Papież, sejm

i

Autor: Artur Hojny/Super Express, Piotr Bławicki/Super Express Papież, sejm

Zaskakujące doniesienia

Czy PiS odbierze TVN koncesję za reportaż "Franciszkańska 3"? Lawina spekulacji

2023-03-10 14:41

Czy PiS odbierze TVN koncesję za reportaż "Franciszkańska 3"? To pytanie pojawiło się w debacie publicznej po reakcji obozu rządzącego na emisję dokumentu z serii "Bielmo" Marcina Gutowskiego, w którym wskazywano na tuszowanie przez kard. Karola Wojtyłę afer pedofilskich w archidiecezji krakowskiej. Ambasador USA w Polsce został pilnie wezwany do MSZ, a Sejm przyjął uchwałę w obronie dobrego imienia św. papieża Jana Pawła II. Odpowiedzi na pytanie o koncesję dla TVN próbuje udzielić w piątek, 10 marca "Gazeta Wyborcza" w artykule pt. "PiS na wojnie. Czy w obronie Jana Pawła II odbiorą koncesję TVN?".

"Czy reakcja PiS na reportaż TVN 24 o winie Jana Pawła II w kryciu pedofilów w sutannach to histeria czy świadomie prowadzona akcja propagandowa obliczona na wyborcze zyski?" - rozpoczyna swój tekst w "Gazecie Wyborczej" Agnieszka Kublik. Dziennikarka zastanawia się w nim, czy PiS może odebrać TVN koncesję wskutek emisji reportażu "Franciszkańska 3" na TVN24 6 marca. Jego autorem jest Marcin Gutowski, który przygotował serię dokumentalną poświęconą pedofilii w Kościele pt. "Bielmo". Odcinek "Franciszkańska 3" jest siódmą jej częścią i dotyczy Jana Pawła II, a dokładniej czasu, kiedy jako kardynał Karol Wojtyła mógł tuszować afery pedofilskie w archidiecezji krakowskiej.

GW podkreśla, że reakcja partii rządzącej była niemal natychmiastowa. W czwartek, 9 marca Sejm przyjął specjalną uchwałę w obronie św. Jana Pawła II, zaś wcześniej MSZ wezwało pilnie ambasadora USA Marka Brzezinskiego. Powód? Agnieszka Kublik cytuje w artykule komunikat MSZ, zwracając uwagę, że autor tego komunikatu pisze o ataku na polską rację stanu: „W związku z działaniami jednej ze stacji telewizyjnych, będącej inwestorem na polskim rynku, MSZ zaprosiło ambasadora Stanów Zjednoczonych. MSZ uznaje, że potencjalne skutki tych działań są tożsame z celami wojny hybrydowej mającej na celu doprowadzenie do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie. W związku z tym MSZ zaprosiło Ambasadora Stanów Zjednoczonych, aby poinformować o zaistniałej sytuacji i jej konsekwencjach w postaci osłabienia zdolności Rzeczypospolitej Polskiej do odstraszania potencjalnego przeciwnika i odporności na zagrożenia".

Jak to się ma do koncesji? Dziennikarka przypomina, że o „polskiej racji stanu" mówi art. 18 Ustawy o radiofonii i telewizji: „Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym".

Z kolei art. 38 precyzuje, kiedy KRRiTV może cofnąć koncesję lub jej nie przedłużyć. A TVN, jak przypomina GW, nadal na przedłużenie swojej koncesji czeka. "Na początku grudnia 2022 r. TVN też złożył wniosek o przedłużenie koncesji na 10 lat. Kończy się ona w kwietniu 2024 r. Do tej pory KRRiT, kierowana dziś przez Macieja Świrskiego, takiej decyzji nie wydała. A w 2021 r. TVN 24 czekał na decyzję Rady aż 19 miesięcy" - czytamy w artykule "Gazety Wyborczej". Czy TVN otrzyma koncesję zanim wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu się odbędą? GW pisze o możliwym postraszeniu nieprzedłużeniem. A jak będzie, czas pokaże.

Sonda
Czy TVN jest obiektywną stacją?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany