Pogrzeb Jerzego Urbana

i

Autor: AKPA

Zapis relacji

Pogrzeb Jerzego Urbana. Protesty na Powązkach i przemowa Kwaśniewskiego. Kto przyszedł na uroczystości?

2022-10-11 14:53

Pogrzeb Jerzego Urbana odbył się we wtorek, 11 października 2022 roku. Świecka uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00 w Domu Pogrzebowym Powązki Wojskowe przy ul. Powązkowskiej 43/45, po czym dziennikarz został pochowany w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Jerzy Urban zmarł 3 października 2022 roku w wieku 89 lat. Choć ostatnio redaktor naczelny „Tygodnika NIE” ograniczył swoją pracę w redakcji i nie czuł się najlepiej, wiadomość o jego śmierci zdruzgotała wiele osób. Nie da się ukryć, ze była to postać wzbudzająca wyjątkowo wiele skrajnych emocji. Dla jednych był przede wszystkim wybitnym dziennikarzem, inni kojarzą go przede wszystkim z działalności w okresie PRL-u. Skrajne głosy nie ucichły nawet po jego zgonie. Wiele osób wyrażało swoje własne zdanie na temat miejsca jego spoczynku. Pogrzeb Jerzego Urbana od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Nie wszystkim spodobało się, że ten spocznie na Cmentarzu Wojskowym, warto jednak pamiętać, że część cmentarza jest komunalna i ani ratusz, ani prezydent miasta nie może zabronić pochówku w grobie rodzinnym, a ciało dziennikarza spocznie właśnie w mogile, gdzie już spoczywają jego rodzice. Ministerstwo Obrony Narodowej już wydało oświadczenie, według którego pogrzeb Jerzego Urbana nie będzie miał charakteru wojskowego.

Pogrzeb Jerzega Urbana odbył się 11 października na warszawskich Powązkach o godzinie 13:00. Żałobnicy zebrali się w domu pogrzebowym, gdzie mistrzyni ceremonii wspominała zmarłego podczas świeckiego pogrzebu. Opowiadała o jego żonie, dzieciach i wnukach, a nawet zwierzętach. Opowiadała, jakim był dziennikarzem. Wśród zebranych pojawili się między innymi Aleksander Kwaśniewski, Olga Lipińska, Katarzyna Grochola, Jan Hartman, Malina Błońska, Adam Michnik. Kilka osób zabrało głos, w tym były prezydent RP, redaktor Waldemar Kuchanny czy Jan Hartman. W czasie ceremonii pod domem pogrzebowym zebrała się grupa protestujących, niezadowolonych z faktu, że Jerzy Urban spocznie na Poważkach. Trzymali transparenty i zdjęcia ofiar stanu wojennego, w tym Jerzego Popiełuszki czy Grzegorza Przemyka, było także słychać krzyki „Komuniści”. Obyło się jednak bez agresji fizycznej czy większych awantur. Jerzy Urban został skremowany, a jego prochy spoczęły w czarnej urnie. 

Pogrzeb Jerzego Urbana

Pogrzeb Jerzego Urbana

9:29

Pogrzeb Jerzego Urbana rozpocznie się o godz. 13. Wiadomo, że rodzina zmarłego prosiła, by nie przynosić na pogrzeb kwiatów. Wdowa po Urbanie, jego trzecia żona Małgorzata Daniszewska tak napisała w nekrologu: - Zamiast kwiatów proszę o datki na hospicjum.

10:24

Jerzy Urban z dystansem i humorem podchodził do własnej śmierci. Dziennikarz nagrał nawet kilka filmików, w których pokazał, jak wyobraża sobie własny pogrzeb. Na jednym z nich widać, jak leży w wyściełanej czerwonym materiałem trumnie i naciąga na siebie wielką wiązankę. Na innym zaś stoi przy swoim rodzinnym grobie, mówiąc  "Mamo, tato! Posuńcie się do ku*** nędzy".

11:01

Kogo można spodziewać się na pogrzebie Jerzego Urbana? Na pewno pojawią się jego najbliżsi i współpracownicy z "Tygodnika NIE". Uroczystość nie ma jednak charakteru wojskowego, dlatego najpewniej nie pojawią sie znane osoby ze świata polityki. 

11:08

"Tygodnik NIE" przypomniał wszystkim, którzy wybierają się na pogrzeb Jerzega Urbana, prośbę, by nie przynosić kwiatów na swoim profilu na Facebooku.

11:47

Janusz Korwin-Mikke zamieścił na swoim profilu na Twitterze post, w którym odnosi się do pogrzebu Jerzego Urbana.

Zobacz: Tak mieszkał Jerzy Urban. Wnętrza mogą zaskoczyć

12:11

Pogrzeb Jerzego Urabana miał charakter świecki. Oznacza to, że podczas uroczystości nie było księdza, modlitwy ani innych elementów związanych z obrzędem religijnym. Zamiast duchownego prowadziła ją mistrzyni ceremonii.

12:40

Jerzy Urban został pochwany w grobie z rodzicami na warszawskich Powązkach w alei A 3 TUJE, w pierwszym rzędzie. Grób jest bardzo skromny, brakuje na nim ozdób. Wdać tylko nagrobki z imionami i datami śmierci jego matki i ojca.

Zobacz: Tu zostanie pochowany Jerzy Urban? Tak wygląda grób jego rodziców [ZDJĘCIA]

12:53

Pod domem pogrzebowym pojawiły się pierwsze protestujące osoby. Trzymały między innymi transparent z napisem "Goebbelsourbany padli. Kolej na innych oprawców". Grupa protestujących była raczej nieliczna, pojawiło się tylko kilka osób.

13:02

Protestujący mieli ze sobą także czarno-białe zdjęcia księdza Jerzego Popiełuszki, księdza Stanisława Suchowolca, księdza Stefana Niedzielaka oraz poety Grzegorza Przemyka.

13:06

Ceremonia pogrzebowa Jerzega Urbana właśnie się rozpoczęła, sala wypełniła się żałobnikami. Wśród nich pojawił się były prezydent Aleksander Kwaśniewski i pisarka Katarzyna Grochola.

13:06

Jerzy Urban został skremowany. Elegancka, czarna urna stała na podwyższeniu okrytym bordowym obrusikiem na przeciw żałobników. Obok została ustawiona tradycyjna złota tabliczka z jego imieniem i nazwiskiem. Nie wystawiono zdjęcia zmarłego.

13:11

Mistrzyni ceremonii opowiadała o zwierzętach, które zajmowały szczególne miejsce w sercu Jerzego Urbana.

13:13

Sala domu pogrzebowego pękała w szwach. Osoby, dla których nie wystarczyło miejsc siedzących, stały pod ścianami i w przejściu.

13:15

Mistrzyni ceremonii opisała jego małżeństwo z Małgorzatą Daniszewską. Podkreśliła, że stworzyli specyficzny związek, który przetrwał 30 lat oraz iż byli nierozłączni prywatnie, ale i w pracy. Zacytowała także fragment wiersza "List do kobiety" Juliana Tuwima.

13:29

Na pogrzebie Jerzego Urbana obecni byli także Olga Lipińska, Piotr Gadzinowski, Adam Michnik, Marian Turski, Jan Hartman oraz Andrzej Rozenek.

Sprawdź: Pogrzeb Jerzego Urbana. Żegnają go Aleksander Kwaśniewski i Adam Michnik

13:35

Jerzego Urbana w imieniu redakcji pozegnał redaktor Waldemar Kuchanny, który porównał go do Marylin Monroe czy Boya-Żeleńskiego.

13:36

Głos na pogrzebie zabrał Aleksander Kwaśniewski.

- Był inni niż niż minni krytycy, autrorzy. (...) Wobec generała Jaruzelskiego był niezwykle lojalny, to był jego bohater - mówił były prezydent.

- Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Ten język, ten styl nie był jego stylem w życiu codziennym. Wydaje mi się, że ta forma, ta chęć prowokacji, była tarczą ochronną - kontynuował.

- Znam Jerzego Urbana dobrego i szczodrego - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

- Nie chcę bronić tego, co robił, ale Jerzy Urban stworzył posadę rzecznika prasowego - powiedział były prezydent, nawiązując do działalności dziennikarza w czasach PRL-u.

13:50

Głos zabierał Jan Hartman.

- Jego misją było stworzenie Polski demokratycznej i świeckiej, wolnej od wpływów kościelnych - mówił.

- Był dla mnie inspiracją, jeszcze wiele lat zanim go poznałem. Chciałem mu publicznie podziękować - oznajmił. - Nie pozwolę, by na twój temat kłamano.

13:58

Grupka protestujących przed domem pogrzebowym trzymała zdjęcia ofiar stanu wojennego, oczekując na pochówek Jerzego Urbana.

14:04

Protestujący krzyczęli pod domem pogrzebowym "Komuniści", gdy żałobnicy zaczęli wychodzić z uroczystości.

14:06

Przed domem pogrzebowym zebrał się ogromny tłum, który utrudniał żałobnikom opuszczenie przybytku.

14:10

Ruszyła karawana z prochami Jerzego Urbana.

14:12

Urna została przetransportowana na cmentarz. Żałobnicy zebrali się przy grobie.

14:20

Bliscy oczekujący na złożenie prochów do grobu nie mogli powstrzymać łez. Tymczasem koło grobu pojawili się protestujący, którzy trzymali duży transparent z karykaturą zmarłego.

14:23

Kolejne osoby zabierały głos na Powązkach, by w kilku słowach wspomnieć Jerzego Urbana.

14:30

Rozpoczęło się składanie urny z prochami Jerzego Urbana do grobu.

14:33

Na grobie pojawiło się kilka wiązanek i bukietów. Rodzina w milczeniu żegnała Jerzego Urbana tuż przy grobie, do którego złożono jego urnę.

14:37

Rodzina opuściła cmentarz. Na grobie cały czas pokazywały się kolejne kwiaty i znicze.

14:40

Ustawiła się kolejka do grobu Jerzego Urbana. Niektórzy trzymają w rękach kwiaty, które chcą złożyć.

14:44

Pochówek Jerzego Urbana się zakończył. Dziękujemy za waszą obecność.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany