Zbigniew Ziobro: Rzeszowszczyzna -  to tu rozegrała się dramatyczna  historia mojej rodziny

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Wybory w Polsce

Zbigniew Ziobro. Wiek, wykształcenie, rodzina, majątek. Zawrotna kariera lidera Suwerennej Polski

2023-09-07 16:00

Zbigniew Ziobro jest kandydatem do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych 2023 otwiera listę jako numer jeden w okręgu wyborczym 23, czyli w Rzeszowie. Kim jest kandydat do Sejmu z listy PiS? Oto sylwetka Zbigniewa Ziobry. Dowiedzcie się wszystkiego o jego karierze, rodzinie, wykształceniu i majątku. Niewielu wie, o pewnym fakcie.

Rodzina

Zbigniew Ziobro urodził się w 1970 roku w Krakowie. Jest synem Jerzego i Krystyny z domu Kornickiej oraz wnukiem Ryszarda Kornickiego, oficera AK i żołnierza WiN. Dzieciństwo spędził w Krynicy. Jego matka była stomatologiem, a ojciec lekarzem i dyrektorem krynickiego sanatorium. Wraz zoną Patrycją Kotecką ma dwóch synów.

Kariera zawodowa Zbigniewa Ziobry

Z wykształcenia Zbigniew Ziobro jest prawnikiem, choć od wielu lat zajmuje się polityką. Był posłem na Sejm IV, V, VI , VIII i IX kadencji, a także deputowanym Parlamentu Europejskiego od 2009 do 2014.  Do europarlamentu dostał się z drugim wynikiem w kraju. W latach 2005–2007 minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, od 2015 minister sprawiedliwości w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, a od 2016 ponownie prokurator generalny. 

Jego kariera polityczna nabrała tempa, gdy w 2001 r., jako współtwórca Prawa i Sprawiedliwości, został wybrany do Sejmu IV kadencji z okręgu krakowskiego. Zasiadał w komisji śledczej zajmującej się tzw. aferą Rywina. Był autorem słynnego raportu o tzw. grupie trzymającej władzę. 

Choć w 2002 roku przegrał walkę o stanowisko prezydenta Krakowa, to w wyborach parlamentarnych w 2005 roku uzyskał aż 120 tysięcy głosów. Był wówczas również szefem kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego na urząd prezydenta. 

Szef Suwerennej Polski

W 2011 roku Ziobro został wykluczony z partii PiS wraz z Tadeuszem Cymańskim i Jackiem Kurskim. Kilkunastu parlamentarzystów utworzyło wtedy odrębny od PiS klub parlamentarny Solidarna Polska, a także partię o tej nazwie, której prezesem został Zbigniew Ziobro. W 2023 r. Solidarna Polska zmieniła nazwę na Suwerenna Polska i wraz z PiS startuje na wspólnych listach w wyborach do parlamentu w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Majątek Zbigniewa Ziobry: dom, dolary i cenna broń

Z najnowszego oświadczenia majątkowego za 2022 r. wynika, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma m.in. dom jednorodzinny o powierzchni 133,15 m2 na działce z domkiem letniskowo-gospodarczym o powierzchni 34,56 m2, o wartości około 700 tys. oraz działkę rolną 73 ary o wartości 165 tys. Wśród innych nieruchomości znalazła się działka leśno-rolna o powierzchni 1,1 ha o wartości 137,5 tys. oraz druga nieco większa o powierzchni 1,4 ha i wartości 165 tys. W twardej walucie zgromadził 238 852 dolarów (z tytułu sprzedaży mieszkania), ale co najciekawsze inwestuje też sporo w bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Wśród przedmiotów wartościowych wykazał bowiem broń wartą 20 tys. zł!

Ziobro na strzelnicy

Quiz Sprawdź swoją wiedzę na temat PiS!

Pytanie 1 z 14
Kto założył partię Prawo i Sprawiedliwość?