Mariusz Błaszczak

i

Autor: PAP/Piotr Polak

Źle się zestarzało

Znaczące słowa Błaszczaka do gen. Piotrowskiego. Tak mówił, gdy przekazywał mu obowiązki

2023-05-12 12:21

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak we wrześniu 2018 roku osobiście przekazywał obowiązki dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych generałowi Tomaszowi Piotrowskiemu. Wówczas wyrażał się o nim bardzo pochlebnie, dziś zaś uznaje go za odpowiedzialnego za zamieszanie związane z incydentem pod Bydgoszczą.

Generał Tomasz Piotrowski 18 września 2018 roku przejął obowiązki dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych po generale broni Sławomirze Wojciechowskim. Wcześniej zaś był szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ i zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w Afganistanie.

- To jest wyzwanie, które staje przed panem, ale jestem spokojny, że pan temu wyzwaniu sprosta. To dowódca doświadczony, który ma odpowiednią wiedzę, odznacza się talentami, zarówno organizacyjnymi, jak i dowódczymi – mówił o nim wówczas Mariusz Błaszczak.

Sam generał Piotrowski podkreślał istotną rolę szybciej adaptacji do dynamicznych warunków. Jego zdaniem szybkość jest kluczowa. - Jak szybko generowane są zagrożenia i jak szybko one się zmieniają, jak szybko trzeba być gotowym na nowe wyzwania, świat XXI wieku doświadcza nas bardzo boleśnie. Jestem gotowy, aby tym wyzwaniom sprostać – mówił generał w 2018 roku.

Obecnie minister obrony narodowej uznał generała Tomasza Piotrowskiego winnego zamieszaniu, jakie powstało po kwietniowym znalezieniu szczątków rakiety w Zamościu pod Bydgoszczą. Jak stwierdził Mariusz Błaszczak, ten nie podjął wystarczających wysiłków w celu odnalezienia obiektu, który w grudniu 2022 roku był widziany na naszych radarach.

- W sprawozdaniu operacyjnym Dowództwa Operacyjnego z 16 grudnia, który otrzymałem, znalazła się informacja, że tego dnia nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia polskiej przestrzeni powietrznej, co - jak później się okazało - było nieprawdą – stwierdził ostatnio wicepremier.

Oni byli kiedyś posłami w PO i w PiS. Poznajesz ich? 13/15 to marzenie!

Pytanie 1 z 15
Oni byli kiedyś posłami w PO i w PiS. Poznajesz ich? Kto jest na zdjęciu:
Janusz Palikot
Express Biedrzyckiej - Jan Grabiec
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany