Wybory

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express, Shutterstock, Art Service/Super Express Wybory

Wybory 2023

Nietypowe warianty w sondażu wyborczym. Kaczyński ma powody do niepokoju

2023-03-23 8:36

Opozycja ma realną szansę wygrać wybory 2023, ale kluczowe będzie w jakiej konfiguracji partie opozycyjne wystartują, czy wystawią jedną listę czy kilka. - Jeżeli PSL i Polska 2050 poszłyby do wyborów razem, to opozycja uzyskałaby 241 mandatów w Sejmie - pisze w czwartek, 23 marca "Rzeczpospolita". A do samodzielnego rządzenia wystarczy 231 mandatów.

Spis treści

  1. Najnowszy sondaż wyborczy. Dwa warianty dla opozycji
  2. Opozycja pójdzie na wybory 2023 z kilkoma listami
  3. Polska 2050, PSL i Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski wystawią wspólną listę?

Najnowszy sondaż wyborczy. Dwa warianty dla opozycji

W najnowszym sondażu "Rzeczpospolitej", wykonanym przez IBRiS, zapytano Polaków o dwa warianty: osobny start wszystkich ugrupowań oraz z jedyną oficjalnie negocjowaną wspólną listą, czyli PSL i Polska 2050. "Wspólny wynik obu tych partii nie tylko znacznie przewyższa sumę ich wskazań przy osobnym starcie, ale dzięki metodzie d’Hondta zapewnia opozycji 241 mandatów w Sejmie, czyli możliwość utworzenia rządu" - czytamy w "Rz". Przy osobnym starcie opozycyjnych ugrupowań opozycja zebrałyby tylko 227 mandatów, czyli za mało, by rządzić. Większość miałby w takim układzie w Sejmie PiS z Konfederacją.

Opozycja pójdzie na wybory 2023 z kilkoma listami

Jak rozłożyłyby się głosy wyborców, gdyby wszystkie ugrupowania startowałyby w wyborach 2023 osobno? Na PiS/Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 34,3 proc. ankietowanych, Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 26,4 proc. głosów, a Konfederacja - na 9 proc. Czwarta byłaby Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem) z poparciem 8,5 proc., dalej: Polska 2050 Szymona Hołowni - 7,9 proc., PSL — Koalicja Polska 6,2 proc. Z kolei 7,7 proc. respondentów nie wie, na kogo oddaliby swój głos.

Polska 2050, PSL i Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski wystawią wspólną listę?

W drugim wariancie, czyli wspólnego startu Polski 2050 Szymona Hołowni z PSL i Ruchem Samorządowym Tak! dla Polski na listę tę głos by oddało aż 15,3 proc. Wybory wygrałoby PiS/Zjednoczona Prawica zdobywając 34 proc. głosów, a druga byłaby Koalicja Obywatelską - 25,5 proc. głosów. W tym wariancie Lewica również jest czwarta - 9,1 proc., jednak Konfederacja dopiero na piątej pozycji z poparciem 8,8 proc. 7,3 proc. respondentów nie wie, na kogo oddać głos.

Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany