Joe Biden

i

Autor: AP Joe Biden

Zaskakujące doniesienia

Joe Biden jest poważnie schorowany?! Donald Trump zarzucał mu demencję! Ile lat ma prezydent USA?

2023-02-26 19:48

Joe Biden w Polsce gości po raz drugi w ciągu roku. Prezydent USA, najpotężniejszego kraju na świecie, spędzi w Polsce nie trzy dni, jak początkowo podawał Biały Dom, lecz dwa - od 21 do 22 lutego. Jednak Joe Biden w Polsce zjawił się 20 lutego wieczorem, przyjechał pociągiem z Ukrainy do Przemyśla. I choć energii i charyzmy mu nie brakuje, co udowodnił wielokrotnie zwłaszcza od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, pojawiają się pytania o jego stan zdrowia. Joe Biden jest bowiem najstarszym urzędującym prezydentem USA. Ile lat ma Joe Biden?

Spis treści

  1. Joe Biden. Wiek prezydenta USA budzi kontrowersje
  2. Ile lat ma Joe Biden? To najstarszy urzędujący prezydent USA
  3. Joe Biden. Wykształcenie prezydenta Stanów Zjednoczonych zaskakuje
  4. Joe Biden w Polsce. Prezydent USA odwiedzi nasz kraj drugi raz w ciągu roku

Joe Biden. Wiek prezydenta USA budzi kontrowersje

Joe Biden, prezydent USA, największego mocarstwa na świecie, jest już w Polsce. Przyjechał 20 lutego wieczorem, pociągiem z Kijowa do Przemyśla, po niespodziewanej wizycie w Ukrainie. Jest to w sumie dziewiąta wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w naszym kraju (wcześniej w Polsce byli: dwukrotnie Bill Clinton, raz George W. Bush, trzykrotnie Barack Obama i raz Donald Trump). I choć Bidonowi nie brakuje ani energii, ani charyzmy czy determinacji w działaniu - co udowodnił m.in. wspierając Ukrainę w bestialskiej wojnie z Rosją - nie ustają pytania o wiek prezydenta USA. Co rusz wraca też temat jego zdolności psychofizycznej do sprawowania najważniejszego urzędu w USA i najważniejszej funkcji wśród światowych mocarstw. Wiek Joe Bidena budzi kontrowersje, bo jest on najstarszym urzędującym prezydentem USA.

Ile lat ma Joe Biden? To najstarszy urzędujący prezydent USA

Joe Biden urodził się 20 listopada 1942 roku w Scranton w Pensylwanii. Ma 80 lat. Kiedy obejmował urząd prezydenta USA w styczniu 2021 roku, miał 78 lat. Już kiedy w sierpniu 2020 roku oficjalnie został kandydatem Partii Demokratycznej na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, pojawiły się kontrowersje dotyczące wieku Bidena i jego stanu zdrowia. Donald Trump, ówczesny prezydent USA, i środowisko republikanów zarzucali Bidenowi demencję i sugerowali, że nie jest on w stanie pełnić najważniejszego urzędu w kraju. Prezydent USA regularnie przechodzi kompleksowe badania lekarskie, po których Amerykanie dowiedzą się więcej o stanie jego zdrowia. Właśnie przeszedł nowe badania lekarskie w Walter Reed National Military Medicla Center w stanie Maryland. Poprzednie takie badanie miał tuż przed 79. urodzinami, w 2021 roku.

Joe Biden. Wykształcenie prezydenta Stanów Zjednoczonych zaskakuje

Prezydent USA z wykształcenia jest prawnikiem. W 1961 rozpoczął studia z politologii i historii na University of Delaware, a w latach 1961–1963 odbywał służbę wojskową w ramach Reserve Officers’ Training Corps. Cztery lata później zdobył licencjat, zaś w 1968 skończył prawo na Syracuse University College of Law. Biden przez wiele lat pracował w zawodzie - jako adwokat. Kiedy w 1973 roku został po raz pierwszy senatorem, był piątym najmłodszych senatorem w historii USA.

Joe Biden w Polsce. Prezydent USA odwiedzi nasz kraj drugi raz w ciągu roku

Warto dodać, że to druga w ciągu roku wizyta prezydenta USA w naszym kraju. Joe Biden w Polsce był po raz pierwszy zaledwie miesiąc po wybuchu wojny na Ukrainie - marcu 2022 roku. Wówczas również przemawiał w Warszawie, spotkał się też z żołnierzami, z którymi m.in. rozmawiał i jadł pizzę. Tym razem wizyta Joe Bidena w Polsce będzie tuż przed pierwszą rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie. Prezydent USA przyjechał do Polski pociągiem, wieczorem 20 lutego, prosto z ogarniętej wojną Ukrainy, którą - ku zaskoczeniu całego świata - odwiedził. Plan wizyty Joe Bidena w Polsce uległ więc drobnej zmianie. 21 lutego, o godz. 17.30 wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Joe Biden w Polsce będzie do 22 lutego. Dwa dni później, 24 lutego 2023 roku minie rok od wojny za naszą wschodnią granicą.

Poniżej zobaczysz galerię zdjęć Joe Bidena, najstarszego urzędującego prezydenta USA

Sonda
Czy Joe Biden jest dobrym prezydentem?
Raport Walczaka - ambasador Mark Brzezinski