Prezydent Duda

i

Autor: Igor Smirnow/KPRP Prezydent Duda

Andrzej Duda

Duda zwrócił się do przywódców państw NATO. "Musimy działać"

2024-02-23 21:59

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do przywódców państw NATO, apelując o podjęcie pilnych działań w celu wzmocnienia Sojuszu oraz zapewnienia pokoju w Europie i na świecie. W piątkowym oświadczeniu wygłoszonym po angielsku przekonywał, że państwa członkowskie powinny modernizować i wzmacniać swoje siły zbrojne, podkreślając konieczność natychmiastowego działania.

Przypomniał także o wydarzeniach z 2008 roku, które miały miejsce podczas szczytu NATO w Bukareszcie. Ponadto, w związku z nadchodzącą drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę, prezydent Duda wspomniał o swojej wizycie w Kijowie tuż przed rozpoczęciem ataku Rosji. Wyraził dumę z postawy Polaków, którzy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców z Ukrainy oraz podkreślił zaangażowanie Polski w wsparcie walczącej Ukrainy.

Duda podkreślił, że pomoc dla Ukrainy jest nadal niezbędna, a wolny świat nie może pozwolić na zwycięstwo Rosji. Ostrzegł również, że porażka w obecnej sytuacji może prowadzić do kolejnej wojny, podkreślając konieczność wyciągnięcia wniosków z historii, szczególnie w kontekście niepowodzeń NATO w 2008 roku.

Zaznaczył również istotną rolę NATO w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz znaczenie obecności amerykańskich wojsk w Europie, podkreślając, że Stany Zjednoczone powinny pozostać liderem i gwarantem bezpieczeństwa na świecie. W kontekście odpowiedzialności państw członkowskich za bezpieczeństwo Sojuszu, prezydent Duda zwrócił uwagę na wysiłki Polski w modernizacji armii, informując o alokacji ponad 4% PKB na ten cel.

Zakończył swoje przemówienie apelacją o działanie teraz, podkreślając, że cena bezpieczeństwa jest konieczna do zapłacenia dla przyszłych pokoleń.  

W galerii poniżej zobaczycie, jak mieszka Andrzej Duda:

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ o Andrzeju Dudzie. Jak dobrze znasz prezydenta?

Pytanie 1 z 15
Jak na drugie imię ma Andrzej Duda?