W Braniewie prawie 170 ochotników żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło pierwszą w tym roku przysięgę wojskową.

i

Autor: 4. W-M BOT

Stolica pod szczególną ochroną

Mariusz Błaszczak wzmacnia obronę Warszawy. Będzie specjalna brygada WOT

2022-07-21 9:25

Decyzją ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka (53 l.), stolica Polski zostanie wzmocniona specjalną brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z "oczekiwaniami mieszkańców stolicy" do obrony miasta zostanie oddelegowana grupa żołnierzy WOT, która będzie wyspecjalizowana w walkach miejskich i obronie infrastruktury krytycznej.

Mariusz Błaszczak nie ma wątpliwości, że takie wzmocnienie w obliczu wojny w Ukrainie jest potrzebne. Zresztą nie tylko on widzi tę konieczność - to również mieszkańcy stolicy mieli zgłaszać się z apelami o utworzenie specjalnej grupy żołnierzy WOT dedykowanej obronie stolicy Polski.

Decyzją Mariusza Błaszczaka powstaną trzy nowe brygady WOT. Jedna będzie bronić Warszawy

Jak podaje "Rzeczpospolita", decyzja o utworzeniu nowych brygad już zapadła. Te powstaną w trzech miastach we wschodniej części kraju, a mowa o Warszawie, Przemyślu i Chełmie. Już trwa nabór do tych jednostek, a szkolenie przyszłych żołnierzy zacznie się na jesieni.

Tym samym powstaną 19. Nadbużańska Brygada OT w Chełmie, 20. Przemyska Brygada OT w Przemyślu oraz 18. Brygada Stołeczna OT w stolicy. W przypadku Warszawy bataliony mają zostać sformowane w trzech miejscach - na Ursynowie, Rembertowie oraz w Borzęcinie na zachód od Warszawy.

Jak zapowiada MON, jednostki mają powstać do 2025 roku, a do tego czasu każda z brygad ma wykształcić odpowiednie struktury. Mowa o dowództwie i sztabie, batalionach lekkiej piechoty i oddziałach samodzielnych.

Poniżej galeria dotycząca rosnącej popularności WOT

Warszawa będzie miała obrońców z WOT. To będzie trzecia brygada na Mazowszu

Będzie to brygada wyspecjalizowana w obronie stolicy, w walce w terenie zurbanizowanym, obronie infrastruktury krytycznej - skomentował gen. Wiesław Kukuła (50 l.), który jest dowódcą WOT. Brygada zajmująca się obroną Warszawy będzie trzecią w ogóle na terenie całego Mazowsza.

Brygada nadbużańska oraz przemyska mają być podobne do Korpusu Ochrony Pogranicza, który funkcjonował przed II Wojną Światową. Z kolei brygada warszawska będzie odpowiednio szkolona do działania w warunkach zabudowy miejskiej. "Rzeczpospolita" podaje, że żołnierze będą szkoleni z tzw. USAR czyli Urban Search And Rescue.

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej?
Express Biedrzyckiej: Marcin Kierwiński: Morawiecki zaraz wpadnie na pomysł, by opodatkować mech i chrust