Mariusz Błaszczak szef MON vs. Javelin

i

Autor: Marcin Wziontek / Super Express; Shutterstock Mariusz Błaszczak szef MON vs. Javelin

Minister o Javelinach:

Żołnierze WOT z nowym sprzętem. Znamy szczegóły

2022-10-12 14:25

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Zdaniem Błaszczaka dzięki tej inwestycji Wojsko Polskie uzyska wzmocnienie potencjału obronnego.

Wojsko otrzymało Javeliny

Kolejne brygady WOT otrzymały Javeliny, czyli amerykańskie ręczne przeciwpancerne pociski kierowane. Zdaniem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka Javeliny mają wzmocnić potencjał obronny rodzimego wojska. 

"Kolejne brygady WOT otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane - Javelin. To znaczące wzmocnienie potencjału bojowego Wojska Polskiego" - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak. 

Czym jest Javelin? Jak jest zbudowany?

Javelin to amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany. System Javelina składa się z: jednostki dowodzenia i odpalania, będącej pasywnym systemem identyfikacji celu wykorzystującym podczerwień, jednostką kontroli ognia ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizorem, ale również pociskiem Javelin umieszczonym w wyrzutni tubowej ATK.  

Gdy namierzymy cel i odpalimy pocisk (jeszcze przed zapłonem silnika), informacje o celu zostają przekazane do pocisku, w którym po odpaleniu cel obserwowany jest przez czujnik podczerwieni, przesyłający dane do urządzenia śledzącego, sterującego lotem pocisku i prowadzącego go do celu.

Błaszczak obiecał podwyżki dla wszystkich żołnierzy. Kwoty robią wrażenie

Polska także korzysta z Javelina

Poza wieloma państwami Javeliny znajdują się także na stanie Wojska Polskiego od 2021 roku. Pierwszy Javelin został odpalony w czerwcu 2021 roku. Javeliny swoją popularność zdobyły przy okazji wojny w Ukrainie i rosyjskiej agresji, w której Ukraińcy korzystali z możliwości amerykańskiego pocisku kierowanego. 

Budzisz o mobilizacji: "To, że ktoś przeszedł służbę wojskową kilka lat temu nie znaczy, że natychmiast stanie się żołnierzem" [Raport Złotorowicza]