Chersoń w  rękach wroga

i

Autor: TELEGRAM / Zdjęcie ilustracyjne Ukraina. Dramatyczny apel mera Chersonia! "Kończy nam się..."

Gorączkowa ucieczka przed kontrofensywą

Rosjanie wycofują się z Chersonia! Szef okupantów błaga Moskwę o pomoc

2022-10-13 17:47

Nagły odwrót z Chersonia ogłosił szef zainstalowanych przez Rosję w Chersoniu władz kolaboracyjnych, Wołodymyr Saldo. Co więcej, szef okupantów w regionie zaczął gorączkowo prosić Moskwę o pomoc w ewakuacji mieszkańców w strachu przed nadciągającymi z północy wojskami ukraińskimi. Docelowo ucieczka ma odbyć się na Krym.

Stało się! Chersoń ma widoki na powrót pod ukraińską kontrolę, jakich nie miał jeszcze od początku wojny. Przypomnijmy, że podbicie Chersonia w pierwszym tygodniu konfliktu to jak dotąd największy sukces Rosjan podczas tej wojny. Jest to bowiem jedyne miasto-stolica obwodu, jaką udało się Rosjanom podbić w trakcie tego konfliktu.

Chersoń wróci do Ukrainy? Okupacyjne władze zarządziły ewakuację

Na umieszczonym w internecie nagraniu Wołodymyr Saldo zwraca się do władz Rosji o pomoc w organizacji ewakuacji z Chersonia. Jak podkreśla bowiem szef kolaboracyjnych władz okupowanego Chersonia, zbliżające się wojska Ukrainy niebawem mają zacząć działania zbrojne przeciwko wojskom rosyjskim w bezpośredniej okolicy Chersonia, a później możliwe, że także w samym mieście.

Odkąd bowiem pod koniec sierpnia wojsko ukraińskie ruszyło z kontrofensywą, porusza się w stronę południa powoli, ale sukcesywnie spychając Rosjan coraz dalej. Saldo sam w nagraniu powoływał się na przykłady ostrzałów Chersonia, jakich mają dokonywać Ukraińcy, a także ich uderzenia na Nową Kachowkę i Hołą Prystań, które są miastami w regionie.

Brytyjskie ministerstwo obrony: Decyzja o ewakuacji miała zapaść kilka dni wcześniej

W codziennej ocenie sytuacji wojny w Ukrainie autorstwa brytyjskiego ministerstwa obrony podano w czwartek, że decyzja o zorganizowaniu ewakuacji z Chersonia na Krym miała zapaść kilka dni wcześniej. Oznacza to, że okupacyjne władze Chersonia wprost spodziewają się rozszerzenia rejonu walk ukraińsko-rosyjskich w okolice miasta. Rosyjskojęzyczne wydanie BBC podało już, że ewakuacja ludności z Chersonia już miała się rozpocząć.

Poniżej galeria z protestu, który odbył się pod ambasadą Rosji w Warszawie

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ gen. Mirosław Różański o rosyjskiej armii