Jarosław Kaczyński na pikniku w Woli Rędzińskiej

i

Autor: twitter

Wybory w Polsce

Nowy sondaż pokazuje, jakie poparcie teraz ma PiS! Czarno na białym

2023-09-11 7:21

Wybory 2023 do Sejmu i Senatu już 15 października. jakie poparcie mają partie? Według najnowszego sondażu PiS może liczyć na 33,2 proc. poparcia, KO na 26 proc., Trzecia Droga na 10,3 proc., Lewica na 10,1 proc., a Konfederacja na 9,4 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i radia RMF FM. Pod progiem wyborczym znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy, na których chce głosować 2 proc. badanych.

Do wyborów parlamentarnych 2023 zostało coraz mniej czasu. Pojawia się kolejne sondaże, które pokazują, jak wygląda poparcie dla partii politycznych i są prognozami w zbliżających się wyborach. Za nami konwencje programowe największych ugrupowań, czyli Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Obie odbyły się w sobotę o tej samej porze, a to oznacza, że kampania rozkręciła się na dobre.

Najnowszy sondaż poparcia. Wybory 2023

Jak wyglądają najnowsze notowania PiS i KO, a kto może liczyć na miejsce na podium? Jest najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS. W porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni (25–26 sierpnia) partia Jarosława Kaczyńskiego traci 0,2 punktu procentowego, co mieści się w granicach błędu statystycznego i może liczyć na 33,2 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska, uzyskując poparcie 26 proc., traci 1,2 punktu procentowego.

Najbardziej spektakularne zmiany dotyczą jednak dalszych pozycji. Miejsce na podium traci Konfederacja na rzecz Trzeciej Drogi, która nieznacznie zyskuje (0,3 pp.), z poparciem 10,3 proc. Konfederacja znalazła się dopiero na piątej pozycji z wynikiem 9,4 proc.. wyprzedzona w sondażu przez Lewicę, która zyskuje 0,8 pp. (10,1 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy, choć nie przekraczają 5-procentowego progu, a więc nie biorą udziału w podziale mandatów, notują 2 proc. poparcia.

Wyraźnie wzrasta przewidywana frekwencja wyborcza: z 51 proc. dwa tygodnie temu do 57,1 obecnie. Warto też podkreślić, że wyraźnie wzrasta odsetek respondentów deklarujących, że wezmą udział w wyborach "zdecydowanie" – to obecnie 44,7 proc. respondentów. Sondaż IBRiS dla "Rz" i RMF FM przeprowadzono 8–9 września na grupie 1100 respondentów.

CZYTAJ: Debata Super Expressu i Polskiego Radia 24 "Najważniejsze wybory". Taką wizję Polski mają politycy!

Quiz Sprawdź swoją wiedzę na temat PiS!

Pytanie 1 z 14
Kto założył partię Prawo i Sprawiedliwość?
Express Biedrzyckiej - WYBORY 2023_SIEWIERSKA-CHMAJ, GRABOWSKI, CHWEDORUK _RUNDA 3
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany