Były poseł odsyła Nawrockiemu odznaczenie. Teraz mówi o hejcie i "szambie"

Były poseł, związany dawniej z Platformą Obywatelską, Piotr Fogler, w ramach gestu solidarności z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zdecydował, że odeśle prezydentowi Karolowi Nawrockiemu odznaczenie, które ma. Chodzi o Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał w 2005 roku z rąk prezydent Aleksandra Kwaśniewskiego.

Portret Piotra Foglera, byłego posła PO, w okularach, z szarą brodą, obok legitymacja Złotego Krzyża Zasługi z 2005 roku i zbliżenie na odznaczenie. Dowiedz się więcej o odebraniu odznaczenia prezydentowi Zełenskiemu i reakcji Foglera na naszym portalu.
Autor: FB/Piotr Fogler/ Facebook

Jak wiemy, prezydent Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu Orderu Orła Białego ukraińskiemu prezydentowi. Ta decyzja wywołała błyskawiczną reakcję Zełenskiego, który ogłosił, że odsyła do Polski order: - Uważaliśmy, że to właśnie narodowi ukraińskiemu i naszej armii był adresowany w 2023 roku Order Orła Białego. Tak wtedy mówiono. Dziś odesłałem Order panu prezydentowi Polski - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych i pokazał zdjęcie szykowanej przesyłki.

CZYTAJ: Zełenski przemówił po stracie orderu. "Uważam, że skończy się to źle". Wspomniał prezent od Nawrockiego

Po jego działaniu ruszyła lawina. Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zrzekł się przyznanego mu w 1997 roku polskiego Orderu Orła Białego, jego następca Wiktor Juszczenko również podjął taką decyzję. Podobnie poprzednik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia. 

Jakby tego było mało, na sytuację zareagował także jeden z polskich polityków, były poseł, dawniej związany z Platformą Obywatelską, Piotr Fogler, który także zdecydował o oddaniu, posiadanego od ponad 20 lat, odznaczenia. 

Symbolicznie odsyłam moje odznaczenie temu rezydentowi, w geście protestu wobec głupiej decyzji o odebraniu orderu Prezydentowi Ukrainy, walczącej Ukrainy! Nie jest to gest wobec tego Prezydenta który mi go wręczał, bo Go szanuję ale wobec obecnego lokatora Belwederu, który coraz bardziej ośmiesza Polskę i nas wszystkich !! To co zrobił i ciągle robi ten pan nazywany Prezydentem jest koszmarem i dla mnie nie jest Prezydentem mojego kraju, tylko nieporozumieniem i nadal czekam na przeliczenie głosów przez PKW …bo do dziś nie znam ostatecznych wyników tych wyborów -  napisał na Facebooku. 

Po tym, jak Folger powiadomił o odesłaniu odznaczenia, która miał, jak sam przyznał, wylał się hejt. - Po mojej decyzji o symbolicznym zwrocie odznaczenia w proteście przeciw odebraniu OOB Prezydentowi Zeleńskiemu, wylała się na mnie fala hejtu i zagościło prawdziwe "szambo". Niejaka pani Kania donosi na swoim profilu, że byłem agentem SB i przywołuje historię z 1992 roku, czyli czasów mojego posłowania. W ślad za jej kłamstwami pojawiła się lawina oskarżeń, wyzwisk i połajanek z groźbami włącznie!! - napisał na Facebooku. 

Piotr Fogler otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z rąk prezydneta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2005 roku. Odznaczenie wręczone mu zostało podczas obchodów 15-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego. Fogler otrzymał je za wybitne zasługi właśnie w działalności samorządowej, ponieważ wówczas pełnił funkcję przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

PIERWSZY WYWIAD po nominacji! Sobkowiak-Czarnecka NOWĄ WICEMINISTER w MON! Express Biedrzyckiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki