Rafał Trzaskowski: Kaczyński musi przegrać wybory [WYWIAD]

i

Autor: um.warszawa.pl Rafał Trzaskowski mówi, że jest tym, który szuka porozumienia

Felieton "Zły Świetlik"

Opozycja mówi o nielegalnych wyborach? Padły dosadne słowa

2022-09-29 5:25

"Pamiętacie złodziejską radę ze starego filmu „Młode wilki”, by nigdy do niczego się nie przyznawać, a „jak cię złapią na kradzieży za rękę, to mów, że to nie twoja ręka”? Ta zasada zaczyna obowiązywać w przypadku polskiej polityki i wyborów. Ktokolwiek nie wygra, druga strona ogłosi, że wybory sfałszowano" - napisał w najnowszym felietonie Świetlik.

Bajki o fałszywych wyborach

Pamiętacie złodziejską radę ze starego filmu „Młode wilki”, by nigdy do niczego się nie przyznawać, a „jak cię złapią na kradzieży za rękę, to mów, że to nie twoja ręka”? Ta zasada zaczyna obowiązywać w przypadku polskiej polityki i wyborów. Ktokolwiek nie wygra, druga strona ogłosi, że wybory sfałszowano. 

Nie jest to tylko nasza krajowa maniera, moda rozwija się i za oceanem, ale niewielka w tym pociecha, że i w USA ostatnio co wybory, to przegrany krzyczy o fałszerstwie. Trump miał wygrać nieuczciwie, bo mieli pomóc mu Rosjanie, nic się z tego nie potwierdziło, teraz sam Trump twierdzi, że obecny prezydent wygrał nieuczciwie.

U nas opozycja przede wszystkim w rzekomej nielegalności wyborów koi swój ból po klęsce Rafała Trzaskowskiego w starciu z Andrzejem Dudą. Ale tak naprawdę z tematem pojechał na całego Donald Tusk, który z Brukseli wrócił odmieniony, jakby go tam karmiono amfetaminą albo innym środkiem pobudzającym agresję. Wśród innych pomstowań i pogróżek Tusk od czasu do czasu straszy, że Kaczyński władzy nie odda, sfałszuje wybory i tak dalej. Teraz prezes PiS z kolei odpowiedział tym samym i stwierdził, że będzie wprowadzał jakieś rozwiązania mające na celu zapobiec fałszerstwom. Jednym słowem, kto by tych wyborów nie przegrał, będzie twierdził, że przegrał, bo „tamci sfałszowali” wybory.

To całe ględzenie o fałszywych wyborach ma jedną zaletę. Obie strony mają w komisjach mężów zaufania, obie mogą wprowadzać obserwatorów, obie będą tym bardziej pilnowały się nawzajem, a to jedyna metoda, by faktycznie wybory były uczciwie i lokalni napaleńcy nie robili przekrętów. Niestety, jest z tym związany też poważny problem. Bo jeśli – a zapewne tak się stanie – fałszywy lament nad fałszowaniem wyborów wejdzie nam w krew, kiedyś w przyszłości może się pojawić ktoś, kto naprawdę spróbuje to zrobić, i nikt nie uwierzy tym, którzy będą alarmowali. Bo jeśli ktoś nieustannie krzyczy: „łapaj złodzieja”, to prawdziwego złodzieja nigdy nie złapie.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają