Mariusz Błaszczak

i

Autor: Paweł Jaskółka Mariusz Błaszczak

Błaszczak kupuje wieże do Rosomaka. "Ta broń należy do najlepszych"

2022-07-06 5:00

Wicepremier Mariusz Błaszczak (53 l.) we wtorek zatwierdził umowę dotyczącą dostawy nowoczesnych wież ZSSW-30 do pojazdów Rosomak. Produkowane przez Hutę Stalowa Wola oraz WB Electronics systemy wieżowe mają być przekazywane polskiej armii w kolejnych dostawach do 2027 roku.

Minister obrony narodowej odwiedził Hutę Stalowa Wola, gdzie podpisał kontrakt na wieżowe systemy zintegrowane do kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Zgodnie z dokumentem Wojsko Polskie ma otrzymać 70 zdalnie wieżyczek ZSSW-30 opracowywanych od 2013 roku.

Wieże dla Rosomaków. Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt

- To wieża, która została zaprojektowana przez polski przemysł zbrojeniowy. Pierwsze egzemplarze trafią już w przyszłym roku na wyposażenie – oświadczył Mariusz Błaszczak.

Specyfikacja wskazuje, że zmodernizowane Rosomaki będą miały sporą siłę ognia. Do uzbrojenia zamówionych ZSSW-30 wlicza się armata Bushmaster Mk.44S, wyrzutnia przeciwpancernych pocisków SPIKE-LR, a także karabin maszynowy UKM-2000C o kalibrze 7,62 mm. Wieżyczka ma służyć niszczeniu celów opancerzonych oraz umocnień wroga.

- Zależy nam na tym, by nasi żołnierze byli dobrze wyszkoleni. Broń produkowana przez Hutę Stalowa Wola należy do najlepszych – podsumował wicepremier.

Odpowiedzialność za produkcję wież do Rosomaków należy do Huty Stalowa Wola S.A oraz WB Electronics S.A. Zamówienie ma trafić do wojska zgodnie z harmonogramem do 2027 roku.

Poniżej galeria prezentująca ogromną skalę zniszczeń w Ukrainie w następstwie działań wojennych

Sonda
Obawiasz się ataku Rosjan na Polskę?
Express Biedrzyckiej 05.07 (Włodzimierz Cimoszewicz, dr Mirosław Oczkoś)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE