Jadwiga Emilewicz

i

Autor: Marek Zieliński Jadwiga Emilewicz

WIELKI POWRÓT

Jadwiga Emilewicz powraca! Dostała nowe zadanie w rządzie

2023-05-16 8:02

Jadwiga Emilewicz została powołana na pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej - podał w poniedziałek (15.05) resort funduszy. Jak poinformowało MFiPR, do zadań Emilewicz będzie należeć wspieranie współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy.

Nowe zadania Jadwigi Emilewicz 

Jadwiga Emilewicz będzie prowadziła też działania na rzecz współpracy pomiędzy krajowymi przedsiębiorcami oraz innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi we współpracę między Polską a Ukrainą, a także reprezentowała Radę Ministrów w rozmowach ze stroną ukraińską w tym obszarze. - Zostałam powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej i Sekretarza Stanu w MFIPR. Omówiłam z szefem resortu, ministrem Grzegorzem Pudą plan działania - napisała w poniedziałek na Twitterze Emilewicz. Podziękowała premierowi i ministrowi Pudzie za zaufanie.

Kim jest Jadwiga Emilewicz? Wielki powrót do rządu 

Jak przypomniał resort funduszy, w latach 2019-2020 Jadwiga Emilewicz była ministrem w drugim gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego. Od 15 listopada 2019 r. jako minister rozwoju, a od 9 kwietnia 2020 r. objęła dodatkowo urząd wiceprezesa Rady Ministrów. Była współautorką Tarczy Finansowej i Antykryzysowej dla firm zmagających się z bezprecedensowym kryzysem w trakcie pandemii Covid-19. W rządzie zasiadała do 6 października 2020 r. Od 2019 r. jest posłanką na Sejm, członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej, w latach 2018-2019, pełniła funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii, a w latach 2015-2018 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jadwiga Emilewicz: wykształcenie

Jadwiga Emilewicz jest absolwentką Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. jest związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.(

Quiz. Pamiętasz lata 90.? To bez problemu rozpoznasz tych polityków!

Pytanie 1 z 15
Rozpoznajesz polityka? Na zdjęciu jest:
Włodzimierz Cimoszewicz
Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz SŁOMKA