Mariusz Błaszczak

i

Autor: Paweł Jaskółka Mariusz Błaszczak

Chaos wokół broni przeciwlotniczej

Zaskakujące słowa ministra Błaszczaka. Niemcy rozważą wysłanie Patriotów na Ukrainę

2022-11-30 19:16

Kolejny zwrot akcji w sprawie wykorzystania niemieckich wyrzutni rakiet Patriot w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Podczas dyskusji w Sejmie posłowie opozycji zarzucili rządowi, że nie chce przyjąć od Niemiec dwóch baterii Patriotów do ochrony naszego nieba. Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zamieścił zaskakujący wpis na ten temat.

W Sejmie dyskusja o obronie nieba

Posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej miało być poświęcone rozpatrzeniu informacji MON na temat udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w Pakiecie Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025. Na posiedzeniu był obecny m.in. wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Trwają dostawy zestawów Piorun dla wojska. "To nie ostatnia dostawa zaplanowana w tym roku"

Wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek (KO) zgłosił wniosek formalny dotyczący rozszerzenia porządku obrad. – Chodzi o to, abyśmy w punkcie pierwszym dzisiejszego posiedzenia przyjęli dezyderat do Rady Ministrów i Najwyższej Izby Kontroli w sprawie nieodpowiedzialnej decyzji MON o odmowie przyjęcia wsparcia sojuszniczego w zakresie wzmocnienia systemu obrony powietrznej w sytuacji bezpośredniego zagrożenia naszego terytorium atakiem rakietowym – powiedział poseł KO, mając na myśli warunek rządu, czyli rozlokowanie broni w Ukrainie, zamiast w Polce. – Niemcy chcą skierować do Polski dwie baterie systemu Patriot. Minister Mariusz Błaszczak odmówił przyjęcia tego wzmocnienia. To decyzja niezwykle bulwersująca, naraża na szwank zdrowie i życie Polaków – kontynuował Mroczek.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, zabrał głos w sprawie potencjalnego wejścia Ukrainy do Sojuszu

Lambrecht przekaże propozycję rządowi Niemiec

Jednocześnie okazało się, że minister Mariusz Błaszczak przeprowadził 30 listopada rozmowę z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht, o czym napisał na Twitterze. – „Podczas dzisiejszej rozmowy ponownie przekonywałem niemieckie MON, że rozstawienie Patriot na Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polski i Ukrainy – podkreślił minister. – Christine Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę propozycję w ramach rządu. Liczę na akceptację. Zapowiedziałem wsparcie podczas ewentualnych rozmów na forum NATO” – poinformował szef MON.

Gen. Leon Komornicki o ofercie Patriotów z Niemiec: "Rząd nie mógł tego poważnie potraktować czegoś, co jest niepoważne" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Czy rakiety Patriot od Niemiec powinny zostać przekazane Ukrainie?

Dlaczego politycy PiS tak często mówią o naszych zachodnich sąsiadach?

Posłuchaj opinii eksperta!

Listen to "Niemcy stały się GŁÓWNYM TEMATEM polskiej polityki wewnętrznej - Adam Balcer. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.