Nastolatka pisała kredą o księżach pedofilach. Została bezwzględnie skuta

i

Autor: Pixabay Nastolatka pisała kredą o księżach pedofilach. Została bezwzględnie skuta

Kontrowersyjne zatrzymanie nastolatki

Nastolatka pisała kredą o księżach pedofilach. Została bezwzględnie skuta

2022-09-29 8:39

Do kontrowersyjnego incydentu doszło w Toruniu, gdzie zatrzymana za pisanie kredą po chodniku została 17-letnia Malwina. Sprawę jako pierwsza opisała Gazeta Wyborcza. Nastolatka w wyniku wypisywania pod świątynią haseł popierających osoby LGBT i krytykujących pedofilię w Kościele musiała mierzyć się z wizytą mundurowych, którzy zastosowali wobec niej kajdanki. Sprawa oburzyła RPO.

Do zdarzenia doszło 17 września na rynku Staromiejskim w Toruniu. 17-latka odwiedzała miasto w związku z konwentem fanów fantastyki Copernicon, gdy jej uwagę na wspomnianym rynku przykuła grupa osób trzymających transparenty uderzające w środowisko LGBT i zrównujące osoby nieheteronormatywne z pedofilami.

Dwa zdania kredą na chodniku. Kajdanki dla 17-latki i groźba użycia pały

W odpowiedzi na treści znajdujące się na transparentach 17-latka zdecydowała się napisać dwa zdania na chodniku przed świątynią na rynku: "Zostawcie osoby LGBTQ+" i drugie zdanie "Pedofile w kościele. Ks. Dariusz. Ks. Jerzy Uberman. Ks. Piotr D.". Zgodnie z relacją Malwiny, policjanci na miejscu znaleźli się bardzo szybko.

Policja poprosiła mnie o dokumenty, po czym weszła do kościoła skonsultować się z księżmi. Czekałam pół godziny, zanim policjanci zdecydowali, że mnie zatrzymają w związku z tą sprawą. Nie byłam agresywna, nie próbowałam uciec policji, a mimo to policjanci zakuli mnie w kajdanki i zaciągnęli siłą do radiowozu - relacjonuje 17-latka.

Od jednego z funkcjonariuszy usłyszała na dodatek, że "młodzież dzisiaj nie szanuje własności, a takich jak ona powinna bić się pałą". Na samym komisariacie zaś usłyszała zarzuty z artykułu 63. kodeksu wykroczeń, który mówi o umieszczaniu w miejscu publicznym m.in. napisu bez zgody zarządzającego danym miejscem.

Kajdany na rękach 17-latki za pisanie kredą. RPO reaguje

W sprawę zatrzymania 17-letniej Malwiny zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Ten przekonuje, że użycia kajdanek można było zaniechać, ponieważ 17-latka stosowała się do poleceń funkcjonariuszy. Stąd też RPO poprosił o wyjaśnienie okoliczności i podstaw prawnych podjęcia interwencji. Szczególnie zaś rzecznik chce wiedzieć, dlaczego użyto kajdanek oraz czy nastolatka złożyła w sprawie zażalenie.

Poniżej galeria, z której dowiesz się o specjalnej akcji szkoleń wojskowych dla wszystkich Polaków

Sonda
Czy osoby LGBT są w Polsce dyskryminowane?
K. ŁAPIŃSKI: JEST GRUPA POLITYKÓW PIS, KTÓRA CHCE ZMIANY PREMIERA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają