Ziobro, Brejza

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express, Tomasz Radzik/Super Express Ziobro, Brejza

O CO CHODZI?

Ziobro przegrał w sądzie z Brejzą. Chodzi o katastrofę smoleńską

2022-10-11 10:32

W 2019 roku senator KO Krzysztof Brejza pozwał prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę w sprawie ujawnienia informacji dotyczących śledztwa smoleńskiego. Zapadł ostateczny wyrok w procesie.

Sprawa dotyczyła informacji dotyczących międzynarodowego zespołu biegłych badających katastrofę smoleńską. Wniosek o dostęp do informacji publicznej Krzysztof Brejza złożył w 2019 roku. Jak tłumaczył w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, “uznał, że opinia publiczna ma prawo zweryfikować, jak PiS realizuje swoje zapowiedzi zbadania katastrofy smoleńskiej”. 

Porażka sądowa Zbigniewa Ziobry. NSA oddalił skargę kasacyjną 

“Rzeczpospolita” przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało umiędzynarodowienie śledztwa, a w Prokuraturze Krajowej powołany został Międzynardowy Zespół Biegłych. Wiadomo jednak jedynie, z jakich krajów pochodzą naukowcy, natomiast nie są znane ich nazwiska. - A one, tak jak i doświadczenie poszczególnych osób w badaniu katastrof lotniczych, są kluczowe - wskazywał Brejza.

W 2019 roku polityk zwrócił się z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących śledztwa smoleńskiego, w tym dopominał się również o podanie nazwisk członków zespołu. Spotkał się jednak z odmową, bo prokuratura uznała, że należy zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania. Wówczas Brejza złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawę wygrał w lipcu 2019 roku. Ziobro wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak została ona oddalona. 

- Państwo, w którym prokuratura działa w sposób bezprawny, przestaje mieć walory państwa opierającego się na praworządności - komentował sprawę Brejza. 

„Rzeczpospolita” zapytała rzecznika Prokuratury Krajowej Łukasza Łapczyńskiego m.in. o to, kiedy prokuratura ujawni dane senatorowi. - Orzeczenie sądu administracyjnego dotyczyło zobowiązania do rozpatrzenia wniosku, a nie do udzielenia informacji - stwierdził.

Brejza o podsłuchach PiS? Czy wybory będą wolne?
Sonda
Czy Zbigniew Ziobro jest dobrym ministrem sprawiedliwości?