Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS (2) Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

CZEKA NAS POLEXIT?

Donald Tusk bije na alarm. “Kaczyński wyciąga nas właśnie z Unii”

2022-08-09 7:18

Donald Tusk zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym ostrzega przed działaniami PiS ws. sporu z Unią Europejską. Były premier podkreślił, że Jarosław Kaczyński “konsekwentnie i z uporem maniaka” wyciąga Polskę z UE. “Wszyscy zwolennicy Unii muszą to wreszcie zrozumieć” - napisał na Twitterze.

Mocne stanowisko Kaczyńskiego ws. sporu z Unią. Prezes przypomina, że “koniec tego dobrego”

W wywiadzie dla tygodnika “Sieci” Jarosław Kaczyński wskazał, że w relacjach z Unią Europejską, Polska wykazała maksimum dobrej woli i poszła na duże kompromisy. - Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie - mówił. 

Zdaniem polityka Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. - W tej sytuacji nie mamy powodów brać pod uwagę jej zastrzeżeń, które nie mają podstaw traktatowych i nie mają nic wspólnego z praworządnością. Odwrotnie - są ochroną łamania praworządności przez rozgrzanych politycznie sędziów, łamiących polskie ustawy, polską konstytucję - mówił prezes PiS. 

Lider Zjednoczonej Prawicy podkreślił, że polski rząd poszedł już z Unią Europejską na kompromisy. - (...) trzeba było spróbować, choćby po to, by sprawa była jasna - tłumaczył. - I dzisiaj jest jasna (...) - próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować - mówił. 

Kaczyński przypomniał, że już w lipcu powiedział w sprawie sporu z Unią: “koniec tego dobrego”. Jak tłumaczył w wywiadzie, miał na myśli, iż należy w tej sytuacji przede wszystkim zadbać o polskich obywateli, podjąć działania, które obniżą koszt energii. 

- Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. To były jednak umowy i uzgodnienia działające w obie strony - powiedział. Wskazał również, że nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale "o inne działania i przedsięwzięcia".

ZOBACZ TAKŻE: Sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski o relacjach z UE: Będziemy stosowali zasadę "ząb za ząb"

Sekretarz generalny PiS zapowiada taktykę “ząb za ząb” i odpowiadaniu “ogniem zaporowym”

Na temat sporu Polski z Unią wypowiedział się również sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Na antenie Polskiego Radia. Zapowiedział on m.in., że politycy planują stosować w relacjach z UE taktykę “ząb za ząb”, korzystając np. z prawa weta. 

- Jeśli Polska miałaby nie mieć tej głównej części budżetu UE, jeśli byłaby próba ich zablokowania i KE poszłaby tutaj już, można powiedzieć, próbowałaby docisnąć nas do ściany, to nie pozostaje nam nic innego wtedy jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale i odpowiedzieć ogniem zaporowym - mówił Sobolewski. 

Donald Tusk ostrzega przed działaniami PiS. “Nie ma się z czego śmiać”. 

Napiętą sytuację w relacjach z Komisją Europejską skomentował we wtorek (9 sierpnia) rano Donald Tusk. Stwierdził on, że “Kaczyński wyciąga nas właśnie z Unii. Konsekwentnie i z uporem maniaka”.

“Wszyscy zwolennicy Unii muszą to wreszcie zrozumieć. Słowa PiS o armatach i ogniu zaporowym przeciw Brukseli brzmią groteskowo, ale, wierzcie mi, tu już nie ma się z czego śmiać” - napisał były premier na Twitterze. 

Sonda
Uważasz, że czeka nas Polexit?
Express Biedrzyckiej: dr Mirosław Oczkoś: 99 proc. ministrów i wiceministrów to klasyczni nieudacznicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają