Strzelanie

i

Autor: Ilona Juskowiak

Strzelectwo wchodzi do szkół

Nauka strzelania w szkołach w nowych wytycznych MEiN. Zmiany zaczną obowiązywać od najbliższego roku szkolnego (2022/2023)

2022-08-03 16:08

Rok szkolny 2022/2023 będzie przełomowy. W przedmiocie, który już istnieje pod nazwą "edukacja dla bezpieczeństwa", wprowadzone zostały dodatkowe kwestie związane z obronnością państwa, w tym nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi. Minister Przemysław Czarnek (45 l.) podpisał już rozporządzenie.

To będzie ciekawe dla uczniów. W przypadku szkolenia strzeleckiego na poziomie szkoły podstawowej uczniowie dowiedzą się przede wszystkim jak bezpiecznie obchodzić się z bronią a lekcje na ten temat będą mieć charakter teoretyczny. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych uczniowie będą mieć podstawy strzelania z częścią praktyczną prowadzoną z wykorzystaniem bezpiecznych narządzi do ćwiczeń strzeleckich, takich jak np. broń kulowa, pneumatyczna, repliki broni strzeleckiej (ASG), strzelnice wirtualne albo laserowe.

Rok szkolny 2023/2023 z nowościami w szkole

Zgodnie z podpisanym przez ministra Czarnka dokumentem, resort ustanawia dwuletni okres przejściowy w kwestii wprowadzenia strzelectwa do szkół. Nauka strzelania w szkołach zostanie wprowadzona od września 2022 roku, ale rozporządzenie w pełni zacznie obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2024/2025. Do tego czasu szkoły podzielone są na dwa typy.

Pierwsze to te, w których strzelanie wśród dzieci ma upowszechniać już w roku szkolnym 2022/2023. Są to szkoły, które na terenie danego powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych, jak pisze na swoich oficjalnych stronach MEiN.

Natomiast dla placówek, które nie mają w swoim powiecie dostępu do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych wymóg wdrażania nauki strzelania w szkołach będzie inny. Podmioty te mają bowiem nauczać strzelectwa w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 "w miarę istniejących możliwości".

Nauka strzelania w szkołach wprowadzona podpisem ministra Czarnka

Aby strzelectwo mogło zostać wprowadzone do szkół, we wtorek minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie zmieniające podstawę programową w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa. Zmiany dotyczą podstawówek i szkół ponadpodstawowych. - Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi oraz podstawami ratownictwa taktycznego - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nauka strzelania - komentarze opozycji

Politycy opozycji skomentowali sprawę:Z ogromnym zdziwieniem zamiast tego zdrowia psychicznego znajdujemy strzelectwo. Teraz te dzieci będą uczyły się strzelania, nie "na sucho", tylko realnie, praktycznie. Natomiast pozbawia się ich tego szczątka edukacji dotyczącego zdrowia psychicznego - komentuje Marek Wójcik (68 l.), Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Poniżej galeria dotycząca hotelu sejmowego i pikantnych szczegółów na jego temat

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Raport Złotorowicza - Dr Karol Wasilewski: Turcja nie chce stracić ani Ukrainy, ani Rosji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE