Awantura o kampanię billboardową- szczery głos Cymańskiego [RELACJA NA ŻYWO]

2017-09-12 17:38

We wtorek, od godziny 10 rozpocznie się pierwsze, po rokordowo długich dla posłów wakacjach, posiedzenie Sejmu. Trwać ono będzie 4 dni. Pierwszym punktem obrad ma być przedstawienie informacji przez rząd na temat działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą wskutek silnych wiatrów i intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu. Zapraszamy do naszej relacji na żywo z parlamentu.

Ostatnie posiedzenie rozpoczęło się 18 lipca i zakończyło po czterech dniach, tak więc posłowie otrzymali w tym roku wakacje trwające 53 dni. Andrzej Grzegrzółka z Kancelarii Sejmu tłumaczył tak długa przerwa jest spowodowana instalacją mowego Systemu Obsługi Głosowań. Problem w tym, że według ustaleń "Rzeczpospolitej" póki co nie działa on, więc w trakcie rozpoczynającego się posiedzenia posłowie korzystać będą ze starych urządzeń. Zapraszamy do naszej relacji z pierwszego dnia prac na sali plenarnej polskiego parlamentu.

ABY AKTUALIZOWAĆ ODŚWIEŻ STRONĘ

15:39 W Sejmie dziś pracowity dzień po wakacjach:

 

 

15:16 Na sejmowym korytarzu poseł Tadeusz Cymański odniósł się do zarzutów opozycji związanej z kampanią billboardową wspierającą reformy sądownictwa, jakie PiS chce przeprowadzić. Poseł zaskakująco i samokrytycznie przyznał: - Ta kampania wzbudziła kontrowersje. Nie jest tajemnicą, że jest w tej chwili ostra jazda wokół tej kampanii, jest krytykowana bardzo ostro, mocno. Natomiast musi niepokoić, kiedy w krytyce, wątpliwościach również głos zabierają osoby życzliwe mojemu ugrupowaniu politycznemu. Nie ma się co bać też i uciekać albo udawać – jeszcze gorzej – że jest wszystko super i cacy. Wątpliwości dotyczą celu tej kampanii, czy ona osiągnie efekt.

15:02 Dobre zmiany dzisiaj w Sejmie?:

 

 

14:51 Tymczasem ciekawe rzeczy dzieją się przed sejmową komisją ds. Amber Gold, przed którą odpowiada dzisiaj prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Zapraszamy do naszej relacji również z tego wydarzenia:

AWANTURA na komisji ds. Amber Gold! PYSKÓWKA Adamowicza z Wassermann - RELACJA NA ŻYWO [WIDEO, ZDJĘCIA]

14:37 Sądząc po dyskusji, niepełnoletni na solarium nie będą już mieć wstępu:

 

 

Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

14:28 No i skończyły się uprzejmości. Posłanka Małgorzata Pępek skrytykowała Dudę za to, że rzadko wykazuje inicjatywę ustawodawczą, a jego obietnice o podniesieniu kwoty wolnej od podatku i pomocy dla frankowiczów są iluzoryczne.

14:21 Takiej zgodności na sali plenarnej dawno nie widzieliśmy. Prezydencki projekt zmian o ochronie zdrowia przed następstwami solarium zyskał również przychylność Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz obecnie przemawiającej Małgorzaty Zwiercan z koła Wolni i Solidarni.

14:10 W międzyczasie:

 

 

Tymczasem teraz posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

13:57 Swoje krótkie wystąpienie miał ten Antoni Macierewicz. Po nim prowadząca obecnie obrady Małgorzata Kidawa-Błońska chciała zarządzić przyjęcie sprawozdania, ale wskutek sprzeciwu z sali przesunęła je do bloku głosowań.

Obecnie rozpoczęło się pprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Zakłada on m.in. zakaz korzystania z solariów osób poniżej 18 roku życia, zakazu reklamy oraz konieczności informowania o możliwych następstwach.

Rozpoczęły się przemówienia klubów, zapowiada się pierwszy konsensus- zarówno PiS jak i PO są za przyjęciem tejże.

13:45 Na sali plenarnej wciąż debata o skutkach sierpniowej nawałnicy. Zastępca szefa MSWiA utrzymuje, że "działaniom władz nie można niczego zarzucić". Jak stwierdził m.in.:
- Zarzuty opozycji są chybione i politycznie motywowane
- Strażacy byli na miejscu, mieli dobre dowodzenie. Reagowali szybko i skutecznie
- Chcemy,aby system ostrzegawczy przekazywał info niezależnie od tego czy ktoś pobierze aplikację tylko wg lokalizacji
- Wszystkie służby były na miejscu, działały szybko, skutecznie i w sposób skoordynowany
- Współpraca pomiędzy PSP i OSP była doskonała jak zawsze
- Pierwsza pomoc dla poszkodowanych do 6 tys. zł została przekazana natychmiast

13:37 A tak mówił Mariusz Błaszczak w swoim przemówieniu:

 

 

13:18 Głos zabrał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który odnosił się do zarzutów opozycji. W jego opinii państwo "zdało egzamin". Następnie wypowiada się wiceszef MSWiA, Jarosław Zieliński, również wytykujący krytykującym partiom polityczne zacietrzewienie i brak obiektywności.

Tymczasem w Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz zorganizowała właśnie konferencję prasową, na której poinformowała, że Warszawa pomoże finansowo gminie Chojnice:

 

 

13:07 Internauci przejęzyczenia Ryszarda Petru wyłapują szybciutko:

 

 

12:59 Jak do tej pory najmocniejszym zwrotem jest groźba Grzegorza Schetyny do Mariusza Błaszczaka. Jak mówił lider PO: - To, co pan robi, to po prostu żerowanie na krzywdzie ludzkiej. To obrzydliwe. Za to pan zapłaci, nie tylko politycznie. Mówię to publicznie. Zajmą się tobą ci, którzy się powinni zająć. Za to, co robisz!

W międzyczasie w krótkich wystąpieniach zdarzają się momenty, w których posłowie PiS odpowiadają na zarzuty. Zbigniew Dolata zarzucił opozycji "dezinformację" i zapewnił, że "wszystkie potrzebne działania zostały podjęte". Jeszcze mocniej przemówił Dariusz Bąk, który stwierdził: - Zginęło sześć osób. To tragedia, Ale ile osób mogłoby zginąć, gdyby nie sprawność służb i rządu.

Również Krystyna Wróblewska znalazła wytłumaczenie na krytykę opozycji. Otóż: - Opozycja krytykuje działania rządu i premier Szydło, ponieważ te działania były tak sprawne i skuteczne.

12:50 Pozostaje wierzyć, że nowy system sprawdzi się lepiej:

 


12:39 W natłoku krytyki rządu PiS warto wyróżnić krótką mową posła PSL Mieczysława Kasprzaka, który skupił się na pochwałach dla strażaków:

 

 

12:26 Joanna Scheuring-Wielgus swoje słowa skierowana do Mariusza Błaszczaka. Jak mówiła: - Dziś z pana ust powinny paść trzy słowa. - Przepraszam - za to, że spóźniliście się trzy dni; - Dziękuję - do wszystkich zaangażowanych ludzi, wolontariuszy, mieszkańców, firm, którzy pomagali i pomagają nadal. Obiecuję - że żadna z osób, które straciły swój dobytek, nie zostanie zostawiona sama sobie.

12:19 Czas na pytania. Zaczyna Andrzej Halicki mówi o ministrzu Błaszczaku, że ma "bezczelność i tupet", ale "poczucia odpowiedzialności" już nie. Broni przyjętego przez poprzedni rząd systemu ostrzegania przed zagrożeniami pogodowymi. Przekracza swój czas przez co Joachim Brudziński zapowiada, że będzie bardzo pilnował tej kwestii.

Poseł Kukiz'15 Stefan Romecki zapytał, czy wojewoda pomorski poniesie konsekwencje oraz czy burmistrz Rytla zostanie nagrodzony za swoją postawę.

12:11 Głos zabiera premier Beata Szydło. Podziękowała za dyskusję, nawet gdy była "demagogiczna" i "polityczna". Podziękowała wszystkim, którzy pomagali i zaznaczyła, że w obliczu takiej tragedii wszyscy powinniśmy być razem, a nie obrzucać się inwektywami w parlamencie. Poinformowała, że powstał w rządzie zespół, który dokonuje analizy dokumentów i rozporządzeń, które regulują takie sytuacje. Dodała, że m.in. zawiodły te procedury, które uchwalił poprzedni rząd. Dodała, że usuwanie skutków będzie trwało długo, ale są gotowi wypłacać środki na pomoc potrzebującym. Przerzucanie odpowiedzialności na siebie, celem budowania politycznych kapitałów w obliczu takich tragedii jest według niej karygodne. Przy tej okazji podziękowała nawet posłom, którzy zdecydowali się pomagać w tamtym czasie potrzebującym i nie chwalili się tym na Twitterze. Jak mówiła: - My nie jesteśmy od organizowania konferencji prasowych, my jesteśmy od pomagania ludziom. Zapowiedziała na koniec, że pomogą odbudować wszystkie zniszczone domy.

 

 

12:06 Główny motyw dzisiejszych ataków opozycji na rząd:

 

 

11:54 Teraz, z upoważnienia premier Beaty Szydło przemawia komendant główny straży pożarnej Leszek Suski. Tłumaczy, jak działają procedury w tego typu sytuacjach. Przedstawił również dane z rejestratorów straży pożarnej w Chojnicach w dniu tragedii w Suszku (zgłoszenie o wypadku ok. 23:30). Po kolei przedstawiał również wszystkie czynności, jakie podjęli strażacy.

Tymczasem w przemówieniu Nowoczesnej oberwało się również Wojskom Obrony Terytorialnej:

 

 

11:46 Jacek Protasiewicz z Koła Europejskich Demokratów również przyłącza się do podziękowań, które wcześniej wystosowali przedstawiciele opozycji. Uważa, że brak wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w owym czasie było karygodne. Z tego powodu m.in. nastąpiło znaczące podwyższenie cen niektórych produktów. Uważa, że brak odwołania wojewody pomorskiego to skandal, choć dodał, że i minister Błaszczak powinien stracić stanowisko.

11:39 Władysław Kosiniak-Kamysz również zwrócił uwagę na brak odpowiednich podziękowań ze strony rządu dla mieszkańców i samorządców. Sam dziękuje im, strażakom oraz harcerzom. Lider PSL krytykuje brak koordynacji w reakcjach władz centralnych na zniszczenia po nawałnicy. Przy tej okazji dostaje się za "opieszałe działania" ministrowi rolnictwa, Krzysztofowi Jurgielowi. Zaapelował również o wyciągnięcie konsekwencji względem wojewody pomorskiego. Według niego zarządzanie centralne się nie sprawdza, i wojewodowie nie zdali egzaminu m.in. przez ich przynależność partyjną. Zaproponował przy tym nową "ustawę klęskową" i jeden "fundusz klęskowy". Przy tej okazji nie omieszkał wytknąć 19 mln złotych na akcję billboardową. Na koniec dodał, że rząd "dał ciała" w tej konkretnej sytuacji jak również i w udźwignięciu dzisiejszej debaty.

 

 

11:24 Następny na mównicy jest Ryszard Petru, który narzeka, że PiS nie chce przyjąć pieniędzy z Unii Europejskiej, które pomogłyby poszkodowanym. Nie odnotował przy tym najwyraźniej słów ministra Błaszczaka, który poświęcił chwilę tej kwestii:

 

 

Uważa, że narracja ministra Błaszczaka sprowadzała się do "Polacy, nic się nie stało". Petru zaatakował Błaszczaka za to, że nie dziękował mieszkańcom i wolontariuszom. Jak stwierdził: - Całe pana wystąpienie to przerzucanie winy. Przy okazji zaliczył standardowe przejęzyczenie, mówiąc: - Tysiące ludzi zostali pozbawieni prądów.

Drugą część przemówienia Petru odstąpił partyjnej koleżance, Ewie Lieder, która również skupiła się na krytyce działań rządów.

11:16 Ciekawe wystąpienie posła Skuteckiego z Kukiz'15. Jak powiedział: - Słuchając tej dyskusji mam niesmak. Kiedy przyjechałem na miejsce dobę po zdarzeniu, nie było na miejscu nikogo poza strażakami. Nie było ani wojska, ani pana Schetyny. Wspomina również ofiary nawałnicy i przywołuje przypadki, w których ludzie otrzy"nie wysyłać wojska do zamiatania liści" nazwał krótko i dosadnie- kompromitacją. Zaapelował do premier, aby wzięła sobie do serca warunki, w jakich ofiary nawałnic będą musiały przetrwać zimę.

11:09 Na zarzuty Schetyny odpowiada krótko w formie sprostowania Antoni Macierewicz, który podkreślił, że wojska na miejscu zdarzenia były błyskawicznie. Co ciekawe, swoje wystąpienie rozpoczął od nazwania Schetyny (rzekomo przejęzyczeniem) mało chlubnym mianem "Jasia Fasoli".

 


10:56 Na mównicy pojawia się Grzegorz Schetyna. Zaczyna mocno, mówiąc, że dzisiaj usłyszeliśmy "stek kłamstw" z ust ministra Błaszczaka. Następnie podziękował samorządowcom i mieszkańcom, podkreślając, że był na miejscu trzy razy, w przeciwieństwie do szefa MSWiA. Zwrócił się personalnie do Błaszczaka, mówiąc "Pan już nawet nie jest śmieszny, Pan żeruje na tragedii ludzkiej". Grozi przy tym, że w swoim czasie odpowie za to wszystko. Zarzuca przy tym, że rząd nie pomagał należycie w owym czasie, gdyż przygotowywał się do "długiego weekendu".

Atmosfera zaczęła mocno gęstnieć. Schetyna wdaje się w polemikę z prowadzącym obrady Brudzińskim. Żąda zatrzymania czasu w momencie, gdy na sali robi się gwar a politycy PiS odpowiadają na jego zarzuty. Poprosił na koniec premier Szydło, aby przemyślała wydatek 19 mln złotych na kampanię, podczas gdy poszkodowani w wyniku nawałnic wciąż nie otrzymali odszkodowań.

Internauta wystąpienie Schetyny skomentował krótko:

 

 

10:50 W swojej wypowiedzi Błaszczak personalnie zaatakował m.in. Grzegorza Schetynę i Andrzeja Halickiego. Po jego wystąpieniu nadeszła pora na wystąpienia posłów. PiS reprezentuje Łukasz Schreiber, który komplementuje rząd, samorządy i mieszkańców, którzy podołali zadaniu. Oczywiście na pochwały z jego ust partie opozycyjne nie mogą liczyć.

W międzyczasie prowadzenie obrad przejął Joachim Brudziński.

10:42 Rzecznik PSL w trakcie przemówienia ministra na TT zamieścił taki oto wpis:

 

 

10:38 Opozycja nie jest specjalnie przekonana do słów Błaszczaka:

 


10:31 Mariusz Błaszczak rozpoczyna swoje oświadczenie dotyczące sierpniowych nawałnic nad Polską. Jak mówił: - Obowiązkiem każdego rządu jest chronić obywateli i im pomagać. Rząd PiS się z tego wywiązuje. Nie jesteśmy państwem teoretycznym, realnie pomagamy ludziom. Mimo ogromnej skali zniszczeń, w ciągu 2 tyg. zakończono szacowanie strat mieszkalnych i gospodarczych. Rząd niezwłocznie wprowadził uproszczone procedury w kwestii remontów czy budowy. Rząd jest przygotowany na wypłatę pieniędzy dla poszkodowanych. Po raz pierwszy pomoc do 100 tys. zł otrzymają mieszkańcy, którym żywioł zniszczył budynki gospodarcze. Strażacy zawodowi jak i ochotnicy w tej ekstremalnie trudnej sytuacji stanęli na wysokości zadania. Oskarżenia totalnej opozycji są kłamstwem. Jestem dumny z postawy strażaków. Zasługują na najwyższy szacunek.

 

 

10:12 No i pierwsze zwarcie- na mównicę wychodzi Ryszard Petru i apeluje o przerwę w obradach. Ma to na celu wyjaśnienie tzw. "afery billboardowej". Grozi postępowaniem karnym wszystkim państwowym spółkom, które dołożyły się na kampanię  wspierającą reformę sądownictwa. Gdy słyszy śmiech ze strony posłów PiS na swe groźby rozliczenia, odpowiada, że "jest dużo młodszy". Lider Nowoczesnej dodał, że cała kwota, jaka została przeznaczona na tę kampanię powinna zostać odjęta z subwencji budżetowej partii Jarosława Kaczyńskiego.

Niespodzianki nie było, większość nie zgodziła się na przerwę (choć z ław poselskich PO słychać było krzyki, że maszynki do głosowania nie działają).

10:05 Rozpoczynamy! Marszałek Marek Kuchciński zarządza chwilę ciszy aby uhonorować śmierć profesora Andrzeja Czachora i Romana Giedrojcia.

09:56 Powoli do przodu:

 

 

09:41 Praktyka przedwakacyjna najwyraźniej spodobała się rządzącym, barierki na Wiejskiej dalej stoją:

 

 

09:30 Wśród najciekawszych dzisiejszych tematów, jakimi zajmować się będą posłowie można wymienić m.in.: I czytanie rządowego projektu zmian w Prasie prasowym, zakładającego zmiany w przepisach dot. autoryzacji, II czytanie projektu nowelizacji ustawy o statusie sędziów TK, II czytanie projektu zakładającego stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,5% PKB w 2030 roku, projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 roku czy też poszerzenie praw do obrony koniecznej.

Zobacz także: Jarosław "Masa" Sokołowski WYZNAJE: Jak PO dojdzie do władzy, to spier... z Polski

Przeczytaj również: SZOKUJĄCE słowa byłego doradcy Petru! Opozycja liczyła na ROZLEW KRWI w trakcie "puczu"?!

Polecamy ponadto: Tak marszałek Kuchciński nudzi się na urlopie [ZDJĘCIA]