Sylwetka Bogusława Sonika
Poseł Bogusław Sonik zapowiedział swoje odejście z PO na antenie Polsat News. Zaprotestował w ten sposób przeciwko warunkom, jakie stawiane są wobec członków partii, aby zostali wpisani na listy wyborcze – muszą poprzeć projekt ustawy liberalizacyjnej.
Bogusław Andrzej Sonik skończy w tym roku 70 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem (studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego). W latach 70. XX w. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a po śmierci Stanisława Pyjasa był jednym z założycieli SKS.
Zasłużony działacz opozycji w PRL
Sonik był członkiem „Solidarności”. W stanie wojennym został internowany. Po zwolnieniu pracował w wydawnictwie „Znak” i współtworzył też pisma drugiego obiegu. W roku 1983 wyemigrował do Francji, gdzie pracował jako korespondent Radia Wolna Europa. W 1990 został dyrektorem Instytutu Polskiego oraz ministrem pełnomocnym w Paryżu.
Najnowszy sondaż. Opozycja ma prawie 60 procent! PiS i Konfederacja w tarapatach
Z emigracji Bogusław Sonik wrócił w 1996 roku. Dwa lata późnej zapisał się do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, będącego częścią Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 1998–2004 był radnym sejmiku małopolskiego. Od 2002 był członkiem PO, z ramienia której dwukrotnie był posłem do Parlamentu Europejskiego.
Pracowity europoseł
W 2015 r. dostał się do Sejmu VIII kadencji. W 2018 r. powrócił w skład Europarlamentu, przyjmując mandat europosła zwolniony przez nowo wybranego prezydenta Kielc Bogdana Wentę. W PE uważany był za jednego z najbardziej pracowitych europosłów. Rok później spróbował kolejnego startu w wyborach do PE, ale bezskutecznie. Udało mu się jednak w 2019 r. dostać do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
Bogusław Sonik w 2014 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej Krzyżem Wolności i Solidarności.
Jeśli chodzi o życie prywatne tego polityka, to ma żonę Lilianę Sonik oraz dwoje dzieci. Jest kuzynem Rafała Sonika – znanego kierowcy rajdowego i przedsiębiorcy.