Wybory 2023 mogą zostać sfałszowane? Mówią o tym politycy
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (74 l.) zapowiedział powołanie Komitetu Obrony Wyborów, gdyż spodziewa się, że opozycja może chcieć wpływać na wynik wyborów. W grudniu 2022 r. grupa posłów jego partii złożyła z kolei w Sejmie projekt ustawy o zmianach w Kodeksie wyborczym. Ostatecznie pod koniec stycznia Sejm przegłosowała znowelizowany Kodeks wyborczy To postawiło na nogi polityków opozycji, którzy się obawiają, że to PiS w sposób nieuczciwy chce przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, by wygrać wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu. Donald Tusk wprost powiedział, że "PiS jest w stanie sfałszować wybory".
Nowy sondaż wyborczy. Polacy obawiają się, że sfałszowania wyborów parlamentarnych 2023
A co o możliwości sfałszowania wyborów myślą sami wyborcy? „Czy obawiasz się, że najbliższe wybory mogą zostać sfałszowane?” – takie pytanie zadał Instytut Badań Pollster Polakom na zlecenie "Super Expressu". Wyniki są szokujące. Aż 54 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco w sondażu "Super Expressu".
Jan Grabiec o wyborach: Bez wątpienia są ludzie, którzy chcieliby ten wynik sfałszować
Wierzymy, w to co mówią politycy? Socjolog: To przenika to do świadomości społecznej
– Jeżeli sprawa jest nagłaśniana przez polityków, że prawdopodobnie nastąpi fałszerstwo, to przenika to do świadomości społecznej – komentuje prof. Henryk Domański, socjolog. – Mówimy jednak o tym, że Polacy dostrzegają taką ewentualność, a nie, że są całkowicie przekonani, że wybory będą sfałszowane – dodaje ekspert.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 28–29 stycznia na próbie 1088 dorosłych Polaków.
Czy PiS może sfałszować wybory? Porażająca analiza Stefana Niesiołowskiego