Urna wyborcza

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Badanie dla „Super Expressu”

Politycy mówią o sfałszowaniu wyborów. Wiadomo, ilu z nas się tego obawia [SONDAŻ SE]

2023-02-02 8:52

Zapowiedzi PiS oraz opozycji, że wybory parlamentarne 2023 mogą nie być demokratyczne, wpływają na nasze opinie. Kiedy Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy obawiają się sfałszowania wyborów, aż 54 proc. odpowiedziało twierdząco. – Jeśli ktoś słucha codziennie, że zachodzi taka możliwość, uznaje sfałszowanie wyników za prawdopodobne – tłumaczy socjolog, prof. Henryk Domański (71 l.).

Wybory 2023 mogą zostać sfałszowane? Mówią o tym politycy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (74 l.) zapowiedział powołanie Komitetu Obrony Wyborów, gdyż spodziewa się, że opozycja może chcieć wpływać na wynik wyborów. W grudniu 2022 r. grupa posłów jego partii złożyła z kolei w Sejmie projekt ustawy o zmianach w Kodeksie wyborczym. Ostatecznie pod koniec stycznia Sejm przegłosowała znowelizowany Kodeks wyborczy To postawiło na nogi polityków opozycji, którzy się obawiają, że to PiS w sposób nieuczciwy chce przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, by wygrać wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu. Donald Tusk wprost powiedział, że "PiS jest w stanie sfałszować wybory".

Nowy sondaż wyborczy. Polacy obawiają się, że sfałszowania wyborów parlamentarnych 2023

A co o możliwości sfałszowania wyborów myślą sami wyborcy? „Czy obawiasz się, że najbliższe wybory mogą zostać sfałszowane?” – takie pytanie zadał Instytut Badań Pollster Polakom na zlecenie "Super Expressu". Wyniki są szokujące. Aż 54 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco w sondażu "Super Expressu".

Sondaż. Sfałszowane wybory

i

Autor: SE

Jan Grabiec o wyborach: Bez wątpienia są ludzie, którzy chcieliby ten wynik sfałszować

Wierzymy, w to co mówią politycy? Socjolog: To przenika to do świadomości społecznej 

– Jeżeli sprawa jest nagłaśniana przez polityków, że prawdopodobnie nastąpi fałszerstwo, to przenika to do świadomości społecznej – komentuje prof. Henryk Domański, socjolog. – Mówimy jednak o tym, że Polacy dostrzegają taką ewentualność, a nie, że są całkowicie przekonani, że wybory będą sfałszowane – dodaje ekspert.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 28–29 stycznia na próbie 1088 dorosłych Polaków. 

Czy PiS może sfałszować wybory? Porażająca analiza Stefana Niesiołowskiego

J. GRABIEC: PiS SFAŁSZUJE WYBORY? SĄ GOTOWI DO TAKICH DZIAŁAŃ
Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
Listen on Spreaker.