Mariusz Błaszczak

i

Autor: Marcin Wziontek / SE

Przegonił Tuska i Kaczyńskiego

Ranking poparcia polityków. Wielkie zaskoczenie! Mariusz Błaszczak w czołówce

2023-01-25 11:53

Ranking poparcia polityków ze stycznia 2023 pokazuje, że w czołówce zestawienia nastąpiła poważna zmiana. W grze pojawiło się nowe nazwisko. To szef MON Mariusz Błaszczak, który zajął trzecie miejsce w rankingu IBSP dla StanPolityki.pl. Kogo przegonił Błaszczak? Liderów największych partii.

Ranking poparcia polityków. Podium zamyka Mariusz Błaszczak

Ranking poparcia polityków przeprowadzony w styczniu 2023 bardzo zaskakuje. Nie dziwią co prawda dwa pierwsze miejsca, ponieważ liderem, tak jak w poprzednim badaniu, został prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którego popiera 34,44 proc. Drugie miejsce zajął prezydent Polski Andrzej Duda z wynikiem 33,65 proc. Jednak największym zaskoczeniem jest trzecie miejsce. To minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, którego popiera 26,30 proc, zamyka podium. Szef MON zaliczył ogromny sukces, ponieważ po raz pierwszy trafił w rankingu tak wysoko. Błaszczak pokonał m.in. szefa PO Donalda Tuska (26,03 proc), lidera Polski 2050 Szymona Hołownię (24,86 proc.), a nawet premiera Mateusza Morawieckiego (23,62 proc.), a także Jarosława Kaczyńskiego, który zebrał 20,67 proc. poparcia. 

Debiut Mentzena w rankingu poparcia polityków

Kto zajął kolejne miejsca? Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał 17,12 proc., pierwszy raz pojawił się też Sławomir Mentzen, zdobywając 4,45 proc., Włodzimierz Czarzasty z poparciem 7,93 proc. Ranking poparcia zamyka Michał Kołodziejczak (lider Agrounii) z poparciem 7,67proc. Jak wyniki rankingu komentuje ekspert? Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Łukasz Pawłowski dla StanuPolityki.pl, komentuje: - Najciekawszy rozdźwięk widać w niej na linii Morawiecki - Błaszczak, który pojawia się w Rankingu po raz pierwszy. Podczas gdy Premier zaczyna zbierać w społecznym odbiorze cięgi za trwający kryzys gospodarczy i rosnące ceny spadając z 5. na 6. miejsce, szef MON ląduje na trzeciej pozycji, korzystając z bycia twarzą kolejnych militarnych zakupów i umacniania polskiej armii, a także wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Sonda
Na kogo dziś byś zagłosował w wyborach parlamentarnych?
Express Biedrzyckiej - Grzegorz SCHETYNA [25.01.2023]