Donald Tusk na Śląsku obiecał uznanie języka śląskiego

i

Autor: PHOTO ART SERVICE

Jest podział mandatów

Najnowszy sondaż. Opozycja ma prawie 60 procent! PiS i Konfederacja w tarapatach

2023-05-09 7:32

Najnowszy sondaż partyjny. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, opozycja (Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i PSL oraz Lewica) zdobyłyby prawie 60 procent głosów - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". PiS może liczyć na nieco ponad 31 proc. poparcia, a Konfederacja na niecałe 9 proc. Gdyby wybory parlamentarne zakończyły się takim wynikiem, opozycja nie miałaby problemu z utworzeniem sejmowej większości.

Najnowszy sondaż. Opozycja z pewną większością

Wybory w Polsce coraz bliżej. Najnowszy sondaż partyjny nie przynosi dobrych wiadomości dla PiS i Konfederacji. Nawet gdyby te formacje połączyły siły i stworzyły koalicję, miałby łącznie 211 mandatów w Sejmie, czyli o 20 za mało, by mieć większość. Powody do radości mają natomiast Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty. Złączone siły opozycji (Koalicja Polska, Polska 2050 i PSL oraz Lewica), mogą liczyć na 248 mandatów, co daje pewną większość w niższej izbie parlamentu. - PiS z Konfederacją, według przelicznika zaproponowanego przez dr. hab. Jarosława Flisa, zyskiwałby 211 mandatów, przy 248 mandatach poselskich tworzących potencjalną koalicję antyrządową - wyjaśnia RMF. 

PiS nadal liderem, Suwerenna Polska ma 1,2 proc.

PiS nadal jest liderem sondażu. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 31,3 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Polska, na którą chęć głosowania deklaruje 24,7 proc. respondentów. Podium zamyka koalicja Polski 2050 i PSL z poparciem 14,6 proc. wyborców. Próg wyborczy przekroczyłyby także Lewica (9,6 proc.) i Konfederacja (8,7 proc.). W sondażu uwzględniono także Suwerenną Polską. Na partię Zbigniewa Ziobry głosować chce 1,2 proc. badanych. Na razie nie wiadomo jednak, czy ta formacja zdecyduje się iść na wybory parlamentarne odzielnie czy razem z PiS w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy. 

W naszej galerii prezentujemy, jak mieszkają polscy politycy

Lech Wałęsa o braciach Kaczyńskich