Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

i

Autor: SUPER EXPRESS (2) Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

Ranking poparcia polityków. Rafał Trzaskowski wyprzedził Andrzeja Dudę

2022-06-24 11:52

Ranking poparcia polityków został przeprowadzony w czerwcu 2022 przez pracownię IBSP dla portalu StanPolityki.pl. Z rankingu wynika, że najwięcej Polaków darzy poparciem Rafała Trzaskowskiego, prezydent Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu rankingu poparcia, a podium zamyka Szymon Hołownia. Jak wypadli w zestawieniu Jarosław Kaczyński i Donald Tusk? Wiemy!

Ranking poparcia polityków: Trzaskowski, Duda i Hołownia w czołówce

Najnowszy ranking poparcia, który został przeprowadzony pokazuje, kto cieszy się największym poparciem wśród Polaków. Pierwsze miejsce w czerwcowym rankingu zajął Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W rankingu wskazało go 32,93 proc. osób, czyli nieco mniej niż w poprzednim badaniu z kwietnia (33,87 proc.). Trzaskowski wyprzedził tym samym będącego liderem poprzedniego rankingu Andrzeja Dudę. Prezydent Polski cieszy się obecnie poparciem 31,44 proc., a to oznacza, że odnotował bolesny spadek, ponieważ w poprzednim badaniu miał pierwsze miejsce w rankingu i to z poparciem 39,74 proc. Aktualnie na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, którego popiera 25,36 proc. (poprzednio jego wynik wyniósł 21,31 proc.)

Ranking poparcia polityków: kto się znalazł poza podium?

Poza pierwszą trójką polityków, która trafiła na podium kolejno znaleźli się: premier Mateusz Morawiecki (23,27 proc.), a następnie dwaj szefowie największych partii czyli, szef PO Donald Tusk (22,39 proc.) oraz Jarosław Kaczyński (17,9 proc.). Dalej w rankingu poparcia polityków uplasowali się: Władysław Kosiniak-Kamysz (15,31 proc.), Krzysztof Bosak (11,85 proc.), Zbigniew Ziobro (11,37 proc.), Włodzimierz Czarzasty (8,41 proc.). W rankingu znalazł się też, choć na ostatnim miejscu, lider Agrounii Michał Kołodziejczak, którego popiera 7,75 proc. Polaków.

Co wpływa na zmiany w poparciu polityków? Ekspert wskazał konkrety: ceny paliw, drożyzna. Co jeszcze?

Jak podaje StanPolityki.pl, w porównaniu z rankingiem z kwietnia, widać wyraźnie, że najwięcej zmian poparcia odnotowali politycy Zjednoczonej Prawicy. Portal zaznacza: - Coraz droższe koszty paliwa, inflacja mają nie tylko ogromny wpływ na poparcie dla polityków, ale też na notowania sondażowe partii politycznych - czytamy na stronie portalu. Skąd takie wyniki i czym można je tłumaczyć?

- Ranking Poparcia Polityków dokładniej niż sondaż parlamentarny pokazuje, że zainteresowanie, tym co dzieje się za wschodnią granicą maleje, a wraz z tym poparcie dla polityków, którzy najwięcej zyskali pomiędzy lutym a kwietniem w związku z wojną w Ukrainie. Tak jak największe wzrosty poparcia w kwietniu dotyczyły Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, tak dziś są to politycy, którzy tracą najwięcej na popularności. Jak widać, efekt ten był chwilowy, a dziś dominują inne tematy jak drożyzna, raty kredytów i drogie paliwo, ale przede wszystkim niepewność co do przyszłości - komentował szef OGB (Ogólnopolska Grupa Badawcza) Łukasz Pawłowski, cytowany przez StanPolityki.pl.

Sonda
Działania, którego polityka popierasz najbardziej?
Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Kaczyński zbiera posłów by pozbyć się Ziobry. Kibicuję mu w tym
Nasi Partnerzy polecają