Zbigniew Ziobro

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

Wybory 2023

Ziobro wprost: Przygotowujemy się do samodzielnego startu, jesteśmy też gotowi na koalicję z PiS

2023-01-17 9:36

Wybory 2023 to najważniejsze wydarzenie polityczne tego roku. Już pojawiają się doniesienia na temat możliwych scenariuszy, politycznych koalicji, wspólnych list. Na który wariant wyborczy zdecyduje się Solidarna Polska? Zbigniew Ziobro stwierdził: - Jako Solidarna Polska przygotowujemy się do samodzielnego startu w wyborach, jesteśmy też gotowi do koalicji z PiS, ale nie za cenę rezygnacji z naszych przekonań - powiedział we wtorek (17 stycznia) w Polsat News minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro.

Wybory 2023. Jasna deklaracja Zbigniewa Ziobry o samodzielnym starcie Solidarnej Polski. Mówił też o gotowości do koalicji z PiS

Wybory 2023 będą najważniejszym wydarzeniem politycznym tego roku. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został zapytany we wtorek (17 stycznia) w Polsat News, czy w związku z wypowiedzią wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, że posłowie, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym zostaną "zapamiętani" przy tworzeniu list wyborczych PiS, Solidarna Polska szykuje się na samodzielny start w wyborach. Lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro nie owijał w bawełnę, wprost przyznał: - Nie ma na razie umowy między Solidarną Polską, a Prawem i Sprawiedliwością, więc przygotowujemy się też do wariantu, który w polityce trzeba brać jako pierwszy pod uwagę, czyli samodzielnego startu - odpowiedział minister Ziobro.

Polityk dodał też, że jego ugrupowanie bierze pod uwagę także inne możliwości i scenariusze: - Ale jesteśmy też oczywiście gotowi do koalicji, co nie znaczy, że za cenę rezygnacji z naszych przekonań, wartości i tego co myślimy o polityce europejskiej i zagrożeniu ze strony Unii Europejskiej - dodał.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym - ma odblokować pieniądze z KPO

Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Według autorów nowelizacja ma być kluczowym "kamieniem milowym" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Nowelizację poparli niemal wszyscy posłowie PiS, przeciwko był koalicjant PiS – Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu. W klubie PiS przeciw noweli było 20 posłów, związanych z Solidarną Polską, a także dwóch posłów spoza SP (Teresa Hałas i Sławomir Zawiślak). W głosowaniu nie wzięło udziału sześciu posłów PiS, obecnych na głosowaniach: Jan Duda, Andrzej Gawron, Grzegorz Gaża, Agnieszka Górska, Antoni Macierewicz i Bartłomiej Wróblewski. Beata Mateusiak-Pielucha i Elżbieta Zielińska były nieobecne.

Szefa klubu PiS krótko o posłach Spolidarnej Polski, którzy byli przeciw nowelizacji ustawy o SN

Dziennikarze pytali w poniedziałek szefa klubu PiS i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, czy będą jakieś konsekwencje wobec tych, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu. - Zapamiętamy przy okazji tworzenia list wyborczych - odpowiedział Terlecki.

Sonda
Czy PiS powinien iść do wyborów razem z Solidarną Polską?
Zgorzelski: "PiS przegra wybory niezależnie do tego, czy zmieni ich termin" [SEDNO SPRAWY]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany