Raport SE "Rok wojny"

Marek Budzisz mocno o polityce Putina: Odwołuje się do czasów cara Piotra I

2023-02-24 10:22

Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Strategy & Future, jest kolejnym gościem Jana Złotorowicza, pierwszego zastępcy redaktora naczelnego "Super Expressu", w specjalnym raporcie SE "Rok wojny". Budzisz diagnozuje politykę prowadzoną przez Władimira Putina i ocenia sytuację, w jakiej Rosja jest rok po rozpoczęciu pełnoskalowego konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji, gościem Jana Złotorowicza w "Roku wojny"

Kolejnym gościem raportu specjalnego SE "Rok wojny" jest Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Strategy & Future. Rozmawia z nim Jan Złotorowicz, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu". Jan Złotorowicz pytał Marka Budzisza o historyczne granice Rosji. - Putin odwołuje się do czasów cara Piotra I, kiedy imperium rosyjskie było najpotężniejsze. W bardziej doraźnym wymiarze odnosi się do narodu rosyjskiego składającego się z Rosjan, Białorusinów i Ukraińców. Kwestia przebiegu granicy Rosji i Kazachstanu. te definicje są nieprecyzyjne, płynne - jak to w przypadku Rosji - tłumaczy Budzisz.

Pretekstem do wojny była obrona Rosji przed rozszerzeniem NATO

Złotorowicz przypomniał, że pretekstem do rozpoczęcia wojny dla Rosji był argument obrony przed rozszerzeniem NATO na wschód. Z czego to wynika? - Bo w Rosji dominuje przekonanie, że większe państwa mają większą swobodę decydowania nie tylko o sobie, ale też o tym, czy państwa sąsiadujące z nią mogą należeć do jakichś sojuszy (...) To myślenie rosyjskie jest pewnym stałym elementem - tłumaczy Marek Budzisz. Jak podkreśla, wojna zmienia strategiczną sytuację nie tylko Ukrainy, ale i Polski.

Marek Budzisz: Stary świat już nie wróci, ta wojna zmieniła wszystko

I właśnie o sytuację Polski w kontekście wojny w Ukrainie dopytywał Jan Złotorowicz, zwłaszcza o jej samotność strategiczną, o której Budzisz pisze w swojej książce pt. „Samotność strategiczna Polski”. - Sojusze są ważne, ale są jedynie narzędziem, które pozwala realizować cele strategiczne. Stary świat już nie wróci, ta wojna zmieniła wszystko. Stary świat nie wróci, kiedy przy ograniczonych nakładach na bezpieczeństwo, można było funkcjonować w stabilnym i rozwijającym się świecie. Ten czynnik wojenny na wschodniej flance NATO będzie odgrywał rolę kluczową, także w kontekście wejścia do NATO Finlandii i Szwecji - tłumaczy gość "Roku wojny".

Kim jest Marek Budzisz?

Marek Budzisz to ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Strategy & Future oraz w Instytucie Wolności, niezależnym politycznie think-thanku. Z wykształcenia jest historykiem. Napisał również książki: „Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski”, „Samotność strategiczna Polski” czy „Wszystko jest wojną”.

Specjalny program SE "Rok wojny" jest w rozszerzonej rzeczywistości

Na SE.pl oraz kanałach "Super Expressu" na Facebooku i YouTube trwa specjalne, kilkugodzinne wydanie raportu na żywo "Rok wojny", w całości poświęcone rocznicy wojny za naszą wschodnią granicą. Wydanie jest wyjątkowe pod względem tematyki, ale i formy. Raport "Rok wojny" pokazujemy Państwu stosując rozszerzoną rzeczywistość. W oparciu o najnowszą technologię, wraz z gośćmi programu, przenosimy Państwa do oblężonego ukraińskiego miasta.

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?
Nasi Partnerzy polecają