Kłopot Trzeciej Drogi w Rzeszowie Małgorzata Zych tryumfuje?

i

Autor: Art Service/Super Express, Pawel Wodzynski/East News

Co tam się stało?!

Kłopot Trzeciej Drogi w Rzeszowie. Małgorzata Zych tryumfuje

2023-09-09 9:03

Nie udało się zarejestrować kandydata Trzeciej Drogi Pawła Bartoszka na listy wyborcze w ramach paktu senackiego w Rzeszowie. To on miał zastąpić Małgorzatę Zych wyrzuconą z Trzeciej Drogi za kontrowersyjne wypowiedzi na temat Władimira Putina i Rosji. Radny zebrał wymaganą liczbę podpisów. Co zatem poszło nie tak?

Trzecia Droga bez kandydata w Rzeszowie

Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie odmówiła zarejestrowania kandydata Trzeciej Drogi do senatu w okręgu nr 54, który obejmuje m.in. powiaty niżański i stalowowolski na Podkarpaciu. Powodem jest brak podpisu pełnomocnika wyborczego komitetu. Pierwotnie kandydatką Trzeciej Drogi w tym okręgu była Małgorzata Zych. Decyzją sygnatariuszy paktu senackiego straciła jednak rekomendację. To właśnie Zych miał zastąpić samorządowiec i społecznik Paweł Bartoszek.

Koalicja zgłosiła kandydata 6 września br. przez osobę upoważnioną przez pełnomocnika wyborczego komitetu Trzeciej Drogi. Jak można przeczytać w uzasadnieniu OKW, zgodnie z zapisami Kodeksu wyborczego zgłoszenie kandydata dokonuje na piśmie pełnomocnik wyborczy lub upoważniona przez niego osoba. - W razie zgłoszenia kandydata przez upoważnioną przez pełnomocnika osobę do zgłoszenia dołącza się dokument stwierdzający udzielone upoważnienie oraz dane upoważnionej przez pełnomocnika osoby – można przeczytać w uzasadnieniu.

Jak podkreśliła OKW, zgodnie z przepisami prawa upoważnienie musi być opatrzone datą wystawienia oraz własnoręcznym podpisem pełnomocnika wyborczego. - Upoważnienie przedłożone Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie nie zostało opatrzone własnoręcznym podpisem pełnomocnika wyborczego – zaznaczyła w swojej uchwale OKW. Jak wskazała, Kodeks wybroczy nie przewiduje możliwości składania podpisów elektronicznych na zawiadomieniach przekazywanych okręgowym komisjom wyborczym. 

Paweł Bartoszek nie składa broni

– Myślę że ta decyzja wymaga odpowiedzi na pytanie: Czy na pewno żyjemy w państwie prawa i sprawiedliwości, czy jednak w reżimowym grodzie i zaścianku Europy. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam wam, drodzy wyborcy i obywatele. My korzystając z możliwości odwołania się do kolejnych instancji nie składamy broni – zapewnił Bartoszek cytowany przez portal nadwisla24.pl.

Zych z satysfakcją komentuje 

Początkowo kandydatką Trzeciej Drogi w okręgu nr 54 była Małgorzata Zych. Decyzją sygnatariuszy paktu senackiego straciła jednak rekomendację z powodu skandalicznych wypowiedzi na temat Władimira Putina i agresji Rosji na Ukrainę z czasów, gdy była zwolenniczką Konfederacji. Teraz postanowiła skomentować sytuację związaną z odmową rejestracji Bartoszka. Zych na platformie X (dawniej Twitter) zamieściła wpis, w którym odnosi się do uchwały rzeszowskiej OKW. "Po moim usunięciu z list #PaktSenacki Trzecia Droga nie potrafiła zarejestrować mojego 'zmiennika'. Sprawiedliwości stało się zadość" - napisała. 

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
Express Biedrzyckiej Kosiniak Kamysz