Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS

Przed spotkaniem u premiera w sprawie KPO

Solidarna Polska mówi: Sprawdzam! Czy rząd ma pismo z Komisji Europejskiej?

2023-01-04 11:19

Politycy Solidarnej Polski stawiają sprawę jasno! Dziś podczas spotkania z premierem chcą zobaczyć pismo, o którym mówił w mediach minister Sękowski vel Sęk. Chodzi o wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie reformy sądownictwa. Czy rząd ma takie pismo? I czy to ostatecznie przekona ziobrystów i zakończy spór w rządzie?

Spotkanie Morawieckiego z Ziobro

W środę 4 stycznia o godzinie 13 odbędzie się spotkanie ostatniej szansy premiera Mateusza Morawieckiego ze Zbigniewem Ziobro w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o odblokowanie środków unijnych w ramach KPO. Zmiany w sądownictwie mają być jednym z kluczowych tzw. kamieni milowych, których wdrożenie sprawi, że Komisja Europejska zezwoli na wypłatę Polsce pieniędzy. Ziobryści zapowiedzieli, że projektu nie poprą, bo zdemoluje to system sądownictwa w Polsce, pozwoli na podważanie statusu sędziów i naruszanie wydanych już wyroków. Podobne zastrzeżenia zgłosił prezydent Andrzej Duda. 

Solidarna Polska mówi: Sprawdzam!

Solidarna Polska nie wierzy także w to, że po spełnieniu przez Polskę warunków Komisja Europejska wypłaci obiecane środki. Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich mówił na antenie Radia Plus, że ma takie zapewnienie na piśmie. Solidarna Polska mówi więc: sprawdzam! I żąda ujawnienia tego pisma. 

"Dziś spotkanie Pana Premiera Morawieckiego i ministra ds. UE z parlamentarzystami Solidarnej PolskiPoprosiliśmy, aby spotkanie rozpoczęło się od ujawnienia parlamentarzystom treści pisma z podpisem urzędnika Komisji Europejskiej, które jest w posiadaniu ministra ds. UE" - oznajmił na Twitterze wiceminister rolnictwa i poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski

- Koalicjanci nie powinni mieć przed sobą tajemnic. Nie widzę powodu, by takie pismo nie mogło zostać nam przedstawione - komentuje w rozmowie z "Super Expressem". 

Premier: Musimy porozumieć się z Unią w sprawie miliardów euro dla Polski

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 11 stycznia. Mateusz Morawiecki w liście do czytelników "Super Expressu" zaapelował o jak najszybsze porozumienie z Brukselą. - Musimy porozumieć się z UE w sprawie miliardów euro dla Polski. UE bywa zbyt rozpolitykowana, ale nie czas na spory o detale - podkreślił premier. KBAR

Marcin Kierwiński: "To że Ziobro nienawidzi się z Kaczyńskim, to jest dość oczywiste" [Raport Walczaka]