Wybory, głosowanie, urna wyborcza

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Jak to zrobić?

Wybory samorządowe 2024. Zmiana miejsca głosowania

2024-03-01 15:56

Wybory samorządowe 2024 już w kwietniu. Partie przygotowują listy wyborczy, zgłaszają kolejnych kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, a wyborcom, którzy chcą zmienić miejsce głosowania, tłumaczymy jak zrobić to krok po kroku, aby oddać głos. Sprawdźcie, jak zmienić miejsce głosowania przed wyborami samorządowymi 2024.

Wybory samorządowe 2024 coraz bliżej, więc opisujemy dokładnie, co warto wiedzieć. Przypomnijmy, że pierwsza tura wyborów odbędzie 7 kwietnia, a ewentualna dogrywka dwa tygodnie później. Polacy pójdą do urn i podczas wyborów samorządowych 2024 wybiorą prezydentów, burmistrzów i wójtów. Na tym jednak nie koniec - wybierzemy również swoich przedstawicieli w sejmikach wojewódzkich, radach powiatu, radach miejskich i w radach gminy. Co powinniśmy zrobić, aby dokładnie sprawdzić, gdzie możemy oddać głos? Najprościej skontaktować się urzędem miasta bądź gminy i dowiedzieć się, czy jesteśmy w Centralnym Rejestrze Wyborców. Co jednak zrobić, gdy chcemy zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory samorządowe 2024. Zmiana miejsca głosowania - warunki

Aby zagłosować poza miejscem zamieszkania (np. gdy mieszkamy nie tam, gdzie mamy meldunek), musimy złożyć specjalny wniosek. Aby to zrobić, musimy spełniać określone warunki, o których mówi ustawa. Osoba chcąca zmienić miejsce głosowania musi: 

- posiadać polskie obywatelstwo

- stale mieszkać na terenie gminy, gdzie nie jest zameldowana na stałe

- w dniu wyborów mieć skończone 18 lat

Ponadto:

- sąd ani Trybunał Stanu nie orzekły o pozbawieniu praw wyborczych

- nie ubezwłasnowolniono cię

Co przygotować, by zmienić miejsce głosowania? Wybory samorządowe 2024

Aby móc zagłosować w miejscu, gdzie nie jesteśmy zameldowani, a mieszkamy na stałe, musimy złożyć specjalny wniosek. Można go pobrać z rządowej strony. Tam musimy podać kilka danych, m.in. swoje imię, nazwisko oraz numer PESEL. Na wniosku jest również specjalne oświadczenie, które musimy podpisać - dotyczy ono zgłoszenia, że mieszkamy na terenie danej gminy, a nie tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Z wypełnionym wnioskiem powinniśmy udać się do urzędu. Organ ma pięć dni, aby ustosunkować się do naszego wniosku.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania możemy również złożyć przez internet. Najpierw musimy założyć sobie konto na profilu zaufanym, a potem złożyć odpowiedni wniosek. Zgodnie z informacjami, które są na stronie rządowej, można to zrobić w pięciu krokach:

1. Kliknij Złóż wniosek.

2. Zaloguj się swoim profilem zaufanym.

3. Podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod tym adresem na stałe.

4. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie.

5. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

M. SUSKI: W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH POWALCZYMY O ZWYCIĘSTWO
Sonda
Czy weźmiesz udział w kwietniowych wyborach samorządowych?
Nasi Partnerzy polecają