Zełenski przemówił po stracie orderu. "Uważam, że skończy się to źle". Wspomniał prezent od Nawrockiego

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla ukraińskiego programu "TSN. Tydzień" postanowił podzielić się swoimi wrażeniami po decyzji Karola Nawrockiego o odebraniu mu Orderu Orła Białego. Prezydent Ukrainy nie gryzł się w język. - Tak właśnie postępował Orban. To zła strategia. Uważam, że skończy się to źle - przestrzegał. Do tego wspomniał swoje pierwsze spotkanie z prezydentem Polski i prezent, jaki wówczas od niego otrzymał.

Wołodymyr Zełenski i Karol Nawrocki ściskają sobie dłonie na tle flag Ukrainy i Polski oraz obrazu batalistycznego. Obaj politycy ubrani są w eleganckie garnitury. Więcej o ich spotkaniu i komentarzach Zełenskiego po stracie orderu przeczytasz na naszym portalu.
Autor: Mikołaj Buja/Kancelaria Prezydenta RP/ Materiały prasowe Prezydenci Nawrocki i Zełenski w Warszawie
  • Karol Nawrocki zdecydował się odebrać Order Orła Białego prezydentowi Ukrainy.
  • Ten odesłał już do Polski wyróżnienie, które otrzymał od Andrzeja Dudy.
  • Teraz Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu, w którym ocenił całą sytuację.

Wołodymyr Zełenski ocenił, że postrzega decyzję Karola Nawrockiego jako element wewnętrznego sporu politycznego, jaki ma miejsce w Polsce, oraz próbę wykorzystania sytuacji do podniesienia notowań sił politycznych, które reprezentuje prezydent Polski. - Widzę w tym wyłącznie kwestię wyborczą. W 2027 r. odbędą się u nich [w Polsce] wybory premiera [parlamentarne]. Prezydent walczy o stanowisko premiera dla swojej partii [PiS] z premierem Tuskiem [KO]. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa - stwierdził. 

Zobacz: Kolejny polityk zwraca polskie odznaczenie. Ostre słowa ukraińskiego MSZ

W jego opinii prezydent Nawrocki prowadzi wewnętrzną walkę polityczną w Polsce, wykorzystując nastroje antyukraińskie. - Tak właśnie postępował Orban. To zła strategia. Uważam, że skończy się to źle - stwierdził. Podkreślił pryz tym, że "nie można czerpać korzyści politycznych z nienawiści, ponieważ w dłuższej perspektywie doprowadzi to do pogorszenia stosunków między narodami". Zełenski zaznaczył, że w Polsce "nie ma monarchii, tylko demokracja", więc Warszawa powinna utrzymywać dobre stosunki z Ukrainą, która broni całą Europę, w tym również swojego sąsiada. - Nie możemy nie być partnerami i przyjaciółmi z Polakami, bo jesteśmy sąsiadami. Bo jeśli nie jesteś partnerem, to kim jesteś? Z czasem wszystko to może przerodzić się w to, co mamy z Rosjanami: brak szacunku, agresja, radykalizacja społeczeństwa - przekonywał.

Sprawdź: Premier Donald Tusk o awanturze z orderami. „Strategiczny błąd”

W czasie wywiadu prezydent Ukrainy opowiedział również o pierwszym spotkaniu z Karolem Nawrockim oraz prezencie, jaki wręczył mu wtedy polski prezydent. Jak wspominał: 

- Przyjechałem do prezydenta Nawrockiego, to była pierwsza wizyta, a on podczas uścisku dłoni wręczył mi w prezencie książkę o tragedii wołyńskiej. Nie mówię o tym. Nie mówiłem o tym ludziom, spokojnie z tym żyję. Teraz rozmawiamy o tym otwarcie, ponieważ on podejmuje pewne kroki, które uważam za niewłaściwe.

Galeria poniżej: Premier Donald Tusk rozpoczął wizytę w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim

Sonda
Czy premier Donald Tusk powinien poprzeć decyzję prezydenta RP o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy?
ZEŁENSKI JAK MAŁO KTO POTRAFI OBRAZIĆ KAŻDEGO?!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki