MAMY ZDJĘCIA

Pogrzeb Jerzego Urbana. Żegnali go Aleksander Kwaśniewski i Adam Michnik

2022-10-11 13:23

W Warszawie odbył się pogrzeb Jerzego Urbana, który zmarł w wieku 89 lat, 3 października. Pogrzeb Urbana był świecki, a uroczystość rozpoczęła się w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. To właśnie na tym cmentarzu został pochowany Urban. Na pogrzeb byłego rzecznika rządu z okresu PRL przyszli m.in. Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik i Olga Lipińska.

Pogrzeb Jerzego Urbana. Żegnali go Michnik, Kwaśniewski i Lipińska

Jerzy Urban zmarł na początku października, był to publicysta, dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika "Nie" oraz były rzecznik rządu w okresie PRL, w latach 1981–1989. Informację o śmierci Urbana podał tygodnik "Nie" na Twitterze pisząc krótko: "Jerzy Urban nie żyje". Wiadomość potwierdziła także żona Urbana Małgorzata Daniszewska w rozmowie z Onetem. Kiedy i gdzie urodził się Urban? Jerzy Ubran urodził się 3 sierpnia 1933 w Łodzi. Jerzy Urban zmarł w wieku 89 lat. Urban był postacią budzącą olbrzymie kontrowersje. Gdy był rzecznikiem rządu słynne były jego cotygodniowe konferencje prasowe, głównie skupione na przekazywaniu propagandy ówczesnego rządu. We wtorek 11 października zaplanowany został pogrzeb Urbana. Na ostatnie pożegnanie Jerzego Urbana przyszły znane osoby: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, znana reżyserka Olga Lipińska, która publikacją swojego pożegnania po śmierci Urbana, narobiła zamieszania. Wśród żałobników pojawili się też redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, dziennikarz Marian Turski, Piotr Gadzinowski, a także filozof Jan Hartman poseł lewicy Andrzej Rozenek.

Relacja na żywo z pogrzebu Jerzego Urbana

Aleksander Kwaśniewski o Jerzym Urbanie na jego pogrzebie

Aleksander Kwaśniewski zabrał głos w czasie pogrzebu i powiedział, co sądzi o zmarłym: - (...) Wobec generała Jaruzelskiego był niezwykle lojalny, to był jego bohater. Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Ten język, ten styl nie był jego stylem w życiu codziennym. Wydaje mi się, że ta forma, ta chęć prowokacji, była tarczą ochronną - kontynuował. Jak powiedział Urban pomagał innym: - Był człowiekiem lojalnym i szczodrym dla przyjaciół. Wiem, ilu osobom pomógł, zawsze robił to z przekonaniem i dyskrecją. (...) Urban stworzył funkcję rzecznika prasowego, a inni potem poszukiwali swojego Urbana. 

NIŻEJ ZOBACZYCIE, JAK WYGLĄDA POGRZEB JERZEGO URBANA: 

Pogrzeb Jerzego Urbana