Pierwsza taka debata!

Debata Super Expressu i Polskiego Radia 24 "Najważniejsze wybory". Taką wizję Polski mają politycy!

2023-09-10 20:02

Debata Super Expressu i Polskiego Radia 24 "Najważniejsze wybory" za nami. W niedzielę 10 września o godz. 18:00 rozpoczęła się debata, w której udział wzięli przedstawiciele ogólnopolskich najważniejszych komitetów wyborczych startujących w wyborach parlamentarnych 2023.

Sonda
Kto Twoim zdaniem WYGRAŁ debatę "Najważniejsze wybory" organizowaną przez Super Express i Polskie Radio 24?

Trwa gorący przedwyborczy okres kampanijny, dlatego Super Express we współpracy z Polskim Radiem 24 zorganizował debatę przedstawicieli ogólnopolskich komitetów wyborczych.  To była pierwsza taka debata. W debacie udział wzięło sześcioro przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami będą: Koalicja Obywatelska - Marcin Kierwiński (numer 1 w debacie), Nowa Lewica - Anna Maria Żukowska (numer 2 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak (numer 3 w debacie). Prawo i Sprawiedliwość - Radosław Fogiel (numer 4 w debacie), Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska (numer 5 w debacie) oraz Konfederacja - Krzysztof Bosak (nr 6 w debacie).

Debata została podzielona na cztery części: I pytania w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd przeprowadzone, II każdy uczestnik debaty zadaje dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III trzy rundy pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Niżej zapis RELACJI NA ŻYWO z debaty organizowanej pod hasłem: "Najważniejsze wybory". Sprawdź, jaką wizję Polski i polityki przedstawili politycy zaproszeni do debaty Super Expressu i Polskiego Radia 24.

Debata SE i Polskego Radia 24 [niedziela, 10.09] "Najważniejsze wybory"

12:11

Dzień dobry! Serdecznie witamy w relacji na żywo z przedwyborczej debaty, jaka odbędzie się dzisiaj w studiu Super Expressu, zorganizowanej wspólnie z Polskim Radiem 24. Czeka nas wyjątkowe wydarzenie z udziałem polityków wszystkich najważniejszych i największych komitetów wyborczych. 

12:19

Nasze zaproszenie do debaty przyjęli: 

1. KO - Marcin Kierwiński

2. Lewica - Anna Maria Żukowska
3. Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak
4. PiS - Radosław Fogiel
5. Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska
6. Konfederacja - Krzysztof Bosak

13:42

Debatę poprowadzą doświadczeni w rozmowach z politykami dziennikarze: Jacek Prusinowski, dziennikarz z działu politycznego „Super Expressu” oraz Krzysztof Świątek, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Radia 24.

14:40

Wydarzenie będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie głównej se.pl, na kanale YouTube Super Expressu, na naszym Facebooku i portalu Polskiego Radia 24 oraz posłuchać na antenie Polskiego Radia 24. Startujemy punktualnie o godzinie 18.

14:47

Debata została podzielona na cztery segmenty.

Pierwsza część to pytania dziennikarzy w konkretnych, ważnych obszarach: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne i światopoglądowe.

15:27

Druga część debaty to już interakcja między zaproszonymi gośćmi. Tu każdy uczestnik debaty będzie mógł zadać dwa pytania dowolnemu, wybranemu przez siebie kontrkandydatowi w studiu.

16:20

Trzecia część zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. To aż trzy rundy pytań od widzów! Każdy uczestnik debaty losuje pytanie z puli 20 pytań wcześniej przysłanych przez Państwa. Polityk ma tylko 60 sekund na odpowiedź na każde z pytań. 

16:54

Ostatnia część debaty to podsumowanie. To czas do wyłącznej dyspozycji każdego z uczestników. Przez półtorej minuty  każdy z polityków będzie mógł udzielić swobodnej wypowiedzi, by ostatecznie przekonać do siebie i swoich racji widzów.

17:05

A tak wygląda przygotowane do debaty studio:

17:09

Pierwszymi uczestnikami debaty, którzy przybyli na miejsce są:  Dariusz Kacprzak z Bezpartyjnych Samorządowców i  Agnieszka Buczyńska z Trzeciej Drogi.

17:20

Przypominamy, że debatę będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie głównej se.pl, na kanale YouTube Super Expressu, na naszym Facebooku i portalu Polskiego Radia 24 oraz posłuchać na antenie Polskiego Radia 24. Oraz śledzić naszą relację.

17:40

To już pewne: wszyscy uczestnicy debaty "Najważniejsze wybory" są już na miejscu! Za 20 minut startuje debata.

18:00

Debata rusza! Zaczynamy debatę przed wyborami parlamentarnymi pod hasłem "Najważniejsze wybory"

18:01

Uczestnikami debaty są: Marcin Kierwiński z koalicyjnego komitetu - Koalicja Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni; Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy; Dariusz Kacprzak - Bezpartyjni Samorządowcy; Radosław Fogiel - Prawo i Sprawiedliwość; Agnieszka Buczyńska – Koalicyjny komitet: Trzecia Droga - Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Krzysztof Bosak – komitet Konfederacja, Wolność i Niepodległość.

18:03

Czas na pierwsze pytanie debaty. Pierwszy obszar tematyczny to GOSPODARKA. A pytanie brzmi: Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować? Odpowiada Marcin Kierwiński: - Tak, należy je ograniczyć, jak? Władza musi oszczędzać na sobie. (...) Nie ma powodu, by pieniądze były przeznaczone na nominatów władzy i by wspierać propagandę rządzących.

18:05

Anna Maria Żukowska: - Należy odzyskać pieniądze z KPO, z winy PiS czekamy na nie do dziś, z tych pieniędzy można finansować np. budowę mieszkań, wzrost PKB, czy służbę zdrowia. Lewica jest za tym, by inwestować w zdrowie i odzyskać pieniądze z KPO.

18:05

Dariusz Kacprzak: - Trzeba powiedzieć, jak zadłużenie wygląda, nie jest ono gigantyczne. Odpowiedź nie jest oczywista, jak uważa Kierwiński. (...) Inwestycje na rozwój, jak najbardziej tak, ale pytanie nie jest oczywiste.

18:07

Radosław Fogiel: - Zadłużenie zostało ograniczone. Dług po naszych poprzednikach wynosił 51,3 proc. dziś to 48,1 proc. więc jest ono niższe niż było, nie można mówić o wzrastającym zadłużeniu państwa. Uszczelniliśmy budżet państwa. Prowadzący zauważa, że goście są zdyscyplinowani i mieszczą się w czasie idealnie.

18:08

Buczyńska: - Trzeba wzmacniać tych, którzy budują kapitał. Po 15.10 trzeba zrobić białą księgę i zobaczyć, jak działa polska gospodarka. Trzeba redukować wydatki jak np. pieniądze na TVP.

18:09

Krzysztof Bosak: - Polska zadłuża się w szalonym tempie.

18:10

Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe? Kierwiński: - Realnym zagrożeniem dla szpitali jest ich zadłużanie.

18:12

Anna Maria Żukowska mówi, że nie jest za tym, by prywatyzować przedsiębiorstwa państwowe. Dodaje: - Służba zdrowia jest fundamentem państwa. Nie ma zgody na to, by majątek publiczny był sprzedawany, bo to nasz majątek.

18:13

Kasprzak: - Nie należy sprzedawać szpitali, ale szpitale powinny prowadzić samorządy, ponieważ najlepiej je znają. Jednak trzeba zreformować NFZ, opowiadamy się za kasami chorych.

18:14

Odpowiedź Fogla: - Oczywiście, że nie. Prawo do opieki zdrowotnej jest zapisane w konstytucji. Zwiększamy nakłady na leczenie. Trzeba zerwać z logiką Tuska, czyli wyprzedaży majątku narodowego. Poseł Kierwiński skupił się na szpitalach, ale nie na spółkach strategicznych. Buczyńska: - Nie jesteśmy za prywatyzacją np. szpitali. Prawo do zdrowia to prawo każdego. Musi być ono zapewnione, proponujemy zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną, by ludzie nie umierali w kolejkach. Proponujemy np. by były dostępne badania profilaktyczne na poziomie 50 czy 60 roku życia. (...) Proponujemy też bilet za 150 zł.

18:17

Bosak: - W Polsce funkcjonują szpitale prywatne. Bywają prowadzone przez rząd czy uniwersytety, o nich decyduje właściciel. Źle jest zorganizowany system kontroli kosztów, który sprzyja zadłużaniu. Potrzebujemy systemów konkurencyjnych. Jest masa spółek, które powinny zostać sprzedane.

18:18

Kolejne pytanie: Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak,  z jakich kierunków i w jakiej ilości? Kierwiński zanim odpowie zwraca się do Fogla i mówi o prywatyzacji rafinerii. Na pytanie odpowiada: - Polska potrzebuje konkretnej polityki migracyjnej, by wiedzieć z jakiego kierunku i czy sprowadzać. Teraz sprowadza się do nas "bocznymi drzwiami" ludzi z krajów afrykańskich i azjatyckich, tak wygląda polityka PiS.

18:20

Żukowska: - Każdy będzie ratował swoje dzieci, by wyjechać z miejsc, gdzie temperatura jest taka, że nie da się żyć. Potrzebujący polityki migracyjnej, potrzebujemy migracji, także nasz rynek. Kacprzak: - Mamy racjonalne podejście, badamy rynek pracy i jak migranci mogą rozwijać nasz kraj. Jesteśmy przeciw migrantom socjalnym, którzy korzystają z zasiłków, ale nie pracują. Nasze państwo prowadzi fatalną politykę migracyjną, my opieramy się na polityce Australii, opartej na kulturze i nowoczesności. Nie ściągajmy tych obcych kulturowo.

18:23

Fogiel: - Nie ma naszej zgody na migrację przymusową, nie będziemy płacić za migracyjne błędy innych krajów. Nie pozwolimy na sceny jak np. w Szwecji.  Buczyńska: - Nie ma u nas dobrze opracowanej polityki migracyjnej, co jest potrzebne, by pozyskiwać osoby, które u nas by pracowały.

18:24

Bosak: - Rząd Morawieckiego otworzył najszerzej drzwi na migrację, to też kierunki egzotyczne. Powinniśmy przyjmować taką migrację, która by się mogła integrować z naszym narodem. Z badań wynika, że rząd PiS lepiej traktuje Ukraińców jak Polaków, z tym trzeba skończyć, stawić warunki, a nie przywileje.

18:25

Kolejne pytanie: Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 roku? Kierwiński: - Waloryzacja powinna być procentowa a w przypadku inflacji powyżej 5 proc. powinna być dwukrotna, by emeryci mogli przetrwać na trudnym runku. Żukowska: - Dwukrotna, gdy inflacja przekracza 6 proc. Ale to nie wystarczy, PiS mówi, że się troszczy o seniorów, ale to nieprawda - mówi i pokazuje projekt Lewicy zakładający zmiany w tzw. rencie wdowiej.

18:28

Kacprzak: - Jest nierównomierność między kobietami a mężczyznami, kobiety są poszkodowane, bo krócej pracują. Trzeba uwzględnić tę dysproporcje. Jeśli chodzi o waloryzację, jestem zwolennikiem waloryzacji kwotowej. To byłoby sprawiedliwie społecznie.

18:29

Fogiel: - Zasady dotyczące emerytur obowiązują od lat. W tym roku emeryci dwukrotnie otrzymali waloryzację, inflacja spada, więc decyzję będziemy podejmować pod koniec roku - mówi i podkreśla to, że PiS dba o emerytów i proponuje emerytury stażowe. Buczyńska: - Waloryzacja nie pozwala na normalną egzystencję, potrzeba sprawnego państwa.

18:32

Bosak wskazuje, jak w czasie rządów PiS podrożała energia i inne dobra. - Szaleństwo trzeba zatrzymać, odrzucamy łapówkę wyborczą 13. i 14. jesteśmy za waloryzację w kontekście inflacji.

18:33

Teraz sprawy międzynarodowe: Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro? Kierwiński: - Teraz to pytanie teoretyczne, polska gospodarka nie spełnia norm, przez nieudolność PiS, by o tym rozmawiać. Przez osiem lat mamy proces odsuwania polskiej gospodarki od stabilności, rodzinom żyje się ciężej, inflacja drenuje kieszenie.

18:34

Żukowska o euro: - To temat zastępczy dla wielu polityków. Polska nie spełnia zasad przystąpienia do euro, m.in. zasadzie niezawisłości poselskiego sądownictwa. Przypomnę, że to dzięki Lewicy Polska jest w UE. Kacprzak z Bezpartyjnych Samorządowców: - Trudno patrzeć w przyszłość hipotetycznie, teraz absolutnie nie należy wprowadzać euro - ocenia.

18:38

Fogiel wspomina Tuska, który mówił, że Polska przyjmuje euro w 2011. I dodaje: - Wskaźnik zagrożenia ubóstwem spadł - mówi do Agnieszki Buczyńskiej. Co ona na to? - Pozwolę odpowiedzieć, poziom ubóstwa to 7 proc. A co do euro, w momencie właściwym to euro trzeba przyjąć, będziemy to popierać ale to musi być opłacalne dla Polaków, by nie pogorszyło ich życia.

18:39

Na koniec Bosak o euro: - Stanowisko jest jasne: nie, nie powinniśmy przyjmować euro. Własna waluta to samodzielność, kontrola nad rynkami finansowymi. Powinniśmy zachować walutę i odrzucić złe regulacje unijne.

18:39

Kolejne pytanie: Czy Polska powinna po 15 września podtrzymać zakaz importu zbóż z Ukrainy - nawet za cenę sankcji ze strony KE? Odpowiada Kierwiński: - To nieprecyzyjne pytanie, PiS ma komisarza ds. rolnictwa, który powinien bronić interesu Polski. Rząd jednak udaje, że coś robi. Do Polski wpłynęło zboże tzw. techniczne.

18:42

Odpowiada Żukowska: - Ardanowski, Puda, Telus to symbole nieudacznictwa PiS w obszarze rolnictwa. PiS rozwaliło wiele interesów rolniczych, żaden rząd nie miał takich "osiągnięć". (...) Trzeba się pogodzić z sankcjami, bo PiS wcześniej tego nie rozwiązał. 

18:44

Kacprzak: - Jest gigantyczny problem, polskie firmy i rolnicy padną, jeśli to zboże wjedzie. Doprowadzimy do sytuacji, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski zostanie zagrożone. UE nie powinna nam tego zrobić, interes polskich rolników jest ważniejszy, a zboże nie powinno wjeżdżać. Fogiel: - Polska to robi, podtrzymamy zakaz importu z UE czy bez niej.

18:45

Buczyńska: - Należy zadziałać na poziomie UE, nie jesteśmy za importem tego zboża, ale trzeba było zabezpieczyć tranzyt tego zboża. Odpowiada Bosak: - Oczywiście, że należy podtrzymać zasad, ale po pierwsze nie trzeba było tego rynku otwierać. Partie, które poparły otwarcie rynku unijnego, niszczą polski rynek. PiS głosował w UE za tym, by utrzymać to otwarcie, dość tej hipokryzji!

18:47

Sprawy światopoglądowe. Czy należy umożliwić parom jednopłciowym małżeństwa i adopcję dzieci? Kierwiński: - Dziś KO deklaruje, że to będzie w pierwszych decyzjach.  Żukowska: - Oczywiście, w tęczowych rodzinach wychowuje się wiele dzieci, dlatego, że dzieci pochodzą z poprzednich związków, nie ma powodu, by traktować te dzieci gorzej. Jako Lewica uważamy, że i związki i adopcja powinny iść w parze.

18:50

Kacprzak: - Każdy ma prawo wypowiadać się zgodnie z własnym sumieniem. Dla każdego Polaka jest miejsce, związki partnerskie powinny zostać wprowadzone w Polsce, nie tylko dla osób homoseksualnych ale i heteroseksualnych. Jesteśmy za. Jeśli chodzi o adopcję, to jesteśmy przeciwni, bo nasze społeczeństwo polskie nie jest na to gotowe.

18:53

Fogiel wskazuje, że w konstytucji jest mowa o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, a pozostałe sprawy można załatwić zgodnie z prawem. - PiS mówi stanowcze nie jeśli chodzi o adopcję dzieci - podkreśla Fogiel. Buczyńska: - Jesteśmy za związkami partnerskimi, by umożliwić osobom np. prawo spadkowe, czy odwiedzanie siebie w szpitalu. To kwestie niezbędne do uregulowania. Bosak: - Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Oczywiście jest możliwe wspólne życie, nie ma powodu by wprowadzać nowe prawa.

18:55

Kolejne pytanie: Jakie 3 rozwiązania prawne zamierza wprowadzić Pani/Pana ugrupowanie na rzecz wzmocnienia praw kobiet? Kierwiński: - Sytuacja kobiet jest trudna, rząd PiS zgotował kobietom piekło. Trzy rzeczy to: refundacja in vitro, powinniśmy ją wspierać, kolejne: pełna opieka okołoporodowa refundowana przez państwo. A trzecie: realna walka z przemocą wobec kobiet.

18:57

Żukowska: - Bezpieczna Polska to bezpieczna Polka. Mamy szereg postulatów, jedne z postulatów to legalna aborcja do 12. tyg. ciąży. Kolejne: zmiana przepisów dotyczących przemoc, gwałty odbywają się często, trzeba to skończyć, a trzecie: natychmiastowe alimenty. Kacprzak mówi o opiece okołoporodowej i podkreśla, że trzeba postawić na pakiet świadczeń, np. ws. endometriozy.

18:59

Fogiel wymienia: emerytury stażowe, granty dla młodych matek, a trzecie to usprawnianie kwestii ochrony zdrowia związanych z ciążą i porodem. Odpowiada Buczyńska: - Od roku mamy program "Polska jest kobietą" - i wymienia: refundację in vitro, leków antykoncepcyjnych oraz dostęp do ginekologa w każdym powiecie, wskazuje też na bezpieczny poród i opieki okołoporodowej.

19:02

Bosak: - Prawa kobiet łączą się z prawami mężczyzn. (...) Wzmocnienie praw pacjenta, pacjentek na położnictwie, a złe doświadczenia wpływają na to, że potem kobiety nie decydują się na dzieci. Trzecie to wskazanie, kto odpowiada za leczenie ginekologiczne, gdzie potem dochodzi na oddziałach do zaniedbań.

19:02

Czas na kolejną rundę: teraz to politycy będą wzajemnie zadawać sobie pytania. Będzie się działo! Każdy wybiera dwóch polityków, zdaje pytanie przez 30 sekund, 60 sekund na odpowiedź i 30 sekund na ripostę.

19:05

Kierwiński przepyta Fogla. Pierwsze pytanie dotyczy polityki migracyjnej PiS, pyta, czy Foglowi nie jest wstyd za to co działo się w MSZ. Fogiel: - Wstyd powinno być zadawać takie pytanie przedstawicielowi partii, która w 2015 mówiła, by przyjmować każą liczbę migrantów w ramach tzw. kwot. Pańska koleżanka mówiła, by wszystkich wpuszczać - mówi Fogiel o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Fogiel ripostuje dane, dotyczące tego, jak PiS pozwala migrantom na wjazd do Polski.

19:06

Żukowska zadaje pytanie Bosakowi: - Czy wasz program to żart? Czy pan popiera bicie dzieci, tak jak Korwin-Mikke, który mówi, że chłopców można bić, a dziewczynki mniej? Bosak: - Słaba zaczepka! mamy program i mnóstwo merytorycznych propozycji. U was też są posłowie, którzy plotą głupoty. Konfederacja to wolność gospodarcza i szacunek do ludzi. Pani porusza wydumane problemy! Żukowska: - No nie wiem... a propozycji jest więcej, np. karanie za aborcje, to propozycja Mentzena, czy małżeństwa bez rozwodu.

19:09

Kacprzak zadaje pytanie przedstawicielce Trzeciej Drogi. Dlaczego chcecie pozbawić Polaków odpoczynku  w niedzielę a małe sklepy dochodu? Buczyńska: - Chcemy uznać kompromis, teraz jest zakaz handlu w niedzielę, a on zabił małych przedsiębiorców, oni znikali z rynku. To jest kompromis, w dwie niedziele pracownicy będą mieli czas wolny. Kacprzak: - Dwie, a za chwilę wszystkie. Polacy wysyłają Hołownię za kasę, niedziela to czas na odpoczynek.

19:11

Fogiel do Kierwińskiego pytana o prywatyzację. Kierwiński: - Panie pośle, chcę, by pan najpierw odpowiedział, jak to się stało, że za darmo oddaliście "srebra rodowe" czyli rafinerię w Gdańsku, Saudyjczykom którzy współpracują z Putinem? Fogiel: - Pan nie rozumie zasad debaty... Budujemy koncert multienergetyczny.

19:14

Buczyńska do Fogla: - Mamy plan dla zdrowia, chciałam zapytać, co wy zrobiliście dla poprawy opieki zdrowia w Polsce? Fogiel: - Po pierwsze wzrosły nakłady na służbę zdrowia, bolączką jest niedobór kadry medycznej, a my zwiększyliśmy nabór na studia lekarskie. Znieśliśmy limity przyjęć, Polacy nie odchodzą z kwitkiem od SOR. Chcemy wprowadzić system e-rejestracji. Buczyńska wskazuje na niedziałającą psychiatrię dziecięcą. 

19:15

Bosak też wybrał Fogla i pyta o politykę zagraniczną w kontekście UE. Fogiel odpowiada: - Wzmacniamy polską gospodarkę, armię, to elementy polityki suwerennościowej. Nadal będziemy szli tą drogą. My wiemy, jak wygląda rzeczywistość. Fogiel ripostuje: - Udajecie obrońców polskiej racji stanu.

19:18

Kierwiński kolejne pytanie zadaje Foglowi o demografię, a ten znów pyta, co KO chce prywatyzować. A pytany o demografię ocenia, że roczniki wyżowe wychodzą z wieku rozrodczego. Kierwiński: - Odpowiedział? Wyrecytował regułkę. Polityka PiS prowadzi do tego, że Polacy wymierają.

19:21

Żukowska pyta Fogla i pyta o program Mieszkanie Plus. Fogiel: - PiS realizuje większość obietnic, a gdzie nam się nie uda, mówimy o tym z otwartą przyłbicą. W przeciwieństwie do oponentów, nie tylko mówimy, ale robimy, wprowadziliśmy kredyt 2 proc. co pozwoli rozwiązać kłopoty mieszkaniowe. Żukowska ocenia, że dopłaty do kredytów cieszą tylko deweloperów: - Tylko Lewica jest za budową tanich mieszkań na wynajem.

19:22

Kacprzak kieruje pytanie do Bosaka: - Ile wg pana i Konfederacji Polacy mają dopłacać do wizyt u lekarza, operacji wyrostka czy chemioterapię? Bosak ocenia, że chcą by Polacy nie dopłacali, dlatego chcą konkurencyjnych funduszy, a nie jednego NFZ. Kacprzak ripostuje, że to działanie na szkodę obywateli, bo taki program Konfederacji to błąd.

19:26

Fogiel pyta Bosaka o to, czy nie jest mu "głupio" gdy słyszy poglądy Stali z Częstochowy, który z Konfederacji startuj, a mówił o wątpliwości ws. komór gazowych w czasie II wojny. - Dziwi mnie, że poruszane są takie michałki. Albo nie, nie dziwię się, bo gdybym reprezentował PiS, po tylu latach, to też bym uciekał od tematów związanych z rządzeniem. Nie mamy samych politycznych wypowiedzi, ale potrzebujemy ludzi z charakterami, tacy są na listach i rozwalą system, który cementujecie. Fogiel: - Gdy ktoś z Konfederacji mówi coś, co się w głowie nie mieści, wy nie wiecie o co chodzi. Kłamie pan, twierdząc, że to kwestie charakteru.

19:28

Buczyńska zadaje pytanie Bosakowi, ws. tego, jak chcą realizować swoje pomysły, jeśli mówią, że nie chcą rządzić z PiS czy KO. - Mówiąc o tym, że Konfederacją tworzy alternatywę dla Po-PiS, mówimy, oni powinni iść na emeryturę, potrzebujemy nowych polityków z różnych partii. Nie możemy się sprzedać starszym panom. Riposta Buczyńskiej, wskazuje ona, że trzeba mieć większość, by wprowadzać zmiany.

19:29

Bosak zadaje pytanie Kierwińskiemu dotyczące tego, że w głosowaniach KO głosuje z PiS, np. za 800 plus. - Co z was za opozycja?! - Ubawił mnie pan jak mówił o nowych ludziach, Korwin to nowa osoba w polityce? A jeśli chodzi o głosowania z PiS, kilka razy była szansa by PiS stracił większość, wystarczyło wyjąć kartę z czytników, a kto wtedy ratuje PiS? Kto? Zawsze posłowie związani z Konfederacją, po cichu PiS wspieracie. Bosak odpowiada, że istnienie rządu PiS, to wina KO, czy PSL. - Macie sprzedawczyków!

19:32

Runda 3. Zasady, w tej rundzie będą dwie rundy pytań od widzów i słuchaczy. Każdy uczestnik losuje pytanie z puli 20 pytań wcześniej nadesłanych przez widzów i słuchaczy, uczestnik ma 60 sekund na odpowiedź.  Pierwszy losuje Kierwiński. Pytanie: Co planujecie zrobić z projektem samochodu Izera (dofinansować, zaorać, sprzedać)? Kierwiński: - Nie ma projektu, to szyld i szumne obietnice Morawieckiego. ten projekt musi być ustanowiony na nowo.

19:34

Żukowska wylosowała pytanie: Czy należy zredukować liczbę ministerstw i stanowisk w rządzie? Odpowiedź: - Tak, oczywiście, należy odchudzić administrację państwową, ministerstw i ministrów jest za dużo. PiS ma największy, rozbuchany rząd w III RP.

19:35

Kacprzak wybrał pytanie: W tym roku przeznaczymy 4% PKB na wojsko, czy te nakłady powinny jeszcze rosnąć? Co najbardziej rozwijać w armii? Odpowiedź przedstawiciela Bezpartyjnych Samorządowców: - Wszystko zależy od sytuacji na Ukrainie, jak ona będzie się broniła. Nakłady na zbrojenia powinny wzrastać, bez względu na wszystko - i dodaje, że trzeba realnie patrzeć na zakupy, a w obronność trzeba inwestować.

19:37

Pytanie wybrane przez Fogla: Czy należy zlikwidować niektóre podatki, które? Odpowiedź: - Jeśli chodzi o podatki ich zmniejszanie to kwestia zasadnicza, która przyświeca PiS od początku -  i wskazuje na m.in obniżony podatek PIT, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, na wprowadzenie małego ZUS.

19:38

Buczyńska wybrała pytanie: Czy w ciągu dwóch dekad będzie potrzebne podwyższenie wieku emerytalnego, jako reakcja na starzenie społeczeństwa? Odpowiedź: - Nie chodzi o podwyższenie wieku, bo tego nie mamy w postulatach, ale trzeba stworzyć możliwość, by seniorzy, którzy chcą pracować, mogli to robić. Trzeba też działać w kwestii dzietności, jak ją pobudzić. Tu rozwiązanie to PiT rodzinny, tzw. francuski.

19:40

Bosak wybrał pytanie: Jaki pomysł na wsparcie niepełnosprawnych ma Pani/Pana formacja? Czy będzie to pomoc rzeczowa czy finansowa? Poseł odpowiada: - Zależy to od stopnia niepełnosprawności, od tych, którzy nie mogą się poruszać: tu powinno być wysokie świadczenie. To, co proponowałem w ostatniej kadencji, to wykluczenie z porządku prawnego: zakaz legalnej pracy dla osoby, która pobiera świadczenia dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością.

19:41

Kierwiński wybiera kolejne pytanie: Czy zmniejszyć wynagrodzenie posłów i senatorów wszystkich partii, np.  o połowę? Odpowiedź: - Nie, posłowie zarabiają dobre i godne pieniądze i nie należy tu nic zmieniać. Zrobiłbym wszystko, by Polacy zarabiali więcej. Rolą władzy jest zapewnienie dobrobytu dla Polaków.

19:43

Drugie pytanie dla Żukowskiej: Jakie prawa mają mężczyźni, których nie mają kobiety? Odpowiedź: - Nie mają dodatkowych praw, ale społeczeństwa były tak kształtowane, że kobiety musiały walczyć o prawa, np. prawa wyborcze. Kiedyś nie uważano, że kobiety mają takie same prawa, a powinny mieć takie same prawa jak mężczyźni. Walczą o np. prawo reprodukcyjne. Ale np. opieka nad dziećmi powinna być wspólna.

19:45

Pytanie dla Kacprzaka: Czy wprowadzić podatek katastralny? Odpowiedź: - Wprowadzenie go byłoby obciążeniem, taka danina byłaby antyspołeczna. Jednocześnie pamiętajmy, że zniknęło kilak podatków od nieruchomości, ten temat nie jest społecznie uzasadniony, poczekamy 10 czy 20 lat, aż osiągniemy poziom państw UE.

19:46

Pytanie dla Fogla: Czy zarabia Pani/Pan więcej niż pielęgniarka  lub nauczyciel? Jeżeli tak, to dlaczego? Odpowiedź: - Zarobki posłów są wyższe, ale zarabiamy mniej niż lekarze - i dodaje, że PiS podniósł zarobki lekarzy, pielęgniarek oraz nauczycieli.

19:47

Pytanie dla Buczyńskiej:  Czy w spółkach skarbu państwa powinni pracować wyłącznie wykwalifikowani pracownicy? Czy jest potrzebna ustawa? Odpowiedź: - Nasza odpowiedź to projekt Kropka. Tu liczą się kompetencje i proces rekrutacji, jesteśmy przeciwni, by w spółkach dorabiali parlamentarzyści. Te procesy nie powinny być upartyjnione.

19:48

Bosak wybrał pytanie: Czy powinny zostać rozdzielone funkcje prokuratura generalnego i ministra sprawiedliwości? Odpowiedź: - W mojej ocenie tak. Ta sytuacja, że ktoś kto nadzoruje sądy i kontroluje prokuratury w całym kraju, to władza absolutna, to niezdrowe i niebezpieczne. Wybór Prokuratora powinna być zdecentralizowana. Min. sprawiedliwości powinien się skupić na jakości sądów.

19:49

Runda czwarta, podsumowująca całą dyskusję. Każdy ma 90 sekund i może je wykorzystać w dowolny sposób. Pierwszy jest Marcin Kierwiński: - aktualna władza okrada nas z marzeń i lepszej przyszłość. 15 X będziemy decydowali, czy Polska będzie dumnym krajem, czy krajem z jedną partią na wschodzie -  i dodaje, że wszystko może się zmienić. Zachęca, by iść do wyborów i zagłosować i pokazać: - Mamy dość władzy, która nie liczy się ze zwykłymi Polakami.

19:52

Anna Maria Żukowska podsumowuje: - Poza mną są tu przedstawiciele różnych prawic, od brunatnych po partię chadecją, ale tylko Lewica zawsze jest i będzie z wami. My byłyśmy na protestach, na ulicach. To Lewica jest gwarantem praw kobiet, praw socjalnych, my będziemy stali na strazy zdobyczy socjalnych. Tylko Lewica chce by stolik był dostępny i suto zastawiony, a nie wywrócony.

19:53

Dariusz Kacprzak: - BS istnieją od 2014 roku, wiem, że wszyscy są zaskoczeni, że starujemy jako ogólnopolski komitet wyborczy. Znamy wasze problemy, staramy się je rozwiązać. Daliście nam olbrzymie zaufanie, nie wierzcie, w to, że głos na nas będzie stracony. Rewanżujemy się świeżością, nowością, oni byli, dajcie nam szansę, a pokażemy, że nasze zobowiązania traktujemy serio.

19:55

Radosław Fogiel: - 15 X idziemy do urn, to niezwykle ważne wybory, będziemy decydować też o tym, w jakim kierunku będzie zmierzała Polska jaka będzie jej przyszłość, czyja będzie Polska: Polaków czy elit? Czy to będzie bezpieczna Polska. Możecie wybrać rząd, który się sprawdził, czy nabrać się kłamcy.

19:57

Agnieszka Buczyńska podsumowuje: - 15 X to jedne z najważniejszych wyborów, Trzecia Droga chce polityki sprawnie działającego państwa, w którym działa edukacja, służba zdrowia, chcemy przeprowadzić bezpieczną transformację energetyczną, chcemy rozdziału kościoła od państwa. (...) Chcemy zakończyć wojnę polsko-polską.

19:59

Jako ostatni debatę podsumowuje Krzysztof Bosak: - Konfederacja to nadzieja na inną politykę, my nie jesteśmy produktem marketingowym, ale ludźmi z krwi i kości. (...) Jesteśmy poza układami, te partie niewiele się między sobą różnią, jak się popatrzy na głosowania widzi się obraz nędzy i rozpaczy. (...) Konfederacja jest zwalczaną, bo jesteśmy stopą stawioną w drzwi.

20:00

Debata "Najważniejsze wybory" dobiegła końca. Dziękujemy naszym widzom i słuchaczom, dziękujemy gościom i zapewniamy, że to nie jest nasze ostatnie słowo w tej kampanii. Będą kolejne debaty i kolejne emocje. Najbliższa już za tydzień.