Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledcza ds. Pegasusa

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS

Prezes PiS przewrotnie

Powstanie komisja ds. wpływów rosyjskich? Kaczyński jest chętny, stawia tylko jeden warunek. To nie spodoba się Tuskowi

2024-05-15 11:57

Dotychczasowa działalność sejmowych komisji śledczych (ds. Pegasusa, afery wizowej i wyborów kopertowych) nie wywołała żadnego trzęsienia ziemi na polskiej scenie politycznej (i pojawia się coraz więcej wątpliwości, że im się to uda). Czy inaczej byłoby w przypadku powołania do życia komisji ds. wpływów rosyjskich? Jak się zaskakująco okazuje, jej powstanie byłoby w opinii Jarosława Kaczyńskiego "dobrym krokiem", Prezes PiS postawił jednak jeden warunek, który niekoniecznie spodoba się Donaldowi Tuskowi.

Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że powołana zostanie komisja rządowa ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Rząd ma zająć się projektem ustawy ws. jej powołania na posiedzeniu 21 maja. Został on przygotowany przez ministra koordynatora służb specjalnych, od niedawna również szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Premier ooświadczył, że przygotowany został projekt ustawy, zgodnie z którą powstanie "konstytucyjna i skuteczna" komisja, która będzie badała wpływy rosyjskie i białoruskie w Polsce. Szef rządu podkreślił, że w komisji nie będzie polityków, ale urzędnicy, eksperci i przedstawiciele służb. Wyraził nadzieję, że komisja rozpocznie prace w przyszłym tygodniu, a pierwszego raportu można spodziewać się już 9 czerwca.

Zobacz: Tusk chce, żeby najbliższe wybory wygrał Kaczyński?! Szokująca teoria, to ma za tym przemawiać!

Szef PiS został zapytany w Sejmie przez dziennikarzy, czy zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska powołanie komisji ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce, która być może rozpocznie prace w przyszłym tygodniu, to dobry krok.

Sprawdź: Powiedzieli, że Ziobro nie żyje! Jego żona otrzymała przerażający telefon

Prezes PiS odpowiedział bez wahania:

- No jeżeli tam głównym bohaterem, podejrzanym będzie premier, to tak!

Przypomnijmy: Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce powstała już raz za rządów PiS w ubiegłym roku. W sierpniu 2023 r. Sejm wybrał jej członków, a 29 listopada - już w nowej kadencji - zaprezentowała ona "raport cząstkowy" i przedstawiła rekomendacje, aby Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne, odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-2014 r. rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa za służbę partnerską. Tego samego dnia Sejm odwołał członków komisji, co wstrzymało jej działalność.

Galeria poniżej: Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledcza ds. Pegasusa

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński powinien zrezygnować z przywództwa PiS?
Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu