Donald Tusk

i

Autor: PAP/Przemysław Piątkowski Donald Tusk

Ostre słowa szefa PO

Donald Tusk ostry jak brzytwa. Mówi o gwałcie na demokracji. "PiS jest w stanie sfałszować wybory"

2023-01-27 9:48

Każdy, kto zmienia zasady gry tuż przed wyborami, gwałci zasady demokracji - od takich mocnych słów rozpoczął swoje wystąpienie w Senacie Donald Tusk. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej pojawił się w nim w piątek, 27 stycznia rano, w towarzystwie posłów swojej partii. Tusk w mocnych słowach odniósł się do przegłosowanych przez Sejm w czwartek, 26 stycznia wieczorem, zmian w Kodeksie wyborczym. Zapowiedział wielką, społeczną akcję pilnowania przebiegu wyborów 2023.

Spis treści

  1. Donald Tusk o zmianach w Kodeksie wyborczym: PiS jest w stanie sfałszować wybory
  2. Tusk zapowiada wielką akcję pilnowania przebiegu wyborów 2023
  3. Sławomir Nitras apeluje: Pomóżcie nam przypilnować wolnych wyborów
  4. Sejm przegłosował zmiany w Kodeksie wyborczym. Eksperci wyborczy zaniepokojeni

Donald Tusk o zmianach w Kodeksie wyborczym: PiS jest w stanie sfałszować wybory

Sejm odrzucił poprawki opozycji i przegłosował w czwartek, 26 stycznia wieczorem zmiany w Kodeksie wyborczym. Przeciwko projektowi tej ustawy głosowała cała opozycja. W piątek, 27 stycznia rano, Donald Tusk miał krótkie wystąpienie w Senacie RP w tym temacie. W ostrych słowach odniósł się do przyjętej przez Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy nowelizacji Kodeksu wyborczego. Działania PiS w tym zakresie określił mianem "majstrowania przy wyborach". Jak wyjaśniał wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu będą za kilka miesięcy, a PiS teraz zmienił Kodeks wyborczy.

Każdy, kto zmienia zasady gry tuż przed wyborami, gwałci zasady demokracji. Jeśli są gotowi w świetle kamer, przy podniesionej kurtynie manipulować przy Kodeksie wyborczym, zmieniać reguły wyborcze, to obawy, że PiS jest gotowy manipulować przy wynikach wyborów, że PiS jest w stanie sfałszować wybory, są coraz bardziej realne. PiS zajął się majstrowaniem przy Kodeksie wyborczym krótko przed wyborami i to przeforsował - mówił Tusk.

Szef Platformy Obywatelskiej grzmiał, że przyzwoita władza zajęłaby się raczej się gazem i jego cenami. - Moglibyśmy mieć o połowę niższe rachunki, zamiast tego mamy zabawę przy Kodeksie wyborczym, nieustanne zniekształcanie przepisów - mówił podczas wystąpienia Donald Tusk. Nie omieszkał przypomnieć o wielkich nagrodach i premiach przyznanych przez Ministerstwo Finansów. - My martwimy się o wybory, o poszanowanie demokracji, a ścisłe kierownictwo Ministerstwa Finansów wypłaciło sobie miliony nagród za Polski Ład. Chodzi o nagrody i premie dla pracowników i funkcjonariuszy w Ministerstwie Finansów, na które przeznaczono w zeszłym roku prawie 63,7 mln zł. Kadra kierownicza otrzymała niemal 15 mln zł.

Tusk zapowiada wielką akcję pilnowania przebiegu wyborów 2023

Donald Tusk zapowiedział wielką, społeczną akcję pilnowania wyborów 2023. Lider PO podkreślił tu ścisłą współpracę swojej partii z Komitetem Obrony Demokracji. Politykiem PO, który będzie zaangażowany w tę akcję i ma ją pilotować, będzie Sławomir Nitras. - Mamy Sławomira Nitrasa i nie zawahamy się go użyć - mówił Tusk.

Sławomir Nitras apeluje: Pomóżcie nam przypilnować wolnych wyborów

Sławomir Nitras był obecny podczas wystąpienia Donalda Tuska. Zwrócił się z apelem do wszystkich Polaków, aby pomogli opozycji przypilnować wolnych wyborów 2023 w Polsce.

Pomóżcie nam przypilnować wolnych wyborów. Nie wystarczy zagłosować. Trzeba usiąść w komisji, pomóc liczyć głosy, pilnować, czy są poprawnie liczone.

Sejm przegłosował zmiany w Kodeksie wyborczym. Eksperci wyborczy zaniepokojeni

Przypomnijmy, że Sejm przegłosował zmiany w Kodeksie wyborczym głosami posłów Zjednoczonej Prawicy ("za" głosowało 230 posłów), opozycja była przeciwko (220 posłów), nikt nie wstrzymał się od głosu. Autorzy nowelizacji Kodeksu wyborczego są zdania, że ustawa pozytywnie wpłynie na frekwencję wyborczą oraz świadomość wyborców przed wyborami 2023 i każdymi innymi. W uzasadnieniu projektu czytamy, że ustawa: "Zwiększy zaangażowanie w proces wyborczy, dzięki poprawie dostępności do lokali wyborczych (mniejsze obwody, dodatkowy bezpłatny transport). Przepisy mają na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych, mieszkańców wsi i małych miast, osób starszych i chorych. Proponowane regulacje ułatwią im partycypację w życiu publicznym i społecznym, zgodnie z zasadą równości". Eksperci wyborczy z Fundacji Batorego zmianami w Kodeksie wyborczym są zaniepokojeni.

Sonda
Ufasz Donaldowi Tuskowi?

Dlaczego ataki polityczne skupiają się na Tusku?

Ekspert wyjaśnia: to prosta taktyka! POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają