Jarosław Kaczyński na pikniku w Woli Rędzińskiej

i

Autor: twitter

Wybory w Polsce

Nowy sondaż pokazuje, że PiS może rządzić samodzielnie! Ogromna przewaga nad KO

2023-08-29 10:59

Wybory parlamentarne w Polsce już 15 października. To sprawia, że niemal każdego dnia pojawiają się kolejne partyjne sondaże pokazujące to, na kogo chcą głosować Polacy. Z nowe sondażu CBOS wynika, że zdecydowanym liderem jest partia Jarosława Kaczyńskiego. Na PiS zamierza głosować 37 proc. wyborców, a co więcej poparcie dla tej partii wzrosło o 8 pkt proc. w stosunku do lipcowego pomiaru. Jak na tym tle wypadają pozostałe partie?

Wybory do Sejmu i Senatu coraz bliżej. To budzi wielkie emocje i przyczynia się do pojawiania nowych sondaży wyborczych. W ostatnim czasie to PiS notował najlepsze wyniki, a jak jest teraz? W sondażu CBOS Prawo i Sprawiedliwość zanotowało najwyższy wynik 37 proc. głosów. Na Koalicję Obywatelska głos chce oddać 21 proc., to o 7 pkt proc. mniej niż przed miesiącem, a na Konfederację WiN - 6 proc., o 3 pkt proc. mniej niż w lipcu. Odsetek niezdecydowanych wzrósł z 18 do 24 proc. Jak podał CBOS, od lipcowego pomiaru, w którym notowania dwóch najsilniejszych partii były wyrównane, nastąpiło umocnienie poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, na które głos zamierza oddać niemal dwie piąte potencjalnych wyborców.

Nieco gorsze notowania niż w ostatnich miesiącach ma również Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą głos oddałoby obecnie sześciu na stu deklarujących chęć głosowania (6 proc., od lipca spadek o 3 pkt). Skala poparcia dla dwóch pozostałych ugrupowań pozostaje względnie stabilna. Z deklaracji respondentów wynika, że na Trzecią Drogę (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska) zamierza obecnie głosować co dwudziesty potencjalny wyborca (5 proc.), a na Lewicę – co dwudziesty piąty (4 proc.).

Jak podkreślono, mimo zbliżających się wyborów niespodziewanie wzrósł (z 18 proc. w lipcu do 24 proc. w sierpniu) odsetek badanych niezdecydowanych, na kogo głosować – jest on najwyższy w tym roku. Jaka będzie frekwencja wyborcza w październikowych wyborach? Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 80 proc. Polaków. Jak wskazano, od maja bieżącego roku odsetek pozostaje na względnie stałym poziomie.

Badanie zrealizowano od 14 do 27 sierpnia na próbie liczącej 1024 osoby.

SPRAWDŹ: Tusk do prezesa PiS: Jarosławie Kaczyński, wystawię na tej liście, na naszej liście, twojego wicepremiera Romana Giertycha

Sonda
Czy zagłosujesz jesienią w wyborach parlamentarnych?
"Giertych ma OSOBISTE MOTYWACJE żeby się odgryź" Oczkoś o starcie Romana Giertycha
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany