Wojna na Ukrainie. Jak pomóc obywatelom w Ukrainie i uchodźcom?
W wielu miastach Ukrainy dziś zawyły syreny alarmowe. Niestety to nie były ćwiczenia, a prawdziwe zawołanie do schowania się do schronów. Rosyjskie wojska zaatakowały ukraińskie miasta. Już nie mówimy “tylko” o zajęciu dwóch samozwańczych republik, donieckiej i ługańskiej. Teraz wojska rosyjskie są na całej Ukrainie.
My, Polacy, obserwujemy z przerażeniem i smutkiem co się dzieje u naszych sąsiadów. Bombardowanie, ranni ludzie, Ukraińcy uciekający z ojczyzny. Nic więc dziwnego, że ludzkim odruchem serca pytamy: jak pomóc Ukrainie? Niestety pojawiło się dużo fałszywych zbiórek. Dlatego zebraliśmy dla Was sprawdzone zbiórki dla obywateli Ukrainy. Przelewając na te organizacje swoje pieniądze, możecie być pewni, że trafią one do potrzebujących. Pamiętajmy o solidarności i współpracy w obliczu agresji Rosji na Europę.
Jak pomóc: zbiórki na Ukrainę, wolontariaty
Fundacja Ukraina
Fundacja Ukraina to organizacja, która tworzy przestrzeń dla edukacji, rozwoju oraz integracji migrantów. "Dajemy im wsparcie, wiedzę, możliwości, w tym w szczególności nawiązania znajomości i integracji oraz pomagamy szybciej odnaleźć się w polskim środowisku" - czytamy na ich stronie.
W obliczu agresji Rosji na Ukrainę fundacja podjęła się zjednoczenia wszystkich aktywistów i potencjalnych wolontariuszy. Informacji na temat wolontariatu udzielać będzie Instytut Praw Migrantów - nr telefonu: 510 011 846.
Fundacja Ocalenie prosi o wsparcie sił zbrojnych Ukrainy: UA843000010000000047330992708
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zbiera pieniądze dla ofiar wojny na Ukrainie. Środki zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną, ewakuację ludności oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci.
– Wiemy jak skutecznie pomagać, mamy doświadczenie zdobyte podczas wcześniejszych ukraińskich misji. Teraz też nie możemy stać obojętnie, kiedy nasi sąsiedzi potrzebują wsparcia. Ruszyliśmy z pomocą. Teraz potrzebujemy też wsparcia Polaków – jeszcze kilka dni temu apelował dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM. Jest to doświadczona organizacja, która okazała bezcenną pomoc już w 2014 roku, kiedy to wysłała na Ukrainę konwój, dzięki któremu lekarze i ratownicy mogli zajmować się rannymi na Majdanie.
Wpłat można dokonywać:
- na konto bankowe mBank: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001; tytuł: „Pomoc dla Ukrainy”
- na Facebooku PCPM
Ukraiński Dom w Warszawie
Fundacja „Nasz Wybór” w listopadzie 2014 roku otworzyła w Warszawie Ukraiński Dom to miejsce stworzone w 2014 roku przez fundację "Nasz Wybór", gdzie cudzoziemcy, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy, czują się jak w domu i mogą otrzymać pomoc w integrowaniu się i odnalezieniu się w Polsce.
Teraz Ukraiński Dom udostępnił formularz służący do zebrania informacji od wolontariuszy, ludzi dobrej woli, którzy chcą wesprzeć Ukraińców w obliczu wojny.
Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna nie mogła być zatem obojętna wobec agresji na Ukrainę. W obliczu wybuchu wojny PAH apeluje o pilną pomoc. "Będziemy zapewniać produkty pierwszej potrzeby - np. żywność - dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Nasze wsparcie obejmie osoby przemieszczające się wewnątrz kraju i uchodźców przyjeżdżających do Polski" – czytamy w opisie zbiórki.
– Mieszkańcy żyją z bardzo niskich emerytur, które często nie pozwalają spełnić minimalnych potrzeb żywnościowych, kupić leków czy opłacić wizyty u lekarza. Przedstawiciele organizacji są na miejscu — mówi Helena Krajewska rzeczniczka prasowa z PAH.
Wpłat można dokonywać na:
- stronie internetowej pah.org.pl/sos-ukraina
- bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
Wojna na Ukrainie. Jak pomóc? Okaż solidarność i wsparcie
Nikt nie ma wątpliwości, że niezbędna jest pomoc finansowa dla obywateli Ukrainy. Jednak pomóc można też w inny sposób, chociażby biorąc udział w marszach i czy protestach przed ambasadą rosyjską.
Pamiętajmy też, aby okazywać wsparcie naszym znajomym z Ukrainy. Przechodzą oni teraz niewątpliwie trudny czas. Zapytajmy, czy czegoś potrzebują, jak się czują, jak się mają ich bliscy, przyjaciele, rodziny. Pokażmy, że mogą na nas liczyć.