Kempa Cimoszewicz

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS, MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS

Sprawa Cimoszewicza

Kempa ostro do Cimoszewicza. „Powinien sam się zrzec immunitetu”

2023-01-15 16:42

Europoseł SLD Włodzimierz Cimoszewicz powinien sam złożyć wniosek o uchylenie sobie immunitetu - uważa była szefowa kancelarii premiera RP, a obecnie eurodeputowana PiS Beata Kempa. Odniosła się ona w ten sposób do informacji, że Parlament Europejski od ponad trzech lat nie odpowiedział na prośbę polskiej prokuratury w tej sprawie. Chodzi o wypadek, jaki spowodował Cimoszewicz. W 2019 roku jak przekazali śledczy, Cimoszewicz potrącił autem kobietę znajdującą się na przejściu dla pieszych. Potrącona kobieta doznała rozległych obrażeń.

Europosłanka ostro w sprawie wypadku spowodowanego przez Cimoszewicza

"W świetle trwającej afery korupcyjnej, wszystkie wątpliwe sytuacje powinny być - nawet przez samych zainteresowanych - wyjaśniane. (Europosłowie) nie powinni w ogóle powoływać się na immunitet. To powinien być wniosek samego zainteresowanego, żeby PE jak najszybciej mu ten immunitet uchylił" - oceniła Beata Kempa. "Po drugie, jeśli chodzi o samą instytucję PE, wymaga on od innych krajów, a szczególnie od Polski, praworządności, a sam nie stosuje nawet zdroworozsądkowych standardów w tej dziedzinie. Mamy prawo w związku z tym mieć poważne wątpliwości co do kondycji i transparentności tej instytucji" - podkreśliła polska polityk.

Dopytywana, czy afera korupcyjna będzie wstrząsem który oczyści europarlament, odparła: "Ten skandal zmroził nas wszystkich. Pojawia się bowiem bardzo logiczne pytanie: skoro można w względnie łatwy sposób wpływać na stanowisko europarlamentarzystów w sprawie Kataru, to jakie jeszcze siły z tych możliwości korzystały i korzystają? Komu zależy na rozniecaniu nienawiści do Polski? Widać wyraźnie, że działania przeciwko naszemu krajowi w PE nie są oparte na żadnych racjonalnych przesłankach, lecz są uzasadniane stronniczymi i szkalującymi kłamstwami. Podsumowując, żeby takich sytuacji i pytań uniknąć powinna być pełna transparentność".

Wniosek prokuratury do PE o uchylenie immunitetu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi był związany z wypadkiem drogowym, który spowodował 4 maja 2019 r. w Hajnówce. Jak przekazali śledczy, Cimoszewicz potrącił wówczas autem kobietę znajdującą się na przejściu dla pieszych. Według prokuratury, polityk nie zachował szczególnej ostrożności, a potrącona kobieta doznała rozległych obrażeń, skutkujących rozstrojem zdrowia na okres powyżej siedmiu dni.

Jak przekazała prokuratura, zgromadzony materiał dowodowy - w tym opinia biegłych - wskazują, że zasadniczą przyczyną wypadku była spóźniona reakcja europosła kierującego samochodem. Z informacji śledczych wynika, że europoseł nie pozostał na miejscu zdarzenia i nie powiadomił o wypadku policji ani pogotowia ratunkowego tylko zabrał poszkodowaną do domu. W dniu wypadku polityk był kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej. Zaświadczenie o zdobyciu mandatu europosłom PKW wręczyła 31 maja 2019 r.

Sonda
Miałaś/eś kiedykolwiek wypadek samochodowy?
Włodzimierz Cimoszewicz o : "Trudno jest sobie rzeczywiście wyobrazić koniec tej wojny na polu bitwy" [Express Biedrzyckiej]

Przez rządy PiS nasze dzieci umrą z głodu? A może to Tusk "wyśle nas na żebry"?

Posłuchaj, co mówią ZWYKLI LUDZIE! Mocne słowa na polskich ulicach...

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany