Stanisław Ciosek

i

Autor: Super Express Stanisław Ciosek

Dotarła smutna wiadomość

Nie żyje Stanisław Ciosek. Piastował urząd w Rosji. Co o nim wiemy?

2022-10-19 15:30

Media obiegła smutna informacja o śmierci Stanisława Cioska. Mężczyzna zmarł w wieku 83 lat. Ciosek był członkiem KC PZPR, ministrem rządu Wojciecha Jaruzelskiego, ale także wieloletnim ambasadorem w Moskwie.

Nie żyje Stanisław Ciosek. Miał 83 lata. 

Stanisław Józef Ciosek urodził się 2 maja 1939 w Pawłowicach. Zmarł dziś w wieku 83 lat. O śmierci Cioska poinformowała "Rzeczpospolita", która powołała się na źródło rodzinne. Informacje o śmierci ojca miała przekazać "Rz" córka Stanisława Cioska.

Aleksander Kwaśniewski pierwszy raz ujawnił, co stało się 26 lat temu. Nikt o tym nie wiedział

Kim był Stanisław Ciosek? 

Był ambasadorem PRL i RP w ZSRR i Rosji w latach 1989 – 1996. Jako członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) pełnił m.in. funkcję ministra pracy, płac i spraw socjalnych od marca 1983 r. do maja 1984 r. Był też ministrem – członkiem Rady Ministrów w latach 1980-1985. Od 1988 r. uczestniczył w rozmowach w Magdalence, a w 1989 r. brał udział w rozmowach z opozycją antykomunistyczną. Stanisław Ciosek był także  doradcą ds. międzynarodowych i polityki wschodniej prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W czasie kariery polityczno-dyplomatycznej Ciosek był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami wagi państwowej m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski lub Orderem Gwiazdy Białej II klasy. Stanisław Ciosek w 2014 wydał książkę wspomnieniową pt. "Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne". 

Sonda
Czy Polska powinna wydalić ambasadora Rosji?
Komandor Maksymilian Dura: Rosjanie wypstrykali się z amunicji, która pozwoliłaby odeprzeć ofensywę ukraińską