kościół

i

Autor: pixabay.com kościół

CIEKAWE WYNIKI

Kościół traci wiernych. Najbardziej krytyczni są uczniowie. Nowy sondaż

2022-08-24 11:19

Polacy coraz rzadziej określają siebie jako osoby wierzące, a liczba regularnie praktykujących dramatycznie spadła - tak wynika z nowego sondażu CBOS. Przyczyny porzucania praktyk religijnych to m.in. zaangażowanie Kościoła w politykę i afery pedofilskie.

Z badań CBOS wynika, że następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania: od marca 1992 r. do czerwca 2022 r. odsetek osób dorosłych określających się jako wierzący spadł z 94 do 84 proc., a praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) z blisko 70 proc. do niemal 42 proc. Jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących – z niespełna 9 do 19 proc.

Kogo traci Kościół? Te grupy najczęściej porzucają praktyki religijne

Praktyki religijne porzucają najczęściej mieszkańcy wielkich miast (37 proc.), częściej najmłodsi niż najstarsi (odpowiednio 38 proc. wobec 13 proc.), nieco częściej osoby z wyższym wykształceniem (22 proc.).

Według autorów sondażu odpowiedzi mężczyzn i kobiet niewiele się nie różnią, jednak mężczyźni częściej otwarcie deklarują brak wiary (16 proc.), a kobiety częściej wskazują na powody zdrowotne i wiek (12 proc.).

ZOBACZ TAKŻE: Borys Budka rozmawiał z katechetą swojej 8-letniej córki! Co dzieje się na lekcjach religii w jej szkole?

Tomasz Terlikowski: Poziom ignorancji papieża zaskakuje

Polacy odchodzą od Kościoła. Jakie są powody?

Na pytanie skierowane do ankietowanych, dlaczego zrezygnowali z udziału w praktykach religijnych, 5 proc.badanych  odmówiło odpowiedzi, a nieco ponad 5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi w rodzaju: "Tak po prostu" lub "Trudno powiedzieć".

17 proc.badanych wyjaśniło, że nie odczuwa potrzeby brania udziału w praktykach religijnych, z kolei 12 proc. krytykowało Kościół. Do najczęstszych zarzutów należało zaangażowanie instytucji w politykę, afery pedofilskie i “nadmierne zabieganie o pieniądze”. 

3 proc. uczestników badania przyznało, że wierzą, jednak nie praktykują, bądź “wierzą w Boga, ale nie w Kościół”. Tyle samo osób oceniło przekaz Kościoła za nieatrakcyjny i nieprzystosowany do obecnych czasów. 

Inne powody, jakie wymieniali ankietowani to: hipokryzja księży, zachowanie konkretnego duchownego, stan zdrowia, który nie pozwala na uczestnictwo we mszach czy zwyczajnie brak czasu.

ZOBACZ TAKŻE: Były kleryk oskarża biskupa Mendyka o molestowanie. Duchowny żąda przeprosin, Terlikowski komentuje

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?

Kościół stracił młodzież. To oni najczęściej krytykują instytucję

Wśród ankietowanych uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych zdecydowana większość niepraktykujących uczniów (78 proc.) wcześniej chodziła do kościoła, a ci, którzy nigdy nie uczestniczyli w nabożeństwach, stanowią jedynie 22 proc. W skali całego społeczeństwa tylko 13 proc. nigdy nie praktykowało.

Zdaniem CBOS obniża się przeciętny wiek rezygnacji z praktyk religijnych: w przypadku badanych uczniów to 14 lat, a w skali całego społeczeństwa w najmłodszej kategorii wiekowej (18–24 lata) – 16 lat.

Uczniowie najczęściej wypowiadali się krytycznie o Kościele (40 proc.). Na drugim miejscu wskazali brak wiary (33 proc.), w tym deklaracje ateizmu (18 proc. wskazań). Gdyby do deklaracji braku wiary (11 proc.) dołączyć zmianę światopoglądu, określanie się mianem ateisty lub agnostyka, to taka kategoria objęłaby 22 proc. wypowiedzi.

Na pedofilię, a także na inne patologie wskazało 6 proc. uczniów; na brak czasu – 5 proc.; na rolę rodziny i środowiska – 5 proc., a na materializm Kościoła – 2 proc. Z kolei na upolitycznienie Kościoła wskazało 4 proc. uczniów.

ZOBACZ TAKŻE: Tajemniczy Kościół zablokowany w Polsce. Amerykanie ujawnili raport