Uchwała ws. reparacji wojennych. Sejm podjął decyzję
W środę, 14 września 2022 roku Sejm zajmował się projektami uchwał ws. dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Projektem wiodącym jest propozycja PiS. Koalicja Obywatelska i PSL także złożyły swoje projekty.
Sejm podjął decyzję o przyjęciu uchwały. W ramach jej treści wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej.
Reparacje wojenne od Niemiec. Pomysł budzi kontrowersje
Pomysł żądania reparacji wojennych od Niemiec wzbudził duże kontrowersje i spowodował ogólne poruszenie w mediach oraz partiach politycznych. Wiodącą propozycją jest uchwała skonstruowana i przygotowana przez partię rządzącą - Prawo i Sprawiedliwość. Partie KO oraz PSL również podjęły się złożenia projektów ustaw w tej sprawie.
W kwestii głosowania jeden z przedstawicieli partii Polska 2050 poinformował, że klub wstrzyma się od głosu. "Posłanka związana z Porozumieniem zadeklarowała gotowość Porozumienia do poparcia starań o reparacje, ale pod warunkiem, że rząd przedstawi realistyczny plan działań dyplomatycznych, a także zasady, na jakich będą mogły być zaspokojone roszczenia uzasadnione roszczenia bezpośrednio poszkodowanych lub ich spadkobierców" - poinformował portal i.pl.
Pośród przedstawicieli pozostałych ugrupowań politycznych zdania były podzielone.