Mariusz Błaszczak szef MON vs. Javelin

i

Autor: Marcin Wziontek / Super Express; Shutterstock Mariusz Błaszczak szef MON vs. Javelin

Wojsko z nowym sprzętem

WOT otrzymał Javeliny. Ile kosztowała dostawa sprzętu dla terytorialsów?

2022-10-17 21:14

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że kolejne egzemplarze Javelin trafią do żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej w ramach zwiększania swojego potencjału bojowego będzie korzystało z najnowszych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Czym jest Javelin?

Javelin to amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany. I właśnie ten pocisk kolejny raz trafi do żołnierzy z WOT, którzy kolejny raz otrzymają transze Javelinów. W rozmowie z "SE" rzecznik WOT kapitan Witold Sura odnosi się do Javelinów.

- PPK Javelin najlepiej odpowiadają specyficznym potrzebą WOT. Skuteczność tej broni potwierdzono w działaniach m.in. w wojnie obronnej Ukrainy - mówi nam rzecznik WOT kapitan Witold Sura. Z uwagi na bezpieczeństwo Sura nie może wyjawić, ile egzemplarzy pozyskał WOT. - Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy takich informacji - zapewnia. Ile dni szkoli się żołnierz, aby w odpowiedni sposób używać Javelinów? - Szkolenie trwa od 3 do 5 weekendów, w zależności od specjalizacji żołnierza - zapewnia rzecznik WOT. - Szkolenie prowadzą instruktorzy WOT certyfikowani przez producenta - podsumowuje. 

Jakie cele może zniszczyć pocisk Javelin?

Javelin jest w stanie zniszczyć czołg. W związku z wojną w Ukrainie o pociskach Javelin na szarszą skalę usłyszał świat. 

Błaszczak obiecał podwyżki dla wszystkich żołnierzy. Kwoty robią wrażenie

Zostać żołnierzem czy tylko wspiąć się na czołg? Uczestnicy Pikniku Wojskowego w Lublinie mieli wiele możliwości.