Budka zdradził, co wyczytał z ruchu ust Kaczyńskiego. Prezes PiS powiedział TO Błaszczakowi

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, Tomasz Radzik/Super Express Budka zdradził, co wyczytał z ruchu ust Kaczyńskiego. Prezes PiS powiedział TO Błaszczakowi

ZASKAKUJĄCA REAKCJA

Budka zdradził, co wyczytał z ruchu ust Kaczyńskiego. Prezes PiS powiedział TO Błaszczakowi!

2022-09-15 9:07

W głosowaniu nad uchwałą Sejmu wzywającą rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności za wywołanie II wojny światowej "za" było 418 posłów. Przewodniczący klubu KO Borys Budka zdradził, że wynik stanowił zaskoczenie dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Polityk opozycji podzielił się na antenie Polsat News tym, co udało mu się wyczytać z ruchu ust lidera Zjednoczonej Prawicy.

W czwartek Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej. W głosowaniu wzięło udział 437 posłów.

Uchwałę poparło 222 posłów klubu PiS, 118 posłów klubu KO, 39 posłów Lewicy, 20 posłów Koalicji Polskiej-PSL, 7 posłów Konfederacji, 5 posłów Porozumienia, 3 posłów Kukiz'15, poseł koła Polskie Sprawy - Andrzej Sośnierz, a także trzech posłów niezależnych: Paweł Szramka, Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Przeciw uchwale była czwórka posłów z klubu KO: Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska i Tomasz Aniśko (związani z partią Zieloni) oraz posłanka Klaudia Jachira

Wstrzymało się od głosu 15 posłów: 7 z Polski 2050 (Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Tomasz Zimoch, Michał Gramatyka, Mirosław Suchoń, Paulina Hennig-Kloska, Paweł Zalewski), 3 z PPS (Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek, Joanna Senyszyn), jeden poseł KO (Krzysztof Mieszkowski) oraz czwórka posłów Lewicy: Maciej Gdula, Maciej Kopiec, Anita Sowińska oraz Katarzyna Kotula. W głosowaniu nie wzięło udziału 23 posłów.

ZOBACZ TAKŻE: Macierewicz w TVP tłumaczy się z afery wokół Smoleńska. Wskazał na powiązanie TVN z Putinem

Radosław Sikorki komentuje stosunki z Niemcami: "Żadnych reparacji nie będzie"

Kaczyński był zaskoczony wynikiem? Budka zdradził, co wyczytał z ruchu ust prezesa PiS

Borys Budka w rozmowie z Polsat News powiedział, że PO udało się przekonać PiS, aby reparacji zażądać również od dzisiejszej Rosji. Podczas wywiadu polityk zdradził także, że zaobserwował reakcję Jarosława Kaczyńskiego na wynik głosowania. Według relacji Budki stanowił on dla lidera Zjednoczonej Prawicy spore zaskoczenie. - I oni wszyscy za? - zwrócił się do wicepremiera Mariusza Błaszczaka.  

Polityk opozycji wyjaśnił również, w jaki sposób udało mu się zrozumieć słowa prezesa PiS, nie będąc w jego otoczeniu. Okazuje się, że Budka potrafi wiele wyczytać z ruchu ust dzięki 20-letniem stażowi pracy jako wykładowca akademicki. 

ZOBACZ TAKŻE: Borys Budka, jak się o tym dowie, może się popłakać! Nadali mu kompromitujący przydomek

Reparacje wojenne dla Polski. Wybrano projekt PiS 

Projekty uchwały dotyczące reparacji wojennych od Niemiec zgłosiły kluby PiS, KO i PSL. Podczas posiedzenia komisji jako wiodący wybrano projekt przygotowany przez przedstawicieli partii rządzącej. 

W toku prac sejmowych zgłoszono szereg poprawek. W głosowaniu przyjęto poprawkę Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL-KP), by w uchwale słowo "reparacje" zastąpić słowem "zadośćuczynienia".

Podczas prac w komisji do projektu dodano zapis mówiący o tym, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.

ZOBACZ TAKŻE: Czy powinniśmy domagać się reparacji wojennych od Niemców? Znamy wyniki sondażu

Sonda
Czy Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje za II Wojnę Światową
Nasi Partnerzy polecają