Izabela Leszczyna sprząta w resorcie zdrowia. Mam wrażenie, że od dawna nikt tu nie pracował

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Izabela Leszczyna "sprząta" w resorcie zdrowia. "Mam wrażenie, że od dawna nikt tu nie pracował"

Ustawa aborcyjna

Ministerstwo ostro o lekarzach, którzy odmawiali wykonania aborcji. Wiemy, co ich czeka

2024-02-24 15:55

Lekarze, którzy odmawiali wykonania aborcji zgodnej z prawem, nie zostaną konsultantami krajowymi i wojewódzkimi. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia, które powołuje specjalistów na te stanowiska.

Decyzja MZ - ci lekarze nie będą już konsultantami

"Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na platformie „X”

Konsultantów krajowych powołuje minister zdrowia spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny, farmacji i innych dziedzin, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia.

Minister może poprosić o wskazanie kandydatów towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym, które zrzeszają specjalistów w danej dziedzinie lub odpowiednie samorządy zawodów medycznych. Z kolei konsultantów wojewódzkich powołuje wojewoda w porozumieniu z Ministrem Zdrowia oraz właściwym konsultantem krajowym, po zasięgnięciu opinii samorządów zawodowych.

Cztery projekty ustaw ws. aborcji w Sejmie

W Sejmie znajdują się cztery projekty ws. aborcji, a także kilka dotyczących antykoncepcji.  Trzecia Droga (PSL i Polska2050) złożyła w piątek w Sejmie projekt ustawy w sprawie aborcji; odwraca on - jak mówili politycy tej koalicji - "haniebny wyrok TK z 2020 r. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dot. referendum w tej sprawie.

 Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji, który zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania. Z kolei w listopadzie Lewica złożyła dwa projekty ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych.

Sonda
Czy uważasz, że aborcja do 12. tygodnia ciąży powinna być legalna?
Express Biedrzyckiej - Eliza Michalik, Jakub Majmurek