Duda, Kwaśniewski

i

Autor: Art Service/Super Express, Paweł Dąbrowski/Super Express Duda, Kwaśniewski

Pokłosie "Franciszkańskiej 3"

Kwaśniewski o uchwale broniącej Jana Pawła II: To nieporozumienie. Jak zareagował Andrzej Duda?

2023-03-10 8:06

Sejm przyjął uchwałę w obronie dobrego imienia św. papieża Jana Pawła II, która jest odpowiedzią na dokument TVN24 "Franciszkańska 3" z cyklu "Bielmo", gdzie wskazywano na tuszowanie przez kard. Karola Wojtyłę afer pedofilskich w archidiecezji krakowskiej. Za było 271 posłów, przeciw 43, wstrzymało się 4, a nie głosowało 142. Prezydent Andrzej Duda na Pałacu Prezydenckim wyświetlił wieczorem postać papieża-Polaka. Inny prezydent, Aleksander Kwaśniewski, stwierdził w rozmowie z Moniką Olejnik z kolei, że ta ustawa jest nieporozumieniem.

Były prezydent uważa, że w takich kwestiach Sejm uchwał nie powinien w ogóle przyjmować. - Jeżeli Sejm zacznie się zajmować dyskusją z dziennikarzami, to właściwie codziennie powinni przyjmować uchwały w stosunku do różnych programów - stwierdził Aleksander Kwaśniewski w "Kropce nad i" w TVN24. – Cała ta sytuacja, którą obserwuję od kilku dni, ona niestety pokazuje o naszej polskiej skłonności do przesady. Bo był czas, kiedy rzeczywiście stawiano pomników Janowi Pawłowi II ponad miarę i dzisiaj myślę też ta zmasowana krytyka jest ponad miarę - dodał były prezydent, który może niebawem zostać szefem NATO.

Kwaśniewski stwierdził, że polski kościół powinien otworzyć swoje archiwa, by dziennikarze i historycy mogli zbadać kwestię pedofilii wśród księży. Monika Olejnik w rozmowie z prezydentem przytoczyła także słowa Pawła Kowala z mównicy sejmowej. - Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS, wy nie chcecie go bronić - tak poseł KO mówił o działaniach PiS w sprawie obrony papieża.

Zupełnie inaczej zachował się Andrzej Duda. Prezydent wyświetlił na Pałacu Prezydenckim wizerunek Jana Pawła II.

Szydera z papieża JP2. Kto zawinił i co dalej?
Listen on Spreaker.