Sławomir Mentzen

i

Autor: SHUTTERSTOCK, Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS

kto będzie rządzić?

Nowy sondaż partyjny. KOSZMARNY wynik Konfederacji. Tak źle nie było już dawno!

2023-09-18 17:36

Większość sondaży przed wakacjami wskazywała, że najprawdopodobniej trzecią siłą w parlamencie po październikowych wyborach będzie Konfederacja. Cóż, użyty w zdaniu czas przeszły wydaje się być użyty nader prawidłowo. W poniedziałek 18 września opublikowano sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu, które naprawdę mogą wstrząsnąć kierownictwem partii i sympatykami tegoż ugrupowania. Odnotowany wynik stawia Konfederację na samym końcu partii, które mają znaleźć się w Sejmie.

Z najnowszego sondażu IBRIS wynika, że głos na Prawo i Sprawiedliwość zamierzałoby oddać 32,6 proc. wyborców. Na przestrzeni czterech tygodni formacja Jarosława Kaczyńskiego zyskała 0,2 punktu procentowego. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,6 proc. (co spadek aż o 4 punkty procentowe w stosunku do badania z ubiegłego miesiąca). Podium zamyka natomiast Trzecia Droga, uzyskując rezultat 10,6 proc. (wzrost o 1,6 pkt proc. w stosunku do badania z sierpnia).

Sprawdź: Nowy sondaż pokazuje, jakie poparcie ma PiS! To już nie są żarty. Cała prawda

Na czwartym miejscu znalazła się Lewica z poparciem na poziomie 9,9 proc. (co oznacza wzrost o 2,2 pkt proc.). Dopiero na piątym miejscu znalazła się natomiast Konfederacja, której jakiś czas temu Instagram usunął konto. Tym razem na partię, której przewodniczy Sławomir Mentzen (któremu również meta zablokowała konto na Instagramie) głos chciałoby oddać 9,5 proc. ankietowanych (przed miesiącem było to 11,8 proc.) 

Pod progiem znaleźli się debiutujący w zestawieniu Bezpartyjni Samorządowcy, notując 1,5 proc. poparcia wśród ankietowanych.

Zobacz także: Nowy sondaż pokazuje, jakie poparcie teraz ma PiS! Czarno na białym

Jak wskazano, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę do urn ruszyłoby 58,6 proc. Polaków. Opcję "zdecydowanie tak" wskazało w nim 53 proc. ankietowanych, a 5,6 proc. stwierdziło, że "raczej tak". Opcję "raczej nie" wskazało 19,8 proc. badanych, a 16,8 proc. "zdecydowanie nie" poszłoby na wybory. 4,8 proc. respondentów "nie wie", czy pojawiłoby się w lokalu wyborczym.

QUIZ. Czy wiesz jak głosować w wyborach parlamentarnych 2023? Na te pytania każdy powinien znać odpowiedzi

Pytanie 1 z 20
Którym z poniższych dokumentów nie możesz się wylegitymować w lokalu wyborczym?
Najważniejsze Wybory. DEBATA [17.09.2023]