamarzną"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany