Morawiecki

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Morawiecki

OSTRE SŁOWA

Morawiecki: Odra jest tak skażona chemikaliami, jak Tusk prawdomównością - czyli w ogóle

2022-08-19 19:36

- Odra jest tak skażona chemikaliami, tak skażona rtęcią, jak przewodniczący PO Donald Tusk prawdomównością, czyli w ogóle - podkreślił w piątek 19 sierpnia premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział również, że w poniedziałek odbędzie się debata ws. przywrócenia dostępu do Odry.

Premier Morawiecki na konferencji w Smolajnach (woj. warmińsko-mazurskie) pytany był, czy słusznie ocenia swoje decyzje o zdymisjonowaniu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i szefa Wód Polskich w świetle nowych informacji w sprawie katastrofy na Odrze. Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży.

Premier wyjaśnił, że ktoś musiał ponieść konsekwencje polityczne w sytuacji, gdy rzeka była pełna śniętych ryb. - Dlatego podjąłem właściwe decyzje dotyczące konsekwencji kadrowych. Te konsekwencje są już zrealizowane i na pewno nie będą cofnięte - zapewnił.

Przypomniał też, że "niektórzy insynuowali jakieś skażenie Odry chemikaliami, skażenie Odry rtęcią". - Więc ja chciałem powiedzieć, że Odra jest tak skażona chemikaliami, tak skażona rtęcią, jak Donald Tusk skażony prawdomównością, czyli w ogóle - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE: „Żądamy dymisji premiera Morawieckiego”. Aktywiści protestowali pod urzędem wojewódzkim

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Zatrucie Odry. Morawiecki zapowiada, że nie spocznie, dopóki nie zostaną wyjaśnione przyczyny katastrofy 

Szef rządu wskazywał również, że katastrofa ekologiczna o podobnej skali martwych ryb miała miejsce w Niemczech w 2014 r., a jej przyczyny nie są znane do dziś. Wspomniał, że do wymierania ryb doszło także w 2009 r., za rządów PO, na Bugu. - Jakoś wtedy też niestety nikt się za bardzo tym nie interesował - ocenił.

- My dzisiaj bardzo się tym przejmujemy, jest to dla mnie bardzo niepokojące. Nie spocznę, dopóki nie zostaną wyjaśnione te przyczyny - zapewnił Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE: Kto zatruł Odrę? Władza oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy. Gigantyczna kwota

Dostęp do Odry zostanie przywrócony? Dyskusja już w poniedziałek 

O wypracowanie koncepcji w tej sprawie rząd poprosił ekspertów. - Dziś przedstawiane są kolejne koncepcje, ale ja nie chciałbym ich komentować, bo nie chcę wpisywać się w nurt przypuszczeń - zaznaczył.

Premier zapowiedział też, że w poniedziałek odbędzie się dyskusja o tym, czy można przywrócić dostęp do rzeki. - Ale jeszcze też nie chcę tego przesądzać. Będziemy się nad tym zastanawiać, ponieważ bierzemy pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi, bezpieczeństwo zwierząt. W oparciu o to będziemy podejmowali nasze decyzje - dodał.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

ZOBACZ TAKŻE: Złote algi w Odrze. To one spowodowały katastrofę? "Ryby mają uszkodzone skrzela, krwawią i duszą się"

Sonda
Czy zatrucie Odry to wina rządzących?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE